PIT-37 instrukcja
W najbliższym czasie podatnicy będą musieli złożyć swoje zeznania podatkowe. Dla wielu jest to stresująca czynność, ponieważ nie mają odpowiedniej instrukcji, która będzie prowadzić ich krok po kroku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wypełnić to zeznanie podatkowe.
PIT37 za 2022
PIT-37 wypełniony to deklaracja, którą wybierze aż 82% podatników. Tą deklarację wypełniają osoby, którzy uzyskali przychód z pracy, emerytur, umów o dzieło oraz umów zlecenie. Dlatego wielu osobom przyda się PIT 37 instrukcja, która rozjaśni wszystkie nieścisłości. Najlepszym rozwiązaniem jest wypełnić PIT 37 krok po kroku przez stronę internetową. Dzięki temu wypełniony PIT 37 wyślemy drogą online, co zaoszczędzi nam wizyt w Urzędzie Skarbowym bądź na poczcie. W ten sposób mamy też pewność, że załączyliśmy wszystkie załączniki, a druk został wypełniony poprawnie.
Jednak wiele osób w dalszym ciągu zastanawia się jak wypełnić PIT 37. Nie ma w tym nic trudnego, trzeba założyć konto na odpowiedniej stronie. Trzeba też wypełnić różne formalności: informacje o kosztach uzyskania przychodów, informacje o ulgach i odliczeniach oraz rozliczenie PIT 37 za 2022 rok. PIT-37 instrukcja podpowie, w jaki sposób prawidłowo wypełnić deklarację.
Wypełniony PIT 37 wysyła się drogą elektroniczną, a potwierdzenie poprawnego rozliczenia znajdziemy na UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru można pobrać na PDF na końcu tego procesu. Ten dokument powinniśmy umieścić w bezpiecznym miejscu na naszym komputerze.
PIT 37, a osoby samotnie wychowujące dzieci
Rozliczenie PIT 37 w 2023 roku jest korzystne dla osób, które samotnie wychowują dzieci. Trzeba mieć na uwadze, że doszło do paru zmian w tym niedawnym czasie. Opodatkowanie dochodów dla osoby samotnie wychowującej dziecko to obliczenie podatku według wybranej skali w podwojonej wysokości od połowy dochodu samotnego rodzica. Dzięki temu zapłacimy mniej niż gdybyśmy mieli rozliczać się indywidualnie. Do takiej formy rozliczania uprawnia nawet dwudniowe samotne wychowywanie dziecka. Za 2022 rok kwota wolna wynosi 30 000, więc samotni rodzice będą mogli uwzględnić 60 000 dochodu, który nie będzie objęty opodatkowaniem. Jeżeli nie wiesz czy możesz i potrzebujesz PIT 37 przykład dla osoby samotnie wychowującej dziecko, przeczytaj najpierw kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko.
Osoba samotnie wychowująca dziecko, to taka, która znalazła się w określonej sytuacji, w której w danym momencie sama zajmuje się dzieckiem. W tym wypadku liczy się stan faktyczny, a nie cywilny.
Kto może rozliczyć PIT 37, jako osoba samotnie wychowująca dzieci?
Instrukcja do PIT 37, zaznacza, że rozliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci mogą wypełnić osoby, które:
• Mają dzieci małoletnie (czyli do 18 lat), które nie pozostają w związku małżeńskim i też nie są po rozwodzie. Niezależnie od tego czy dzieci/rodzice otrzymują dochód.
• Rodzice otrzymujący renty socjalne bądź zasiłki pielęgnacyjne, bez względu na dochody dzieci,
• Mają dzieci przed ukończeniem 25 roku życia, uczące się lub studiujące - które nie uzyskały dochodów podlegających według skali opodatkowania lub opodatkowanych 19% wyższych niż 16 061,28 zł (do dochodów tych nie wlicza się renty).
PIT 37 do 26 roku życia
PIT 37 muszą też złożyć osoby do 26 roku życia, które są zwolnione z podatku. Wiele osób myśli, jak rozliczyć PIT-37 osoby do 26 roku życia. PIT zerowy obowiązuje osoby młode, które są zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę nakładczą. Jednak nie wszystkie wynagrodzenia oraz przychody są objęte zwolnieniem jest to zależne od wynagrodzenia brutto. Warto wiedzieć jak wypełnić PIT 37 dla osoby do 26 roku życia, by oszczędzić sobie stresu i nerwów. Ulga nie obowiązuje podatników, którzy otrzymują wynagrodzenie wyższe niż roczna kwota 85 528 złotych. Ulga jest automatyczna i nie trzeba zgłaszać jej zatrudniającemu.
W celu wykonania PIT 37 umowy zlecenia warto sprawdzić PIT-37 umowa zlecenie przykład wypełnienia.
PIT 37 - jaki termin
PIT 37 wzór wypełnienia należy mieć jak najszybciej. Ostateczny termin wysłania zatwierdzonej deklaracji upływa 2 maja 2023 roku. Według wskazań PIT należy składać do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, do którego się odnosi. Jednak w 2023 roku ostatni dzień kwietnia przyda na dzień wolny. Żeby dowiedzieć się wszystkich potrzebnych informacji warto wejść na podatki.gov.pl.
PIT 11
Rozliczenie PIT 11 od pracodawcy należy przypisać do odpowiednich kolumn i wpisać we właściwej deklaracji. Ważne jest, by zapomnieć o kolumnie zaliczka pobrana przez płatnika i wartość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie trzeba wpisywać nazwy pracodawcy, jednak to ułatwia sprawę, gdy podatnik jest zatrudniony w więcej niż u 1 pracodawcy.
Ulgi w PIT 37
PIT-37 - jak wypełnić należy również uwzględnić ulgi podatkowe. W 2023 roku liczba odliczeń jest spora, między innymi jest to ulga dla klasy średniej, ulga na internet, ulga rehabilitacyjna, ulga na dzieci, ulga na leki, ulga na samochód, ulga dla rodzin wielodzietnych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.