Innowacyjna spawalnia – jakie urządzenia powinny się tam znaleźć?
Sektor usług spawalniczych ma się w naszym kraju bardzo dobrze. Jego dynamicznego rozwoju nie powstrzymała ani pandemia, ani kolejne podwyżki danin publicznych czy cen prądu. Mało tego! Na rynku wciąż utrzymuje się deficyt specjalistów zajmujących się spawaniem oraz obróbką. Oznacza to, że wciąż jest miejsce na nowe, innowacyjne, przedsiębiorstwa.
Jak kształtuje się struktura polskiego rynku spawalniczego?
Szacuje się, że w tym sektorze usług mogą pracować nawet trzy miliony naszych rodaków. Z biegiem czasu, wraz ze wdrażaniem na rynek coraz to nowych urządzeń, dynamicznie rosła też liczba firm nowoczesnych, czyli takich, które inwestują w zrobotyzowane stanowiska pracy.
Jeszcze na przełomie 2018 i 2019 roku nasz kraj był bardzo daleko od ścisłej czołówki. Dziś, w zaledwie kilka lat, Międzynarodowa Federacja Robotyki umieszcza nas już w czołowej piętnastce państw, które kupują nowoczesne roboty przemysłowe. Co zaważyło na tak wielkim skoku?
Przede wszystkim, prosta kalkulacja ekonomiczna. Właściciela firm szybko zrozumieli, że maszyna, nad której działaniem człowiek musi tylko czuwać, zapewnia świetne efekty pracy. Spoiny czy precyzja pozycjonowania są tu na najwyższym poziomie. Takie urządzenia można kupić np. na Cloos.pl.
To sprawdzone, działające od lat przedsiębiorstwo, w którym bez trudu zaopatrzymy się we wszystkie urządzenia, jakie powinny znaleźć się w nowoczesnej spawalni: od profesjonalnych robotów QIROX, przez Coboty i stanowiska kompaktowe, na spawarkach MIG/MAG i TIG kończąc. Wybór dedykowanych maszyn, które usprawnią naszą pracę jest ogromny.
Na jakie urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę?
Nie ulega wątpliwości, że fundamentem, wokół którego tworzy się spawalnię, są oczywiście maszyny spawalnicze. Listę można zawęzić do wspomnianych już wcześniej robotów lub ich tańszej alternatywy – spawarek z automatycznym trybem pracy.
Czasem warto jednak zwiększyć budżet na wyposażenie parku maszynowego. Jakościowy robot może pracować nawet ośmiokrotnie szybciej od człowieka. Poza tym nie potrzebuje przerw, nie wybiera urlopu i nie idzie na chorobowe. Oznacza to, że z pozoru spory wydatek może nam się szybko zwrócić.
Profesjonalne firmy, jak Cloos, nie tylko sprzedają takie urządzenia, ale zapewniają też ich całościowy montaż. Park maszynowy tworzony jest stricte pod oczekiwania Twojego przedsiębiorstwa: od projektu, poprzez budowę, wdrażanie, kończąc na pierwszym uruchomieniu oraz szkoleniu z obsługi dla pracowników!
Kolejnym ważnym produktem jest stół spawalniczy. Warto upewnić się, czy dana konstrukcja ma budowę modułową. W toku codziennej eksploatacji na pewno docenimy możliwość szybkiego dostawiania kolejnych podzespołów lub ich przenoszenia między stanowiskami.
Ważnym elementem jest też sprzęt filtrowentylacyjny. Przede wszystkim dlatego, że kilka obowiązujących w Polsce rozporządzeń wprost mówi o tym, że takie urządzenia muszą znaleźć się na wyposażeniu spawalni. Jakie mamy opcje? Zasadniczo, dominują trzy rodzaje takich urządzeń:
- system z jednostką centralną,
- odciągi stacjonarne,
- odciągi mobilne.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przykładowo odciąg mobilny, mimo tego, że wymaga nieco więcej miejsca, oddaje już oczyszczone powietrze do pomieszczenia, dzięki czemu odpada nam konieczność ciągłego dogrzewania spawalni – to ważne zwłaszcza w sezonie zimowym.
Odciągi stacjonarne, które przeważnie są podpięte do systemu wentylacyjnego, kuszą niewielkimi gabarytami, dzięki czemu bez trudu można zainstalować je nawet w niewielkich spawalniach, gdzie trudno o wydzielenie dodatkowej przestrzeni na odciągi mobilne. Decyzję o wyborze warto poprzedzić konsultacją ze specjalistami – np. z firmy Cloos.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.