4 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o środkach ochrony roślin
Uprawa roślin wymaga wiele cierpliwości, ale również wiedzy i doświadczenia. Szczególnie stosowanie środków ochrony roślin wiąże się z wieloma wątpliwościami, zatem w naszym artykule postaramy się rozwiać przynajmniej niektóre z nich. Oto odpowiedzi na cztery najczęściej zadawane pytanie dotyczące środków ochrony roślin.
Jak dzielimy środki ochrony roślin?
Środki ochrony roślin (https://wpolu.pl/category/srodki-ochrony-roslin) można podzielić na dwa sposoby – pod względem ich oddziaływania na różne grupy szkodników, lub pod kątem mechanizmu ich działania. Według pierwszej kategorii wyróżniamy:
- fungicydy (środki grzybobójcze) – hamują rozwój grzybów;
- insektycydy (środki owadobójcze) – przeznaczone do zwalczania owadów;
- herbicydy (środki chwastobójcze) – zwalczają inne rośliny konkurujące z uprawami.
Podział pod kątem mechanizmów działania wygląda następująco:
- środki systemiczne – to preparaty wchłaniane przez roślinę i oddziałujące na cały jej organizm, a zarazem na inne organizmy, które mają z nią kontakt;
- środki działające kontaktowo – pokrywają roślinę, ale nie są przez nią wchłaniane;
- środki translaminacyjnie – przenikają przez liście roślin, dzięki czemu działają zarówno na górnej jego stronie, jak i od spodu;
- środki doglebowe – wykorzystywane w podłożu, gdzie pozostają blisko powierzchni gleby, oddziałując na kiełkujące chwasty;
- środki fizyczne – pokrywające rośliny, dzięki czemu nie mogą one zostać uszkodzone przez grzyby.
Aby uniknąć uodpornienia się szkodników na preparaty ochrony roślin, warto stosować środki o różnych mechanizmach działania – tj. naprzemiennie.
Co może się znaleźć w składzie środków ochrony roślin?
Środki ochrony roślin zawierają substancje toksyczne dla pewnych grup organizmów, dlatego objęte są ścisłą kontrolą. Istnieją uregulowania prawne dotyczące zarówno składu tych preparatów, metod ich dystrybucji, jak i dopuszczenia do sprzedaży. Są to dyrektywy europejskie, Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz rozporządzenia. Środki ochrony roślin składają się z substancji czynnej oraz sejfnera – który zabezpiecza rośliny pożyteczne przed działaniem preparatu – lub synergetyka, który wzmacnia działanie substancji czynnych.
Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?
Zachowanie zasad bezpieczeństwa przy stosowaniu preparatów grzybo-, insekto-, czy chwastobójczych jest bardzo istotne, z uwagi na ochronę roślin pożytecznych, a także zwierząt gospodarskich i domowych oraz ludzi. Zawsze należy dobrze zidentyfikować problem i dobrać do niego właściwy preparat. Koniecznie trzeba zapoznać się z etykietą produktu i instrukcją jego stosowania i zachować zalecenia dotyczące przygotowania preparatu, metody jego dystrybucji, oraz okresów prewencji i karencji. Ponadto osoba używająca produktu powinna nosić odzież ochronną. Warto też wiedzieć, jak warunki środowiska i pogodowe wpływają na skuteczność danego środka, oraz w jakim okresie wzrostu roślin uprawnych zalecane jest jego stosowanie.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie (art. 28 Ustawy z dn. 8 marca 2013 r. o Środkach Ochrony Roślin Dz. Ustw 2020 poz.2097 z pózn. zm.) Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.
Jaki wpływ na człowieka i środowisko mają środki ochrony roślin?
Z jednej strony środki ochrony roślin są niezbędne dla podniesienia plonów czy poprawy wyglądu roślin ozdobnych. Z drugiej jednak wywierają wpływ na środowisko naturalne i tego rolnicy i ogrodnicy obawiają się najbardziej. Wciąż prowadzone są doświadczenia, których celem jest opracowanie środków o jak najmniej odczuwalnych skutkach ubocznych. Już dziś dostępne są preparaty biologiczne, których wprawdzie działają wolniej, niż chemiczne, ale większość z nich jest całkowicie bezpieczna.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.