Jak przebiega droga przesyłki we frachcie morskim?
Fracht morski to jedna z najchętniej wybieranych form transportu. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja w przypadku transportu ładunków na duże odległości: do Chin, Korei czy Stanów Zjednoczonych. Oczywiście droga takiego ładunku jest długa: prowadzi od nadawcy do firmy transportowej, następnie przez kilka portów do miejsca docelowego. Chcesz wiedzieć jak przebiega proces transportowania ładunku drogą morską? Chętnie zaspokoimy Twoją ciekawość i pokażemy Ci jak wygląda cały proces z punktu widzenia firmy transportowej.
Międzynarodowy transport towarów w kontenerach - cała podróż zaczyna się u nadawcy
Przesyłki morskie swoją drogę rozpoczynają w firmie nadawcy. To on jest odpowiedzialny za ich odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie oraz oklejenie. Po przygotowaniu ładunku zostaje on odebrany przez firmę transportową – oczywiście następuje to po potwierdzeniu zlecenia, uzgodnienia terminu i miejsca załadunku. Tak przygotowany ładunek rusza w drogę.
Transport morski kontenerowy FCL czy LCL – różne ścieżki transportu
Następny krok różni się w zależności od tego, czy zamówiliśmy cały kontener (FCL) czy nasza przesyłka ma być tylko jedną z wielu w kontenerze (LCL). W przypadku FCL ciężarówka z kontenerem podjeżdża zazwyczaj do firmy nadawcy. Tam jest on pakowany i „plombowany” - plomba pojawia się w liście przewozowym. Dzięki temu wszystkie strony mogą być pewne, że kontener nie będzie otwierany podczas całego transportu.
W przypadku przesyłki LCL cały proces wygląda trochę inaczej. Ładunek zostaje załadowany do furgonetki, która następnie trafia do magazynu firmy transportowej w celu doładowania kolejnych ładunków. Po załadowaniu przesyłki i dotarciu do portu (FCL) lub do magazynu firmy transportowej (LCL) następuje wykonanie odprawy celnej. W przypadku przesyłki FCL, zanim kontener dotrze do portu załadunku, konieczna jest jeszcze weryfikacja masy brutto, którą należy zgłosić do terminalu.
Fracht morski - wypełnienie potrzebnej dokumentacji
Oczywiście niezbędną częścią procesu jest też wypełnienie dokumentacji. Odprawa celna to nie wszystko, konieczne są też faktury handlowe, listy przewozowe, często pełnomocnictwa. Liczba dokumentów jest zależna od miejsca przeznaczenia ładunku – inaczej dokumentacja będzie wyglądać w przypadku Unii Europejskiej, a inaczej w przypadku Azji.
Po wypłynięciu statku z portu wyjścia linia żeglugowa wysyła list przewozowy z datą wypłynięcia. Tak rozpoczyna się faktyczny fracht morski.
Transport morski nie zawsze oznacza trasę prosto do finalnej destynacji
Nie każda usługa transportu morskiego oznacza bezpośredni kurs do kraju przeznaczenia. Niektóre kontenery przechodzą najpierw przez inne porty, gdzie mogą zabierać kolejne ładunki albo nawet być przenoszone na inne statki. Nie ma się jednak co martwić – wszystko przebiega sprawnie i często może zapewnić bardziej efektywny sposób transportu.
Transport kontenerowy morski – ostatni etap podróży
Przed dostawą odbiorca odpowiednio wcześniej otrzymuje wszystkie niezbędne informacje od nadawcy, spedytora lub linii żeglugowej. Przy okazji otrzymuje też całą niezbędną dokumentację: list przewozowy itp. Również służby celne w kraju odbioru są odpowiednio informowane, aby kontynuować odprawę celną. Po takiej odprawie odbiorca przesyłki jest zobowiązany do opłacenia cła importowego, jak i odpowiednio podatku organom celnym.
Eksport w kontenerach Polska – jak upewnić się, że nasza przesyłka dotrze na miejsce bez problemów?
Jak widać, dostawa w kontenerach drogą morską oznacza wiele różnych kroków i etapów. Jeżeli chcemy mieć gwarancję, że nasza przesyłka trafi do odbiorcy nie tylko na czas, ale też w nienaruszonym stanie, to musimy wybrać firmę transportową, która ma duże doświadczenie we frachcie morskim potwierdzone pozytywnymi opiniami klientów. W ten sposób niezależnie od tego, czy wybraliśmy przesyłkę FCL czy LCL, będziemy mieć pewność, że nasz towar trafi do odbiorcy bez problemów.
Wiarygodność firmy można ocenić nie tylko na podstawie opinii klientów, ale również profesjonalizmu ich strony internetowej. Jeżeli możemy przeczytać na niej o wykonanych wcześniej zleceniach, szerokiej ofercie i różnych udogodnieniach oferowanych klientom (takich jak pomaganie im w załatwianiu dokumentacji), to możemy mieć pewność, że trafiliśmy na wiarygodną firmę transportową.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.