Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie8 marca 202322:17

Insektycyd - środek owadobójczy do zwalczania szkodników w uprawach

Insektycyd - środek owadobójczy do zwalczania szkodników w uprawach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Środki ochrony roślin z grupy insektycydów stosowane są w uprawach w celu zwalczania szkodników, które obniżają poziom plonowania i jakość plonu handlowego. Presja szkodników jest zróżnicowana w zależności od gatunku rośliny uprawnej. Decyzja o wykonaniu zabiegu powinna być poprzedzona lustracją polową.

Sposób działania insektycydów na szkodniki

Środki owadobójcze można podzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wskazanie drogi, którą substancja czynna wnika do ciała owada. Warto podkreślić, że większość insektycydów posiada więcej niż jedną drogę wnikania do szkodnika, czyli łączą one w sobie przynajmniej dwa z poniższych sposobów:

  • Środki owadobójcze gazowe — pobierane są przez drogi oddechowe
  • Środki owadobójcze żołądkowe — pobierane są w takcie żerowania wraz ze zjadanym pokarmem
  • Środki owadobójcze kontaktowe — wnikają przez powłoki ciała owadów

Inny sposób podziału środków owadobójczych 

Insektycydy można również podzielić ze względu na sposób oddziaływania substancji czynnej na roślinę uprawną. W związku z tym wyróżniamy:

  • Insektycydy powierzchniowe — substancja czynna nie wnika i nie łączy się z rośliną uprawną, działa tylko na jej powierzchni i w miejscu naniesienia
  • Insektycydy wgłębne — substancja czynna wnika do rośliny, ale nie jest w niej przemieszczana; działa w miejscu naniesienia
  • Insektycydy systemiczne — substancja czynna wnika do rośliny i jest w niej transportowana, działanie w całej roślinie w tym ochrona nowych przyrostów

Szeroki wybór insektycydów oferuje strona https://osadkowski.pl/pl/oferta/srodki-ochrony-roslin/insektycydy/ wraz z dokładnym opisem stosowania i fachowym doradztwem przez specjalistów rolniczych.

Najważniejsze szkodniki pszenicy i rzepaku

Presja ze strony szkodników i ich znaczenie gospodarcze w poszczególnych uprawach jest bardzo zróżnicowane. Zdecydowanie najwięcej szkodników występuje w rzepaku ozimym, a najmniej w kukurydzy. Poniższe tabele przedstawiają znaczenie gospodarczej wybranych szkodników w uprawie pszenicy ozimej i jarej oraz rzepaku ozimym. Zestawienie zostało opracowane na podstawie Metodyk Integrowanej Ochrony Roślin opracowanej przez IOR-PIB w Poznaniu. Znaczenie gospodarcze: +” – szkodnik mniej ważny, „ ++” – szkodnik ważny, „ +++” – szkodnik bardzo ważny, (+) – znaczenie lokale.

szkodniki-w-pszenicy

szkodniki-w-rzepaku

Stosowanie insektycydów

Zabiegi środkami ochrony roślin należy wykonywać zgodnie z etykietą- instrukcja stosowania, zasada ta dotyczy też insektycydów. Dlatego też przed każdą aplikacją należy szczegółowo zapoznać się z etykietą preparatu, ponieważ środki zawierają tą samą substancję czynną mogą być stosowane w różnych uprawach i w kierunku zwalczania innych szkodników. Należ też podkreślić, że aplikacja insektycydów powinna odbywać się po oblocie owadów zapylających, które mogą zbierać pożytek zarówno z kwitnących roślin uprawnych, jak i chwastów.

Kiedy stosować insektycyd?

Aplikacja środków ochrony roślin powinna być zgodna z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin, czyli zabieg insektycydem wykonujemy po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości.  Określa ona, przy jakim nasileniu występowania szkodnika szkody przez niego powodowane przewyższą koszt chemicznego zwalczania. W celu określenia presji szkodników niezbędne jest prowadzenie monitoringu np. przy użyciu żółtych naczyń lub lustracji wizualnej plantacji.

Najczęściej w zwalczaniu szkodników wykorzystywane są substancje czynne z grupy pyretroidów, wykazują one szybki, ale krótkotrwały efekt działania. Na szkodniki działają kontaktowo i żołądkowo, a na roślinie uprawnej powierzchniowo. Najbardziej cenioną substancją czynną z tej grupy jest lambda-cyhalotryna zawarta między innymi w insektycydzie TopGun 050 CS

Drugą grupę stanowią substancję czynne z grupy neonikotynoidów, która obecnie reprezentowana jest tylko przez acetamipryd zwarty w środku owadobójczym Lanmos 20 SP. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemiczne, a na szkodnika kontaktowo i żołądkowo.

Oba produkty dostępne są w ofercie Osadkowski wraz z jasną rekomendacją terminu aplikacji, który umożliwi maksymalne wykorzystanie ich właściwości.

W przypadku aplikacji środków owadobójczych należy pamiętać o rotacji mechanizmami ich działania. Pozwoli to ograniczyć do minimum możliwość powstawania zjawiska odporności. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.