Jakie problemy zdrowotne może rozwiązać leczenie ortodontyczne?
Problemy z zębami wcześniej czy później dotyczą zazwyczaj nas wszystkich, a wizyty kontrolne u dentysty powinniśmy odbywać co najmniej raz na pół roku. Jednak poza standardowymi działaniami stomatologicznymi przeprowadza się również inne czynności. Jednym z działów stomatologii jest ortodoncja, której przedmiotem są nieprawidłowości w obrębie zgryzu i poprawa nierówności oraz ustawienia zębów względem siebie. Dzięki leczeniu ortodontycznemu pacjenci mogą cieszyć się pięknym i uśmiechem pozbawionym kompleksów.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj dość długie i trwa przeważnie wiele miesięcy. Zależy to jednak od indywidualnych problemów każdego pacjenta, jego oczekiwań, a także poziomu zaawansowania wad zgryzu i wybranej formy leczenia. Poprawa ustawienia zębów z zastosowaniem odpowiedniego aparatu ortodontycznego wymaga co najmniej kilku wizyt, podczas których zastosowana konstrukcja dopasowywana jest do aktualnego stanu uzębienia na kolejny okres.
W leczeniu ortodontycznym niezwykle ważna jest też właściwa higiena i pielęgnacja zębów przez samego pacjenta. Choć początkowo niekiedy ciężko jest przyzwyczaić się do aparatu, obecnie stosowane są nowoczesne modele aparatów, które są wręcz niewidoczne i nie powodują aż takiego dyskomfortu jak modele stosowane kilka lat temu.
W przypadku występowania wad zgryzu warto jednak zdecydować się na leczenie ortodontyczne. To nie tylko ogromna zmiana estetyczna i uzyskanie pięknego, zdrowego uśmiechu, ale też szansa na pozbycie się wielu dolegliwości zdrowotnych, które bardzo często towarzyszą osobom z wadami zgryzu.
Jakie dolegliwości zdrowotne często towarzyszą problemom ortodontycznym?
Problemy z wadą zgryzu i nieprawidłowościami w ustawieniu zębów to nie zawsze wyłącznie problem estetyczny oraz źródło kompleksów czy powód do wstydu. Niewłaściwy zgryz może u wielu osób powodować również komplikacje zdrowotne i być przyczyną dolegliwości bólowych. Takie sytuacje stosunkowo często występują zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Dlatego na potrzebę leczenia ortodontycznego należy zwrócić szczególną uwagę i nie odkładać problemu na później, kiedy wada może ulec dodatkowemu pogłębieniu, a samo leczenie okaże się jeszcze bardziej skomplikowane.
Nieprawidłowy zgryz może być bezpośrednią przyczyną bólów głowy, ale też chrapania, a nawet niebezpiecznego bezdechu sennego, który powoduje ciągłe uczucie zmęczenia, niewyspania i niedotlenienie organizmu. Ponadto wady zgryzu bywają również powodem rozwoju wad postawy ciała, na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku dzieci. Może to przekładać się także na przewlekłe bóle kręgosłupa.
Leczeniem ortodontycznym na najwyższym poziomie z uwzględnieniem wszystkich szczegółów wraz z dobraniem najlepszego aparatu dla danego pacjenta i jego problemów zajmuje się ortodonta Enel-Med. To gwarancja pomocy z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.
Wady zgryzu a zdrowie zębów – czy nierówne zęby mają wpływ na powstawanie ubytków?
Wiele osób przestrzega zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i jednocześnie zdaje sobie sprawę z występowania w swojej jamie ustnej wad zgryzu lub nierównego ustawienia zębów, jednak nic z tym faktem nie robi. Często takie nierówności zlokalizowane są w mało widocznym miejscu, nie przeszkadzają danej osobie, lub pacjent przyzwyczaił się do ich obecności.
Tymczasem posiadanie krzywych czy stłoczonych zębów zazwyczaj powoduje, że żuchwa i szczęka nie spotykają się w sposób prawidłowy w trakcie gryzienia. Powoduje to, że uzębienie jest o wiele bardziej podatne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a utrzymanie dziąseł i zębów w czystości jest o wiele trudniejsze. W takiej sytuacji zwiększa się również ryzyko wystąpienia próchnicy, a z czasem zmianie może nieznacznie ulec nawet kształt twarzy.
O ile więc na dany moment zęby nie bolą i nie są źródłem innych dolegliwości, za pewien czas może się to radykalnie zmienić, a leczenie okaże się znacznie bardziej rozległe, niż miałoby to miejsce, gdyby uzębienie zostało wcześniej wyprostowane u ortodonty.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.