Pomysły, które pomogą Ci stać się lepszym kucharzem
Co warto wiedzieć, żeby stać się lepszym kucharzem? Te pomysły nie sprawią, że w magiczny sposób staniesz się Robertem Makłowiczem, ale dadzą ci jasny obraz tego, na czym powinieneś się skupić, przygotowując następny posiłek, i jakiej wiedzy kulinarnej musisz się nauczyć lub udoskonalić.
Gotowanie to sztuka. Pieczenie jest nauką
Za każdym razem, gdy korzystasz z nowego przepisu, powinieneś spróbować i dostosować smaki w trakcie gotowania. Większość przepisów to ogólne wytyczne i możesz dodać więcej przypraw, jeśli lubisz ostre potrawy, albo zrezygnować z któregoś ze składników, jeśli szczególnie go nie lubisz lub jesteś na niego uczulony. Po prostu smakuj podczas gotowania, smakuj swoje danie na różnych etapach i dostosuj je w razie potrzeby. Z praktyką, cierpliwością i odrobiną ogólnej wiedzy o różnych przyprawach i mieszaniu smaków będziesz w stanie uratować każde danie, zanim trafi na stół.
Jeśli chodzi o pieczenie, to jest to zupełnie inna historia. Wszystkie przepisy na pieczenie podają dokładne ilości składników, szczegółowe kroki i techniki, a jeśli będziesz się do nich stosować, otrzymasz produkt końcowy, na który liczyłeś testujemyjedzenie.pl
Nie zapominaj o kwaśnym smaku
Kiedy smakujesz potrawę i mówisz sobie: "Czegoś tu brakuje...", w 9 przypadkach na 10 brakującym elementem, o którym mówisz, jest kwas. Kwasowość (lub poziom pH) ma kluczowe znaczenie w gotowaniu. W szkole kulinarnej jest cały kurs poświęcony kwasom i zasadom w nauce o żywności. Pamiętaj, że kwas wzmacnia smaki w potrawie, dodaje głębi i pomaga doprowadzić wszystko do równowagi. Wino i ocet: to dwa fundamentalnie ważne składniki do zup, sosów, winegretów. Nie zapominaj o nich, to naprawdę robi różnicę. Cytrusy: Cytryny, limonki, pomarańcze i inne owoce cytrusowe są znane z tego, że łagodzą rybi smak owoców morza, dodają blasku grillowanemu kurczakowi i wielu gotowanym warzywom. Odrobina soku lub skórki z cytrusów może bardzo wzbogacić twój przepis.
Solenie mięsa
Istnieje niezawodny sposób na to, by kotlety wieprzowe, piersi z kurczaka czy indyka nie były suche, ciągnące się i bez smaku. Przed przyrządzeniem chudych kawałków mięsa wystarczy je wyparzyć. Solenie zmiękcza mięso i sprawia, że zachowuje ono wszystkie soki podczas gotowania. Jeśli gotujesz całego kurczaka, pamiętaj, żeby pozostawić go w roztworze słonej wody na około 12 godzin. Nie potrzebujesz tyle czasu, jeśli są to tylko kotlety wieprzowe lub piersi z kurczaka. Ogólna zasada solenia to 1 godzina na kg. Aby uzyskać standardowy roztwór solanki, rozpuść jedną filiżankę soli koszernej w jednym litrze wody.
Kontrastujące smaki i tekstury tworzą zrównoważone danie
To prawdopodobnie najtrudniejsze do opanowania, ale bardzo ważne do zrozumienia. Pomyśl o tym, jak dania są przedstawiane w restauracji. Zawsze jest to coś w stylu "chrupiąca panierka z delikatnym i soczystym...", "aromatyczne, ale delikatne...", "słone z nutą słodyczy...", zawsze jest to kontrastowe połączenie. Nie jest to coś, czego powinieneś się nauczyć; chodzi raczej o zwracanie większej uwagi na kontrastujące smaki i tekstury oraz notowanie w pamięci tych, które najlepiej ze sobą współgrają.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.