Łucznictwo konne – dyscyplina, w której Polacy przodują!
Łucznictwo konne łączy w sobie dwie dyscypliny – łucznictwo oraz jeździectwo. Wymaga to nie tylko świetnych umiejętności jazdy konnej, ale także doskonałej i precyzyjnej komunikacji z koniem, ze względu na to, że obie ręce zajęte są łukiem. Jak wygląda ten sport i jak zacząć treningi?
Łucznictwo, czyli jak zacząć strzelać z łuku?
Dużo ludzi uważa, że naukę łucznictwa powinni zacząć od kupna łuku, jednak zanim wydasz niemałe pieniądze na cały sprzęt, lepiej najpierw zainteresować się tematem. Warto poznać opinie innych osób, znających się na łucznictwie, przeczytać blogi poświęcone temu sportowi, obejrzeć filmy z zawodów. Strzelanie z łuku wymaga cierpliwości i doskonalenia umiejętności poprzez ćwiczenia. Nie oznacza to jednak, że jeśli jesteś osobą pełną energii, łucznictwo nie jest dla Ciebie. Może to być sposób na znalezienie równowagi w codzienności, nauczenie się skupienia i wyciszenie. Łucznictwo to piękny sport, który ma pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale i na ducha. Zanim zdecydujesz się na zakup łuku, warto przeprowadzić research na temat tego sportu, aby uniknąć rozczarowania i kosztów związanych z porzuceniem hobby po kilku dniach.
Jeśli boisz się, że kupiony łuk szybko schowasz w szafie, najlepiej pożyczyć łuk od znajomych lub wybrać się do klubu łuczniczego, gdzie pasjonaci chętnie udzielą cennych rad. Pamiętaj jednak, żeby nie rozpoczynać od profesjonalnych łuków sportowych czy przeznaczonych dla średnio- i zaawansowanych łuczników. Poproś o łuk dla początkujących miłośników łucznictwa i spróbuj strzelać przez kilka dni. Ze sprzętem łuczniczym wysokiej jakości w konkurencyjnych cenach możesz zapoznać się tutaj: https://sklepluczniczy.pl/12-kolczany. Może to być początek pięknej przygody z łucznictwem.
Jeździectwo i łucznictwo można połączyć!
Jeżeli umiesz już strzelać z łuku czas nauczyć się jeździć konno! Okazuje się jednak, że to może być trudniejsze niż łucznictwo. Jazda konna jest dość drogim sportem, szczególnie jeśli chcesz mieć swojego własnego konia. Jednak każdy na samym początku zaczyna w szkółce jeździeckiej, w której instruktor wszystko Ci wyjaśni. Nauka jazdy konnej jest jednak długotrwałym procesem i osiągnięcie wystarczająco wysokiego poziomu, żeby zacząć treningi łucznictwa konnego, może zająć dużo czasu, dlatego nie można się zrażać!
Łucznictwo konne polega na strzelaniu z łuku, siedząc na grzbiecie konia w pełnym galopie. Ręce zajęte są łukiem, dlatego w kierowaniu zwierzęciem może pomóc jedynie głos oraz w ograniczonym zakresie – dosiad i ciało. Koń i jeździec muszą tworzyć zgrany zespół.
Najpopularniejszymi konkurencjami w łucznictwie konnym są:
- konkurencja węgierska – tor o długości 99m, obrotowa tarcza znajduje się w połowie toru w odległości 9 metrów od niego, norma czasu to 18 sekund, a za każdą sekundę poniżej należy się punkt, przejazd nie jest zaliczany, jeżeli łucznik przekroczy czas. O wyniku decyduje suma punktów po 9 przejazdach,
- konkurencja koreańska – odbywa się w trzech etapach:
- One shoot (120m, 1 tarcza, 15s),
- Double shoot (120m, 2 tarcze, 15s),
- Multiple shoot (160m, 5 tarcz, 20s, min. 3 trafienia).
Charakteryzuje się szybkimi przejazdami i strzałami oddawanymi z niewielkich odległości, ale za to precyzyjnymi. Rozgrywane są w szrankach z 1-5 identycznymi tarczami ustawionymi po lewej stronie 5m od toru, do każdej z tarcz strzela się tylko jedną strzałę,
- konkurencja polska – tor ma długość od 400 do 700 m, wiele zakrętów oraz przeszkody, tarcze są rozstawione po obu stronach toru w różnych odległościach, jest ich od 5 do 12 sztuk.
Polacy odnoszą sukcesy w tej dyscyplinie na całym świecie! Nasi zawodnicy z prawie każdych zawodów międzynarodowych wracają z medalami. Jeżeli chcesz być skutecznym łucznikiem konnym, konieczna jest wiedza na temat zasad pracy z koniem w kontekście wybranej dyscypliny, odpowiednie przygotowanie zwierzaka do zawodów oraz budowanie przyjaznych relacji i solidnych podstaw do uprawiania łucznictwa konnego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.