LIX – skład i działanie kropli do uszu
Dostępne bez recepty krople LIX przeznaczone są do stosowania w przypadku dolegliwości bólowych, swędzenia i obrzęku. Ich właściwości wynikają z zastosowania glicerolu i dodatku chlorowodorku lidokainy. Przybliżamy skład, działanie i wskazania do stosowania tego preparatu.
Czym są krople LIX i dla kogo przeznaczony jest ten preparat?
Krople LIX są wyrobem medycznym dostępnym bez recepty. Preparat przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego – podaje się go bezpośrednio do kanału słuchowego. Stanowi on 0,5% roztwór chlorowodorku lidokainy w bezwodnym glicerolu.
Krople LIX przeznaczone są do stosowania przez osoby dorosłe oraz dzieci od 6. miesiącu życia. W przypadku dzieci poniżej 12 lat przed podaniem kropli należy zasięgnąć porady lekarza.
Kluczowy składnik kropli do uszu LIX – działanie glicerolu
Głównym składnikiem kropli LIX jest glicerol, określany również jako gliceryna. Substancja ta występuje w przyrodzie, jest też powszechnie pozyskiwana w celach komercyjnych – służy m.in. jako składnik wielu preparatów stosowanych w medycynie.
Podstawową właściwością glicerolu, która ma znaczenie w przypadku dolegliwości ze strony narządu słuchu, jest jego działanie osmotyczne. Związek ten po podaniu do ucha pochłania wilgoć z tkanek, co wspomaga osuszanie przewodu słuchowego, a tym samym umożliwia redukcję obrzęku, bólu i swędzenia wynikającego z nadmiernego obrzmienia tkanek.
Jakie właściwości wykazuje lidokaina? Składnik pomocniczy kropli LIX
Człowiek odczuwa ból wówczas, gdy bodźce czuciowe docierają do ośrodkowego układu nerwowego za pośrednictwem neuronów. Lidokaina natomiast, ze względu na swoją budowę chemiczną, wykazuje właściwości umożliwiające hamowanie przewodnictwa bodźców sensorycznych. Związek ten działa więc miejscowo znieczulająco.
Jako środek powierzchownie znieczulający lidokaina działa stosunkowo bardzo szybko. Redukcję bólu w przypadku uszu zwykle obserwuje się już po ok. 2–5 minutach.
W podstawowej postaci lidokaina słabo rozpuszcza się w wodzie. W kroplach LIX, jak również w wielu innych preparatach o działaniu redukującym ból, najczęściej stosuje się ją więc w postaci soli – chlorowodorku lidokainy. Dzięki temu związek ten staje się lepiej rozpuszczalny, a także wykazuje dłuższą przydatność do użytku.
Przy jakich dolegliwościach można stosować krople LIX?
Ból ucha występuje przy wielu nieprawidłowościach w obrębie narządu słuchu. Do często diagnozowanych schorzeń należy stan zapalny ucha zewnętrznego i środkowego. Za schorzenia takie odpowiadają patogeny – wirusy, bakterie lub grzyby.
Objawy wymienionych przypadłości są różne, dlatego przy ich podejrzeniu zawsze konieczna jest konsultacja lekarska. Przed zastosowaniem kropli LIX, jak również każdego innego środka wprowadzanego do kanału słuchowego, lekarz musi ocenić stan błony bębenkowej. Przy chorobach infekcyjnych często dochodzi do jej perforacji (pęknięcia), co jest przeciwwskazaniem do aplikacji kropli.
Jeśli membrana pozostaje nienaruszona, lekarz może zalecić stosowanie kropli LIX wspomagająco w prowadzonym leczeniu. W wielu przypadkach, poza redukcją bólu i obrzęku, konieczne okazuje się stosowanie antybiotyków lub preparatów przeciwgrzybiczych.
Dolegliwości bólowe, a także uporczywe swędzenie i obrzęk tkanek mogą być spowodowane również systematyczną ekspozycją na wilgoć. Problem taki często dotyczy więc osób, które pływają lub korzystają z sauny. Długotrwale utrzymująca się wilgoć w uchu niestety sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Gdy dojdzie do ich namnożenia, mowa o zapaleniu ucha zewnętrznego, potocznie określanym jako “ucho pływaka”.
Do podrażnienia przewodu słuchowego może dochodzić również pod wpływem nadmiaru woskowiny usznej czy podrażnienia przez detergenty zawarte w środkach do higieny.
Z kropli LIX można korzystać doraźnie, maksymalnie przez 3 dni. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do poprawy lub stan Pacjenta się pogarsza, trzeba zgłosić się do specjalisty.
LIX/12810/02/23
Lix krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: Adamed Pharma S.A.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.