Jak odrzucić spadek? Podstawowe informacje
Z chwilą śmierci spadkodawcy, spadkobierca otrzymuje prawo do spadku. Warto mieć jednak świadomość, że odziedziczyć w takiej sytuacji można nie tylko majątek, ale również długi. Z tego powodu, aby uchronić się przed koniecznością spłaty zobowiązań zaciągniętych przez spadkodawcę, najlepiej jest odrzucić spadek. Jak jednak możemy tego dokonać? Przedstawiamy podstawowe informacje na temat odrzucenia spadku.
Co można zrobić ze spadkiem?
Prawo spadkowe jest ściśle regulowane przepisami prawa. Takie zapisy znajdziemy w Kodeksie Cywilnym. Zgodnie z jego zapisami, spadkobierca może w chwili otrzymania spadku przyjąć go wprost, a więc bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Drugą możliwością jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji przyjmuje się spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do ustalonej w inwentarzu stanu czynnego spadku wartości wierzytelności. Ostatnią opcją, jaką przewiduje kodeks cywilny, jest odrzucenie spadku.
Kiedy można odrzucić spadek?
W sytuacji, kiedy spadkobierca nie wie, co powinien zrobić, aby odrzucić spadek, najlepiej jeżeli skorzysta z pomocy doświadczonego adwokata lub radcy prawnego. Na stronach kancelarii takich jak https://adwokat-kolczyk.pl/, można znaleźć również porady dotyczące postępowania w określonych przypadkach. Niemniej jednak każdy spadkobierca powinien mieć świadomość, że może odrzucić lub przyjąć spadek w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tym, że przysługuje mu prawo do majątku po spadkodawcy. Brak takiego oświadczenia oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
W jaki sposób można odrzucić spadek?
Żeby odrzucić spadek, należy w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania, złożyć stosowne oświadczenie. Taki dokument można pozostawić w trzech miejscach. Najczęściej osoby, które rezygnują ze spadku, oświadczenie o jego odrzuceniu składają u notariusza. Dokument ten można przedłożyć również w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby składającej oświadczenie, a także w sądzie spadku, w przypadku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.
W takim oświadczeniu powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko spadkodawcy, a także data i miejsce jego śmierci oraz adres zamieszkania, tytuł powołania do spadku oraz zapisy uwzględniające odrzucenie majątku. W dokumencie tym powinny zostać wymienione również wszystkie znane oświadczającemu osoby leżące w kręgu ustawowych spadkobierców
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.