Kredyt na pompę ciepła - na co zwrócić uwagę?
Żyjemy w świecie gdzie bardzo ważna jest dla nas ekologia oraz dbanie o środowisko. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrza podejmując kroki, które dotyczą naszego codziennego życia. Co raz więcej osób decyduje się na montaż pomp cieplnych w domach jednorodzinnych, które służą do ich centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody.
CZYM JEST POMPA CIEPŁA?
Pompa ciepła najprościej rzecz ujmując działa na zasadzie wykorzystywania energii odnawialnej do wytworzenia ciepła. Dzięki temu ogranicza emisję zanieczyszczeń do środowiska i zapobiega tworzeniu się smogu. Pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz, czyli powietrza lub gruntu i wykorzystuje je w ogrzaniu wnętrza domu poprzez grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Sam zakup i instalacja takiej pompy jest dużym wydatkiem, natomiast ma bardzo niskie koszty eksploatacji i jest bardzo wydajna. Koszt instalacji pompy cieplnej w zależności od modelu waha się między 17 a 30 tys. zł. Na szczęście chętni do jej zakupu mogą liczyć na szereg dotacji czy kredytów.
KREDYT, DOFINANSOWANIE CZY POŻYCZKA NA POMPĘ CIEPŁA?
Koszt zakupienia oraz instalacji pompy ciepła nie należy do najmniejszych wydatków. Dlatego wiele osób, aby nie zrujnować swojego budżetu decyduje się na dopłatę do tej inwestycji. Z proponowanych pomocy finansowych możemy wybrać: kredyt bankowy, ogólnopolskie i regionalne programy dotacji oraz pożyczki poza bankowe bądź zakup urządzenia na raty. Dofinansowanie na zakup pomp ciepła przyznawane jest na podstawie nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska z grudnia 2021 r. Aby zostać objętym programem dofinansowania na instalację pompy cieplnej, należy być osobą fizyczną, pozostałe wymogi różnią się w zależności od wyboru konkretnego programu.
Inną propozycją jest kredyt bankowy na zakup i instalację pompy ciepła. Konsumenci mogą wybrać kredyt na konkretny cel, ale także tzw. kredyt ekologiczny. Różni się on tym od poprzedniego, że trzeba udokumentować, że będzie on przeznaczony na cel związany z ochroną środowiska. Często takie kredyty przyznawane są na atrakcyjniejszych warunkach. Oczywiście, aby go uzyskać, należy posiadać odpowiednią zdolność oraz historię kredytową. Bardzo ciekawą opcją jest kredyt z dopłatą na zakup pompy ciepła. Jest on znacznie tańszy od kredytu gotówkowego, gdyż tylko część środków otrzymujemy bezpośrednio od banku, resztę dokłada państwo. Taką inicjatywą jest program CZYSTE POWIETRZE, organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz wybrane banki.
O kredyt na pompę ciepła można ubiegać się m.in. w Alior Banku (https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyty-eko/kredyt-czyste-powietrze.html). Jest to jeden z najczęściej wybieranych kredytów ze względu na atrakcyjne warunki, stosunkowo niskie RRSO oraz możliwość wyboru kredytu gotówkowego lub ratalnego. Kwoty kredytu wypłacane są do 100 tys. zł. Aby wybrać najlepszy kredyt na pompy ciepła, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego oprocentowanie oraz warunki spłaty. Największym plusem w porównaniu do ubiegania się o dofinansowanie rządowe jest fakt, że jest tam mniej formalności oraz szybka decyzja banku o przyznaniu takiego kredytu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.