Jak zmniejszyć cienie i worki pod oczami?
Delikatna skóra wokół oczu stosunkowo łatwo traci naturalne napięcie i jednolity koloryty. Często spotykanymi problemami dotyczącymi tej okolicy są tzw. worki i cienie pod oczami. Są to dwa różne defekty, jednak bardzo często występują wspólnie i znacznie zaburzają estetykę twarzy. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak można zredukować niedoskonałości pod oczami!
Czy worki i cienie pod oczami są tym samym? Jak rozpoznać te defekty?
Zdarza się, że określenia cieni i worków pod oczami bywają używane synonimicznie. Są to jednak dwa zupełnie różne defekty. Cienie oznaczają zmianę zabarwienia skóry. Mowa o nich, gdy tkanki stają się ciemniejsze niż pozostałe obszary twarzy – najczęściej sinawe, niekiedy lekko czerwone.
Z kolei worki nazywane są także „poduszkami”. Są to zmiany nie tylko widoczne, ale też wyczuwalne. Problem ten może wynikać z nadmiaru wiotkiej skóry, która opada pod wpływem grawitacji – ten rodzaj zmian zwykle dotyczy osób starszych, a także tych, które w krótkim czasie intensywnie schudły. Częstym rodzajem worków są te wynikające z gromadzenia się płynów wysiękowych, czyli nic innego, jak obrzęki. Najbardziej kłopotliwe okazują się natomiast tzw. przepukliny tłuszczowe, które powstają z nadmiaru tkanki tłuszczowej gromadzącej się pod oczami.
Zacznij od określenia przyczyny problemu – skąd się biorą worki i cienie?
Aby zredukować worki i cienie pod oczami, w pierwszej kolejności warto określić przyczynę ich powstawania. W wielu przypadkach niewielkie zmiany dotyczące stylu życia i domowe triki pozwalają znacznie zredukować problem, innym razem wskazane są profesjonalne metody.
W przypadku osób młodych najczęstszymi powodami obrzęków, a tym samym tego rodzaju worków i sińców są:
- deficyt snu, zmęczenie, stres;
- niezdrowa dieta, głównie zbyt duża ilość soli;
- brak aktywności fizycznej;
- niewłaściwa, zbyt agresywna pielęgnacja delikatnej okolicy oczu.
Warto mieć na uwadze, że przyczyną obrzęków i zasinienia pod oczami mogą być niektóre choroby. Jeśli istnieje takie podejrzenie, warto skonsultować swój problem z lekarzem.
Z kolei za wiotczenie skóry w największym stopniu odpowiadają postępujące procesy starzenia. Wraz z upływem lat tkanki tracą naturalną podporę, stają się rozciągnięte i niedostatecznie nawilżone. Powoduje to nie tylko powstawanie zmarszczek, ale też opadanie skóry. Niemniej jednak nie każdy boryka się z workami w okolicy oczu, dlatego istotne znaczenie mogą mieć predyspozycje genetyczne.
Worki i cienie pod oczami – jakie zabiegi stosuje się w ich przypadku?
Jeśli unikanie czynników, które mogą nasilać obrzęki, a także właściwa pielęgnacja skóry okazują się niewystarczające, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. I w tym przypadku ważna jest przyczyna, jak i rodzaj problemu.
W przypadku worków i cieni, które są następstwem osłabienia kondycji skóry, stosuje się głównie metody rewitalizujące. Jedną z możliwości są zabiegi mezoterapii, które polegają na przezskórnym podawaniu preparatów zawierających składniki o różnych właściwościach. Przy utracie napięcia zwykle stosuje się substancje nawilżające, stymulujące produkcję kolagenu i elastyny, a także odżywcze. Mezoterapia stosowana jest również jako metoda profilaktyczna u osób, które zauważają pierwsze oznaki starzenia i chcą spowolnić wiotczenie skóry.
Inną możliwością kondycjonującą skórę wokół oczu są zabiegi z wykorzystaniem urządzeń laserowych. Emitowana przez nie wiązka energii obkurcza tkanki na drodze termokoagulacji, co daje rezultaty w postaci redukcji wiotkości, wygładzenia drobnych zmarszczek i pobudzenia skóry do przebudowy.
Jeśli za worki i cienie odpowiada deficyt tkanki podskórnej, istnieje możliwość zagęszczenia obszaru pod oczami za pomocą specjalnych wypełniaczy. Podaje się w niewielkiej ilości, za pomocą cienkiej igły, a efekty zwykle są widoczne tuż po zabiegu.
Bardziej zaawansowane zmiany, takie jak spory nadmiar tkanki lub przepukliny tłuszczowe mogą wymagać ingerencji chirurgicznej. Wyjaśniając w uproszczeniu, zabiegi operacyjne polegają na usunięciu zwisających tkanek i zszyciu skóry wzdłuż naturalnych linii jej załamania.
Jeśli masz problem z workami i cieniami pod oczami, możesz skorzystać z konsultacji w Klinice Estell w Warszawie. Lekarz zapozna się z rodzajem defektu i przedstawi dostępne możliwości, które będę odpowiednie w zależności od rodzaju Twojego problemu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.