Kalkulator urlopu macierzyńskiego – oblicz jego długość
Kobietom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, z uwagi na urodzenie dziecka, przysługuje urlop macierzyński. Jest to okres, który młoda mama może wykorzystać na odpoczynek i opiekę nad maluszkiem. Czas jego trwania zależy od kilku kwestii. Poznaj wymiar urlopu macierzyńskiego i sprawdź, jak dokładnie obliczyć jego długość!
Czym jest urlop macierzyński i komu się należy?
Każdej mamie, która po porodzie pozostaje pracownikiem, przysługuje obowiązkowy urlop macierzyński. Jest to wolne od pracy, trwające od 20 do 37 tygodni w zależności od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. W tym czasie mama otrzymuje 100% wynagrodzenia lub 80%, jeśli przed upływem 21 dni po porodzie złoży wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego, który następuje po macierzyńskim.
Większą część takiego urlopu (14 tygodni) musi wykorzystać mama. Część natomiast można przekazać ubezpieczonemu ojcu dziecka lub osobie z rodziny, która z różnych przyczyn będzie pełniła wyłączną opiekę nad dzieckiem. Warunkiem przekazania urlopu jest powrót mamy do pracy. Urlop macierzyński przysługuje także osobom, które adoptowały dziecko.
Czy każda umowa uprawnia do urlopu macierzyńskiego?
Z urlopu mogą korzystać osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ale także określony. Dotyczy to umów, których czas trwania obejmuje okres przysługiwania urlopu. Wyjaśniając, jeśli np. termin porodu przypada na styczeń, a Twoja umowa kończy się w lipcu, bez żadnych zmian skorzystasz z urlopu macierzyńskiego.
Z kolei w przypadku umowy na czas określony, której termin rozwiązania wypada w trakcie trwania ciąży, pracodawca musi ją przedłużyć do dnia porodu. Mama nie skorzysta jednak z urlopu macierzyńskiego, ponieważ w dniu porodu przestanie być pracownikiem. W takich sytuacjach przysługuje jej jednak zasiłek macierzyński.
Zasiłek macierzyński przysługuje również mamie odbywającej w ciąży okres próbny, który przekracza jeden miesiąc i miałby ulec zakończeniu po trzecim miesiącu ciąży. Wówczas pracodawca przedłuża umowę do dnia porodu. Tego samego dnia młoda mama przestaje być pracownikiem, a tym samym nie dostaje urlopu, jednak ma prawo do świadczeń pieniężnych.
Ile trwa urlop macierzyński? Jak obliczyć jego wymiar?
Długość przysługującego urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile dzieci kobieta urodzi w trakcie jednego porodu. Łącznie wygląda to następująco:
- 20 tygodni – jeden maluszek;
- 31 tygodni – bliźnięta;
- 33 tygodnie – trojaczki;
- 35 tygodni – czworo dzieci;
- 37 tygodniu – w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej.
Zwykle pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Część wolnego (maksymalnie 6 tygodni) możesz jednak wykorzystać już w trakcie ciąży. Wówczas po porodzie pozostanie Ci mniej tygodni.
W dokładnym obliczeniu dni wolnych, które Ci przysługują, pomoże kalkulator urlopu macierzyńskiego. Wystarczy, że wprowadzisz datę porodu, przyjęcia dziecka na wychowanie lub rozpoczęcia urlopu przed urodzeniem dziecka. Kalkulator wskaże termin zakończenia wolnego, a także wyliczy ilość przysługującego Ci urlopu rodzicielskiego, który rodzice mogą wykorzystać dobrowolnie, jeśli chcą więcej czasu spędzić z dzieckiem w domu.
Czy urlop macierzyński trzeba wykorzystać w całości?
Czas spędzony z dzieckiem po narodzinach jest bardzo ważny zarówno dla rodziców, jak i maluszka. Do urlopu macierzyńskiego masz pełne prawo, ale też obowiązek – nie możesz z niego zrezygnować. 14 tygodni to okres, który może wykorzystać tylko mama. Dopiero pozostałe 6 tygodni możesz przekazać ojcu dziecka lub ubezpieczonej osobie z rodziny. Warunkiem jest Twój powrót do pracy – urlopu macierzyńskiego, w odróżnieniu od rodzicielskiego, opiekunowie dziecka nie mogą odbywać wspólnie. Pamiętaj też, że jeśli chcesz wcześniej wrócić do pełnionych obowiązków, musisz pisemnie poinformować o tym pracodawcę minimum 7 dni przed planowanym zakończeniem urlopu.
Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe, które pozwalają na skrócenie czasu trwania urlopu, jego przerwania bądź przekazania w całości lub części przekraczającej 6 tygodni innej osobie. Mowa o zdarzeniach, takich jak np. pobyt mamy lub maluszka w szpitalu, czy niezdolność kobiety do opieki nad dzieckiem.
OTC/12304/12/22
Źródła:
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.