„Brązowy klucz”. Czy w świecie „Magisterium” magia jest dobra?
„Brązowy klucz” to trzecia część serii „Magisterium”, napisanej przez Cassandrę Clare i Holly Black. Cykl został zapoczątkowany powieścią „Próba żelaza”, drugi tom nosi zaś tytuł „Miedziana rękawica”. Po „Brązowym kluczu” powstały kolejne części: „Srebrna maska” oraz niewydana jeszcze w Polsce „Magisterium V: The Golden Tower”, której wyczekują polscy nastolatkowie.
„Magisterium” jest bowiem serią stworzoną właśnie z myślą o nastolatkach – bo w literaturze młodzieżowej specjalizują się obie autorki. Przyjaciółki Holly Black i Cassandrę Clare łączy również wyjątkowe wyczucie w kreowaniu złożonych fantastycznych światów, w których czytelnicy zanurzają się podczas lektury.
Szkoła – miejsce znane i nieznane
Młodzi ludzie często sięgają po literaturę, która – mniej lub bardziej dosłownie – opowiada o bliskich im realiach. Zaskoczenia nie stanowi fakt, że jednym z najpopularniejszych motywów literatury młodzieżowej jest szkoła. Specjalizujący się w fantastyce autorzy podchodzą do tego tematu niesztampowo, snując wątki swojej fabuły na osnowie, jaką jest szkoła magii – pełne tajemnic miejsce, które bohaterowie odkrywają, przeżywając w nim niecodzienne przygody. Szkoła ta jest zwykle odskocznią od nudnej codzienności, choć dołączenie do niej stanowi również wyzwanie, którego podjęcie wymaga odwagi i determinacji.
To niezwykle częsty motyw – nie tylko literacki, ale również filmowy. Znamy go przecież z bestsellerowej serii o Harrym Potterze, z powieści Grossmana „Czarodzieje”, która doczekała się serialowej adaptacji zatytułowanej „Magicy”. Motyw szkoły magii pojawił się również w komiksie o Sabrinie, na którego podstawie nakręcono już w ubiegłym wieku serial „Sabrina. Nastoletnia czarownica”, a w ostatnich latach – „Sabrinę”. To jedynie kilka przykładów twórczości, która zgrabnie opisuje problemy nastolatków, zachowując kontrast między światem zwykłych ludzi a szkołą magii.
Taką szkołą jest również Magisterium – miejsce opisywane w cyklu powieściowym o tym samym tytule. „Brązowy klucz” to trzeci tom „Magisterium”, stanowiący opowieść o perypetiach Calluma Hunta w tajemniczej szkole magii. Co stanie się z głównym bohaterem, gdy zdecyduje się ruszyć na pomoc?
Trzeci tom „Magisterium” – klucz do zrozumienia magii?
Dwa poprzednie tomy – „Próbę żelaza” i „Miedzianą rękawicę” – można potraktować jako dość spokojny wstęp do tego, co ma się wydarzyć w „Brązowym kluczu” i kolejnych częściach serii. Choć oczywiście pierwszy i drugi tom również pełne są zwrotów akcji i fascynujących historii, to „Brązowy klucz” jest powieścią, w której akcja zdecydowanie nabiera tempa.
Callum Hunt wraz z innymi uczniami Magisterium odkrywają, że magia nie jest jedynie dobrą zabawą; mocą, dzięki której można więcej. Okazuje się bowiem, że magia to tylko narzędzie, które jedni wykorzystują jak pożyteczni rzemieślnicy życia, a inni – jak śmiercionośną broń. Są też tacy, którzy nie potrafią się nią posługiwać w żaden sposób; błądzą więc, lawirując między dobrymi a złymi decyzjami.
Tę cenną lekcję Callum otrzymuje podczas poszukiwań zaginionej uczennicy. Towarzyszą mu w tym Tamara i Aaron, którzy razem z głównym bohaterem stają przed niejednym dylematem. Jeden zły ruch lub nieodpowiednia decyzja mogą przynieść katastrofalne skutki.
„Brązowy klucz” – powieść o wewnętrznych sporach
Historii o starciu dobra ze złem mamy na pęczki. „Brązowy klucz” wraz z całym cyklem „Magisterium” jest jednak znacznie głębszym studium kształtującego się umysłu, który zostaje wystawiony na różnego rodzaju pokusy. Gdy w fantastycznym literackim świecie pokusą jest skorzystanie ze swojej wyjątkowej mocy, w realnym życiu pokusy bywają bardziej przyziemne, ale i skrajnie niebezpieczne.
Jesteśmy jednak w stanie przełożyć pewne decyzje Calluma i innych bohaterów „Magisterium” na te, które mają do podjęcia dzisiejsi nastolatkowie. Choć pozory mogą być inne, fantastyka daje możliwość zastanowienia się nad tym, czego doświadczamy, jednocześnie kształtując w młodym czytelniku wrażliwość na niecodzienne zjawiska.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.