Jak wyjść z nałogu alkoholowego? Wskazówki, które mogą uratować życie
Nałóg alkoholowy może rozwinąć się u każdego, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie oraz status społeczny i finansowy. Stanowi on podstępną chorobę, która często nie daje się łatwo zdiagnozować, granica między piciem rekreacyjnym a noszącym znamiona uzależnienia jest bowiem niezwykle cienka.
Czym jest nałóg alkoholowy?
Nałóg alkoholowy, zwany alkoholizmem, jest chroniczną i postępującą chorobą, u podstaw której znajduje się nadmierne spożywanie alkoholu. Wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Do zdiagnozowania nałogu alkoholowego u osoby pijącej dochodzi w sytuacji, gdy występują u niej takie objawy, jak:
- głód alkoholowy, rozumiany jako silna, nieodparta potrzeba sięgnięcia po alkohol,
- zespół abstynencyjny, objawiający się przede wszystkim:
- drżeniem różnych części ciała,
- nudnościami i wymiotami,
- bólami i zawrotami głowy,
- ogólnym osłabieniem,
- rozdrażnieniem,
- zaburzeniami snu,
- wzmożoną potliwością,
- wzrostem ciśnienia tętniczego krwi,
- kołataniem serca,
- nadwrażliwością na światło i dźwięki,
- stanami lękowymi,
- ograniczona kontrola nad własnymi zachowaniami dotyczącymi picia alkoholu,
- tolerancja alkoholowa,
- zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań na rzecz picia alkoholu,
- ciągłe spożywanie alkoholu mimo wyraźnych negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych.
Dlaczego warto podjąć walkę z uzależnieniem od alkoholu?
Choć uzależnienia od alkoholu nie można całkowicie wyleczyć, warto podjąć walkę z chorobą, gdyż dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii istnieje duża szansa na zerwanie z piciem raz na zawsze. Alkoholik jest w stanie porzucić nałóg i rozpocząć nowe, zdrowsze życie. Nieleczona choroba alkoholowa wiąże się z kolei z licznymi negatywnymi skutkami dla zdrowia pijącej osoby. Są to przede wszystkim:
- choroby układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca,
- choroby układu trawiennego – marskość, stłuszczenie oraz zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, uszkodzenie śluzówki żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy,
- zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego,
- zaburzenia pamięci,
- upośledzenie czynności seksualnych,
- upośledzenie procesów regeneracji kości,
- większa podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne,
- depresja,
- bezsenność,
- zaburzenia lękowe.
Pokonanie alkoholizmu jest tym łatwiejsze, im szybciej uzależniona osoba zda sobie sprawę z posiadanego problemu i podejmie właściwe kroki ku polepszeniu swojej sytuacji życiowej.
Co należy robić, by pokonać uzależnienie od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu można pokonać, stosując się do kilku podstawowych wskazówek.
Nie odmawiaj pomocy
Wielu alkoholików nie chce przyjąć pomocy, jaką często ofiarują bliskie osoby. Kieruje nimi zazwyczaj silne poczucie wstydu. Wsparcie bliskiej osoby jest jednak niezwykle pomocne w łagodzeniu głodu alkoholowego. Możliwość podzielenia się swoim problemem z ludźmi, których darzy się uczuciem, pomaga pozbyć się natrętnych myśli i zwalczyć chęć sięgnięcia po alkohol.
Poszukaj wsparcia
W pokonywaniu nałogu alkoholowego szczególnie ważne jest stworzenie efektywnego systemu wsparcia. Pozwala on dzielić się doświadczeniami i uzyskać pomoc w sytuacji, gdy jest to najbardziej potrzebne. Wsparcie tego typu można otrzymać na spotkaniach Anonimowych Alkoholików i innych grup tego typu, w poradniach dla uzależnionych lub utrzymując kontakt z zaprzyjaźnionymi osobami, które pokonały nałóg i trwają w trzeźwości.
Skorzystaj z pomocy profesjonalistów
W walce z chorobą alkoholową nieoceniona jest pomoc profesjonalistów posiadających doświadczenie w terapii uzależnień. Może ona przybierać formę
- terapii dziennej w przychodni,
- terapii całodobowej w ośrodku leczenia uzależnień,
- terapii ambulatoryjnej w poradni leczenia uzależnień,
- terapii dziennej na szpitalnym oddziale odwykowym.
Pomocna może być także terapia awersyjna, polegająca na implementacji esperalu, czyli tak zwanej wszywki alkoholowej. Dzięki wszczepionemu pod skórę implantowi z lekiem, każde spożycie alkoholu powoduje wystąpienie dotkliwych skutków ubocznych, które prowadzą do wykształcenia u osoby uzależnionej zespołu odruchów warunkowych i w efekcie pomagają powstrzymać się od picia. Osoby zmagające się z problemem alkoholowym pomoc mogą uzyskać w przychodni Nasz Gabinet (https://nasz-gabinet.pl/), gdzie dobrana zostanie indywidualna terapia odpowiadająca potrzebom uzależnionego.
Nie przechowuj alkoholu w domu
Osoby wychodzące z nałogu alkoholowego powinny całkowicie usunąć ze swojego domu napoje wyskokowe. Ich bliskość może bowiem stanowić pokusę nie do przezwyciężenia i zagrażać abstynencji.
Poproś ludzi z otoczenia, by nie namawiali Cię do picia
Radzenie sobie z głodem alkoholowym wymaga unikania sytuacji, które mogą go wyzwalać. Niezwykle istotne jest więc, by osoby z otoczenia zmagającej się z nałogiem osoby pod żadnym pozorem nie namawiały jej do picia. Jeżeli odmówią dostosowania się do prośby, alkoholik dla własnego dobra powinien zerwać z nimi kontakt, gdyż one stanowią zagrożenie dla jego walki z nałogiem.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.