Masz siedzącą pracę? Przeczytaj i chroń swoje zdrowie!
Praca siedząca uchodzi w powszechnej opinii za łatwą i przyjemną. Kiedy przyglądamy się pracownikom budowy przemieszczającym się w deszczu i chłodzie po rusztowaniach, wydaje się, że nie ma nic lepszego niż praca za biurkiem w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Tymczasem wielogodzinne siedzenie za biurkiem jest dla naszego kręgosłupa po prostu szkodliwe. Kości, mięśnie, więzadła i stawy nie znoszą długiego trwania w jednej ustalonej pozycji. To układ ruchu, nie – bezruchu. Jak sobie pomóc, kiedy masz siedzącą pracę i chcesz dbać o swoje zdrowie?
Zorganizuj ergonomiczne stanowisko pracy
Bez względu na to czy pracujesz stacjonarnie w biurze firmy, czy masz domowe biuro do pracy zdalnej, twoje stanowisko pracy powinno być ergonomiczne. Oznacza to, że biurko i krzesło muszą być dostosowane do Twojego wzrostu, wagi i postury.
Obowiązek zapewnienia Ci ergonomicznego stanowiska pracy w siedzibie firmy spoczywa na pracodawcy, ale w domu musisz zadbać o nie sam – nie zaniedbuj swojego zdrowia!
Optymalnym wyborem do pracy siedzącej jest ergonomiczny fotel biurowy (dostępny na stronie https://mildis.pl/krzeslo-do-biurka), dający możliwość regulacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Ta możliwość regulacji gwarantuje, że sformatujesz go na swoje potrzeby tak, aby pracować siedząc w fizjologicznej pozycji.
Pozycja fizjologiczna to:
- Wyprostowany tułów z lekko wysuniętym do przodu torsem oraz głową utrzymywaną w linii ciała.
- Odcinek lędźwiowy kręgosłupa wygięty z zachowaniem lekkiego łuku oraz stabilnie podparty.
- Linia kolan znajdująca się nieco poniżej linii bioder.
- Stopy ułożone płasko na podłodze albo na podnóżku biurowym.
Kiedy usadowisz się w prawidłowej pozycji ciało przestanie sygnalizować Ci swoją obecność bólem, napięciem i dyskomfortem. Zapomnisz, że jeszcze niedawno na próżno usiłowałeś znaleźć wygodną pozycje do siedzenia.
Teraz siedzisz dynamicznie, co oznacza, że fotel ergonomiczny reaguje na ruchy ciała i dzięki ruchomym elementom współgra z nimi. Ty i fotel stanowicie jedność.
Pamiętaj, że fotel ergonomiczny ma także wpływ na układ krążenia
Prawidłowe ułożenie lędźwi, bioder, ud i stóp umożliwia swobodny przepływ krwi i limfy. Jeśli masz tendencję do powstawania żylaków, skłonność do zakrzepów, zakup fotela ergonomicznego staje się koniecznością – to naprawdę ważny element całego systemu profilaktyki zaburzeń układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego.
Teraz możesz pracować w pozycji siedzącej bez obaw, że nagle poczujesz dyskomfort w postaci ciężkich i obrzmiałych nóg.
A może fotel ergonomiczny o statusie wyrobu medycznego?
Jeśli obawiasz się, że w zawiązku z twoimi kłopotami zdrowotnymi zwykły ergonomiczny fotel biurowy nie spełni pokładanych w nim nadziei, zawsze możesz kupić model o statusie wyrobu medycznego.
Mebel taki można kupić z bieżącej oferty albo wybrać opcję „pod zamówienie”, dzięki czemu siłowniki oraz wysokość oparcia będą dobrane do twojej wagi i wzrostu.
Pamiętaj jednak, że jeśli borykasz się np. z patologiczną skoliozą czy powiększoną lordozą odcinka lędźwiowego sama wymiana zwykłego fotela na fotel ergonomiczny, nawet ten o statusie wyrobu medycznego, nie wystarczy. Konieczna jest rehabilitacja albo fizjoterapia.
Praca siedząca nie musi być szkodliwa
Fotel ergonomiczny to naprawdę doskonałe rozwiązanie. Wystarczy wziąć pod uwagę następujące fakty: w pracy spędzasz ponad 1/3 życia (ok. 70 – 80% pracowników zatrudnionych jest w biurze), a kiedy siedzisz, nacisk na dolny (lędźwiowy) odcinek kręgosłupa to ok. 150 kg.
Po pracy wracasz do domu, gdzie odpoczywasz zapewne także w pozycji siedzącej – na kanapie przed telewizorem albo znowu na fotelu przed komputerem.
A może pracujesz w domu i w swoim zdalnym biurze, które po godzinach przeistacza się w domowe centrum rozrywki, spędzasz tak wiele godzin dziennie, że nawet nie jesteś w stanie ich oszacować? W takim przypadku ergonomiczne stanowisko komputerowe jest absolutną koniecznością.
Fotele nie spełniające warunków ergonomii szybko okazują się niewystarczające, kiedy zależy Ci na komforcie pracy i odpoczynku oraz profilaktyce schorzeń kręgosłupa.
Rozsądniej jest kupić naprawdę dobrej jakości fotel ergonomiczny, który będzie służył latami, niż co kilka miesięcy wydawać pieniądze na kolejny mebel nie dający naszemu kręgosłupowi należytego wsparcia.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.