Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła odpowiednie studia (zwykle psychologię lub psychiatrię) oraz kilkuletni kurs psychoterapii. Decydując się na wybór konkretnego psychoterapeuty, warto zwrócić uwagę na nurt, w którym pracuje, a także doświadczenie danej osoby i opinie na jej temat.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to specjalista, zajmujący się pomocą innym ludziom w sprawach osobistych i zawodowych. Osoba na tym stanowisku zwykle jest po studiach psychologicznych, chociaż niektórzy psychoterapeuci ukończyli również psychiatrię (specjalizację na studiach medycznych) lub inne kierunki. Każdy, kto chce zostać psychoterapeutą musi dodatkowo ukończyć 4-letnie szkolenie z danego nurtu (na przykład poznawczo-behawioralnego lub neopsychoanalitycznego), a także odbyć własną psychoterapię, a później być poddanym superwizji. Proces ten jest nie tylko długi, ale także kosztowny, dlatego zwykle psychoterapeuci to osoby rzeczywiście dobrze zmotywowane do tego zawodu. Psychoterapeuci zajmują się pomocą klientom z takimi zaburzeniami jak nerwica, depresja, schizofrenia, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, a także problemy w związkach i rodzinie. Psychoterapia jest uznawana za dosyć skuteczną formę oddziaływania psychologicznego, jednak dobrze wiedzieć o tym, że nie zadziała ona u każdego w taki sam sposób. Właśnie dlatego bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniego specjalisty, a także motywacja i indywidualne działania.
Jakiego psychoterapeutę wybrać?
Podejmując decyzję o wyborze konkretnego psychoterapeuty, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
• doświadczenie danej osoby,
• opinie o specjaliście w internecie lub zasłyszane od rodziny i znajomych,
• nurt, w którym pracuje dany psychoterapeuta.
W niektórych przypadkach ważne mogą być także dwa czynniki takie jak wiek i płeć. Chodzi o to, że przykładowo nastolatka po bardzo trudnych przejściach może woleć spotkać się ze specjalistką, a nie mężczyzną. Wiele jednak zależy od osobistych preferencji i nie można tutaj generalizować. Spore znaczenie ma również kwestia relacji między klientem a psychoterapeutą. Ważne jest, aby od początku nawiązana została nić porozumienia, ponieważ w innym wypadku mogą pojawić się problemy. Istotne jest również miejsce spotkań. Obecnie można skorzystać z psychoterapii w formie online. Przykładowo psychoterapia w klinice Psychology for Life Changing jest doskonałym miejscem dla osób, które chcą zdecydować się na rozmowę przez internet. Klinika Psychology for Life Changing działa na Cyprze, jednak specjaliści mówią w języku polskim, więc bez problemu można się z nimi porozumieć w sposób zdalny. Klinika ta oferuje dodatkowo darmowe wsparcie psychologa, który pełni rolę opiekuna, dbając w ten sposób o satysfakcję klientów. Przed wyborem konkretnego psychoterapeuty, warto zastanowić się nad tym, jakie mają być efekty tych spotkań, jak długo ma trwać proces.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.