Tomografia komputerowa krok po kroku – jak przygotować się do TK?
Diagnostyka obrazowa to niezastąpione narzędzie stosowane w szybkim wykrywaniu różnego rodzaju urazów, zmian patologicznych i schorzeń. To także metoda, która pozwala na śledzenie postępów terapii medycznych. Za sprawą nowoczesnych skanerów TK badanie to jest wykonywane w coraz szybszy i bezpieczniejszy sposób. Jak wygląda tomografia w praktyce? Jak należy przygotować się do badania TK? Już wszystko wyjaśniamy!
Tomografia komputerowa – zalecenia i formalności
W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego czy badania USG, tomografia komputerowa ze względu na wykorzystywanie w czasie badania promieniowania rentgenowskiego może być wykonana tylko na wskazanie lekarza. Jako badanie radiologiczne wymaga zatem skierowania lekarskiego. Warto mieć na uwadze, że nie powinno się go powtarzać zbyt często – dlatego zalecane jest z reguły w uzasadnionych przypadkach.
Z drugiej strony szeroki zakres diagnostyczny, precyzja i szybki czas wykonania TK, stawia tę metodę jako jedną z najpopularniejszych, jaka jest obecnie stosowana. Przy czym trzeba zaznaczyć, że tomografia komputerowa jest coraz bezpieczniejsza. Wszystko za sprawą nowoczesnych skanerów, które przy użyciu minimalnej ilości promieniowania rentgenowskiego dają bardzo dobre efekty diagnostyczne.
Przygotowanie do tomografii komputerowej
Tomografia komputerowa może być wykonana na dwa różne sposoby, które z kolei generują proces przygotowania się do badania. Chodzi tutaj o to, że tomografia komputerowa może być przeprowadzona z udziałem kontrastu, co znacząco zwiększa możliwości diagnostyczne lub bez kontrastu.
Tomografia bez kontrastu przygotowanie:
• Brak szczególnych wymagań w przypadku badania bez znieczulenia ogólnego.
• W przypadku TK ze znieczuleniem ogólnym należy:
o pozostać na czczo przez 6 godzin przed badaniem,
o zaprzestać picia płynów na 2 godziny przed badaniem.
Tomografia z kontrastem przygotowanie:
• Należy przed badaniem wykonać badanie krwi na stężenie kreatyniny (przy podaniu kontrastu wymagana jest prawidłow praca nerek).
• Trzeba zabrać ze sobą wyniki badań stężenia kreatyniny we krwi.
• Dzień przed badaniem należy spożywać więcej płynów.
• Należy pozostać na czczo przez 6 godzin przed badaniem.
• Na 2 godziny przed badaniem należy przestać przyjmować płyny.
Przy czym badania TK nie zaleca się przeprowadzać w czasie ciąży. A przeciwwskazaniem do tomografii komputerowej z kontrastem są choroby nerek, uczulenie na jod, niewydolność wątroby, nadczynność tarczycy oraz przebyte powikłania po podaniu środka cieniującego.
Przebieg badania TK
Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym, wymaga jednak pozostania w bezruchu przez około kilkanaście minut. Pacjent zostaje położony na specjalnym stole, który jest wsuwany do gantry – okrągłej bramy, w której następuje skanowanie ciała. Współczesne nowoczesne skanery pozwalają na coraz szybsze przeprowadzenie badania przy zachowaniu wysokiej szczegółowości. Po wykonaniu tomografii komputerowej z kontrastem zaleca się przyjmowanie większej ilości płynów, aby jak najszybciej usunąć z organizmu środek cieniujący.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.