Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Korekcja wzroku za pomocą lasera to coraz chętniej wykonywany zabieg w chirurgii okulistycznej. Stosowany jest u osób z krótkowzrocznością dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Daje on niemal natychmiastowe efekty i co ważne - jest bezbolesny. Nie wszyscy jednak przekonani są do laserowej korekcji wzroku. Mimo wielu korzyści pacjenci często zastanawiają się, czy zabieg na pewno jest bezpieczny.
Laserowa korekcja wzroku - na czym polega?
Laserowa korekcja wzroku nie koryguje wady, ale ją usuwa. To znacząca różnica pomiędzy tym zabiegiem a noszeniem soczewek kontaktowych lub okularów. Laser przywraca oczom ostrość i wyrazistość widzenia w ekspresowym tempie.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci nie muszą obawiać się bólu. Oznacza to również to, że w jego trakcie pacjent jest świadomy, a lekarz na bieżąco informuje o przebiegu korekcji wzroku.
Laser zostaje ukierunkowany na oko, tym samym powodując zmianę kształtu rogówki. W efekcie dochodzi do skupienia promieni świetlnych na siatkówce oka.
Zanim jednak dojdzie do zabiegu, należy przeprowadzić wizytę kwalifikacyjną, podczas której zostanie przeprowadzona szczegółowa diagnoza i zostaną wyeliminowane wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.
Bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku
Pacjenci często zastanawiają się, czy zabieg na pewno jest bezpieczny. Oczywiście, że tak. Podczas zabiegu wykorzystywane są najnowsze metody, najnowocześniejszy sprzęt okulistyczny i technologie. Dlatego, w razie odwrócenia wzroku przez pacjenta - laser automatycznie wyłączy się. Wówczas nie możliwości, że światło laserowe przedostanie się w niewłaściwe miejsce.
Światło laserowe wykorzystywane było już w latach 80. XX wieku. Od tamtego momentu technologia związana z okulistyką dosyć mocno rozwinęła się. Do laserowej korekcji wzroku wykorzystywane są urządzenia o mocnej czułości, które zapobiegają jakimkolwiek błędom.
Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych również wpływa na bezpieczeństwo usunięcia wady wzroku. Dlatego zaleca się, aby pacjent tuż po zabiegu nie prowadził samochodu. W ten dzień zaleca się, aby poprosić bliską osobę o towarzystwo w klinice. Tuż po laserowej korekcji wzroku rekonwalescent może odczuwać dyskomfort, objawiający się pieczeniem, suchością oczu, światłowstrętem lub nieostrym widzeniem.
Wskazówki pozabiegowe - jak postępować po laserowej korekcji wzroku?
Zaraz po zabiegu, pacjent otrzymuje wytyczne od lekarza, jak postępować, aby efekt był długotrwały, a oczy szybko się zagoiły. Jednym z zaleceń jest stosowanie specjalnych kropli. Zazwyczaj są to leki nawilżające z antybiotykiem.
Niekiedy specjalista zakłada opatrunkową soczewkę kontaktową, ale nie zawsze. O tym decyduje w trakcie wykonywanego zabiegu. Sugeruje również, aby w dniu wykonywanej czynności pacjent zasłonił okna (szczególnie, jeśli występuje duży światłowstręt). Zaleca również dużo odpoczynku i unikania aktywności fizycznej. Po wyjściu z kliniki pacjent powinien mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, dzięki którym ochroni oczy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, wiatr, mróz, czy unoszące się pyłki.
Kilka dni po zabiegu pacjent powinien unikać spędzania czasu przed wyświetlaczem komputera, tableta, czy telewizora. A w trakcie kąpieli zaleca się zachowywanie szczególnej ostrożności, tak, aby szampon bądź inne kosmetyki nie dostały się do podrażnionych oczu.
Zaleca się również, aby osoba poddawana korekcji wzroku nie przecierała, uciskała i mocno zamykała powiek. Jeśli pojawi się duży dyskomfort lub uczucie bólu należy przyjąć środki przeciwbólowe. Ważne jest także, aby kobiety poddające się zabiegowi przez 14 dni od usunięcia wady wzrokowej unikały makijażu. Należy również zrezygnować z opalania i kąpieli w basenach, czy morzu przez ok. 1 miesiąc od momentu usunięcia wady.
Przestrzeganie czynności pozabiegowych jest istotne, aby zachować pełne bezpieczeństwo i długotrwałe efekty.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.