Insektycyd - środek owadobójczy do zwalczania szkodników w uprawach
Środki ochrony roślin z grupy insektycydów stosowane są w uprawach w celu zwalczania szkodników, które obniżają poziom plonowania i jakość plonu handlowego. Presja szkodników jest zróżnicowana w zależności od gatunku rośliny uprawnej. Decyzja o wykonaniu zabiegu powinna być poprzedzona lustracją polową.
Sposób działania insektycydów na szkodniki
Środki owadobójcze można podzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wskazanie drogi, którą substancja czynna wnika do ciała owada. Warto podkreślić, że większość insektycydów posiada więcej niż jedną drogę wnikania do szkodnika, czyli łączą one w sobie przynajmniej dwa z poniższych sposobów:
- Środki owadobójcze gazowe — pobierane są przez drogi oddechowe
- Środki owadobójcze żołądkowe — pobierane są w takcie żerowania wraz ze zjadanym pokarmem
- Środki owadobójcze kontaktowe — wnikają przez powłoki ciała owadów
Inny sposób podziału środków owadobójczych
Insektycydy można również podzielić ze względu na sposób oddziaływania substancji czynnej na roślinę uprawną. W związku z tym wyróżniamy:
- Insektycydy powierzchniowe — substancja czynna nie wnika i nie łączy się z rośliną uprawną, działa tylko na jej powierzchni i w miejscu naniesienia
- Insektycydy wgłębne — substancja czynna wnika do rośliny, ale nie jest w niej przemieszczana; działa w miejscu naniesienia
- Insektycydy systemiczne — substancja czynna wnika do rośliny i jest w niej transportowana, działanie w całej roślinie w tym ochrona nowych przyrostów
Szeroki wybór insektycydów oferuje strona https://osadkowski.pl/pl/oferta/srodki-ochrony-roslin/insektycydy/ wraz z dokładnym opisem stosowania i fachowym doradztwem przez specjalistów rolniczych.
Najważniejsze szkodniki pszenicy i rzepaku
Presja ze strony szkodników i ich znaczenie gospodarcze w poszczególnych uprawach jest bardzo zróżnicowane. Zdecydowanie najwięcej szkodników występuje w rzepaku ozimym, a najmniej w kukurydzy. Poniższe tabele przedstawiają znaczenie gospodarczej wybranych szkodników w uprawie pszenicy ozimej i jarej oraz rzepaku ozimym. Zestawienie zostało opracowane na podstawie Metodyk Integrowanej Ochrony Roślin opracowanej przez IOR-PIB w Poznaniu. Znaczenie gospodarcze: +” – szkodnik mniej ważny, „ ++” – szkodnik ważny, „ +++” – szkodnik bardzo ważny, (+) – znaczenie lokale.
Stosowanie insektycydów
Zabiegi środkami ochrony roślin należy wykonywać zgodnie z etykietą- instrukcja stosowania, zasada ta dotyczy też insektycydów. Dlatego też przed każdą aplikacją należy szczegółowo zapoznać się z etykietą preparatu, ponieważ środki zawierają tą samą substancję czynną mogą być stosowane w różnych uprawach i w kierunku zwalczania innych szkodników. Należ też podkreślić, że aplikacja insektycydów powinna odbywać się po oblocie owadów zapylających, które mogą zbierać pożytek zarówno z kwitnących roślin uprawnych, jak i chwastów.
Kiedy stosować insektycyd?
Aplikacja środków ochrony roślin powinna być zgodna z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin, czyli zabieg insektycydem wykonujemy po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Określa ona, przy jakim nasileniu występowania szkodnika szkody przez niego powodowane przewyższą koszt chemicznego zwalczania. W celu określenia presji szkodników niezbędne jest prowadzenie monitoringu np. przy użyciu żółtych naczyń lub lustracji wizualnej plantacji.
Najczęściej w zwalczaniu szkodników wykorzystywane są substancje czynne z grupy pyretroidów, wykazują one szybki, ale krótkotrwały efekt działania. Na szkodniki działają kontaktowo i żołądkowo, a na roślinie uprawnej powierzchniowo. Najbardziej cenioną substancją czynną z tej grupy jest lambda-cyhalotryna zawarta między innymi w insektycydzie TopGun 050 CS.
Drugą grupę stanowią substancję czynne z grupy neonikotynoidów, która obecnie reprezentowana jest tylko przez acetamipryd zwarty w środku owadobójczym Lanmos 20 SP. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemiczne, a na szkodnika kontaktowo i żołądkowo.
Oba produkty dostępne są w ofercie Osadkowski wraz z jasną rekomendacją terminu aplikacji, który umożliwi maksymalne wykorzystanie ich właściwości.
W przypadku aplikacji środków owadobójczych należy pamiętać o rotacji mechanizmami ich działania. Pozwoli to ograniczyć do minimum możliwość powstawania zjawiska odporności.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.