Jak pleśń wpływa na Twoje zdrowie?
Według niektórych specjalistów pleśnie mogą stanowić główną przyczynę wielu powszechnych infekcji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że obecność pleśni w domu to nie tylko kwestia estetyki. Jakie zagrożenia powoduje pleśń?
Jeśli w pomieszczeniu pojawił się grzyb na ścianie i nie usuniesz go, to narażasz domowników na nawracające infekcje, alergie oraz inne poważne problemy zdrowotne. Osobami szczególnie podatnymi na toksyny wydzielane przez pleśń są dzieci.
Grzyb na ścianie jest niebezpieczny dla zdrowia!
Grzyby wytwarzają różnorodne mikotoksyny, które są substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia. Oprócz tego produkują również beta-glukany, które wpływają na układ immunologiczny. Zapach pleśni głównie pochodzi z lotnych związków organicznych, wydzielanych przez te organizmy. Każdy, kto spożył spleśniały pokarm, przekona się o toksyczności pleśni. Niestety, część ludzi bagatelizuje działanie grzybów, które dostają się do organizmu wraz ze wdychanym powietrzem.
Niemal w każdym pomieszczeniu znaleźć można grzyby w powietrzu. Choć nie ma oficjalnych standardów dotyczących dopuszczalnego stężania grzybów w pomieszczeniach, to istnieją pewne zalecenia, których warto przestrzegać.
Stężenia wynoszące od 150 do 1000 jednostek tworzących kolonie na metr sześcienny powietrza (cfu/m3) są uważane za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Liczne badania udokumentowały, że powietrze w niektórych domach często zawiera zarodniki grzybów w stężeniach przekraczających 1000 cfu/m3.
Najpopularniejsze dolegliwości wywołane przez grzyb na ścianie
Uczulenia na alergeny grzybicze są powszechne, a badania wskazują, że od 6 do 10% ogólnej populacji i nawet do 50% osób z alergiami reaguje natychmiastowo na grzyby skórną reakcją.
Wiele epidemiologicznych badań potwierdza również, że dzieci mieszkające w domach z pleśnią częściej cierpią na astmę w porównaniu do swoich rówieśników. Niemowlęta, które są narażone na działanie grzybów, częściej doświadczają objawów takich jak wysypka, kaszel i choroby układu oddechowego. Jednak to nie wszystkie dolegliwości, jakie mogą być spowodowane przez grzyby w domu.
Grzyb na ścianie powoduje m.in.:
• nieżyt nosa;
• problemy z oddychaniem;
• bóle mięśni i stawów;
• zapalenie zatok;
• bóle głowy;
• bezsenność;
• niepokój i zmęczenie;
• depresję.
Jeżeli regularnie Ty lub Twoi bliscy zmagacie się z podobnymi problemami, warto zainteresować się rozwiązaniem problemu. Jego główną przyczyną jest wilgoć. Jak się jej pozbyć?
Grzyb na ścianie a wilgoć w domu
Wilgoć może pojawić się w domu pod różną postacią. Czasami to podciąganie kapilarne, czyli sytuacja, w której „ściany piją wodę”, a ta przedostaje się na wyższe kondygnacje.
Innym razem to słaba jakość wentylacji. Przy dużej wilgotności powietrza (gotowanie, kąpiele, suszenie prania) powstaje idealne środowisko do wykwitu pleśni. Przyczyn powstawania grzyba na ścianie jest dużo więcej. Jak sobie z nim poradzić?
Najlepiej „zakręcić kurek”, czyli odciąć dostęp do wilgotnego środowiska. W przypadku podciągania kapilarnego dobrze sprawdza się System AQUAPOL®. Jest to rozwiązanie, które skutecznie odprowadza wilgoć w kierunku gruntu i tworzy barierę dla wody. Technologia jest bezinwazyjna, a producent zapewnia 20-letnią gwarancję skuteczności działania.
Grzyb na ścianie to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. W razie wykwitu pleśni należy działać natychmiast. Usunięcie narośli sprawi, że powietrze w domu będzie czyste i bezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.