Jak włączyć się w akcje na rzecz dzieci w pieczy zastępczej?
Wiele firm przyjęło strategie odpowiedzialności społecznej, które zakładają działania na rzecz dzieci z grup wykluczonych. A kto konkretnie potrzebuje wsparcia i jak go udzielić, by beneficjenci jak najwięcej na tym skorzystali? Fundacja Dobrych Inicjatyw, która zajmuje się wychowankami instytucjonalnej pieczy zastępczej, podpowiada rozwiązania.
Powszechnie wiadomo, że akcje podejmowane w ramach polityk CSR mają walor społeczny i wizerunkowy. Jak dokonać tego, by ten drugi nie zdominował pierwszego, ale jednocześnie by wciąż pozostał wiarygodny i adekwatny do ambicji firmy? Warto wybrać odpowiedniego partnera społecznego, z którym można wytyczyć kierunki merytoryczne właściwe dla celów każdego z podmiotów uczestniczących. Domeną FDI jest piecza zastępcza, dlatego wszystkie działania, która mają na celu wsparcie dzieci oraz młodzieży w tzw. domach dziecka, znajdą w fundacji odpowiednich i wykwalifikowanych konsultantów oraz opiekunów.
Po pierwsze: równe szanse w edukacji!
Dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie stratują z tego samego pułapu, co ich rówieśnicy. Nie dlatego, że są mniej zdolne lub mniej pracowite. Ale nie dostarczono im podstawowych kapitałów, za które zazwyczaj po prostu odpowiadają rodzice. Dlatego wsparcie instytucjonalne pozwala na wyrównanie poziomów w edukacji. Oczywiście odbywa się to tradycyjnymi środkami: oferowane stypendia lub pomoc korepetytorska pozwalają poprawić wyniki w konkretnych przedmiotach szkolnych. Jednak matematyka, języki, fizyka i biologia nie wyczerpują potrzeb edukacyjnych. Fundacja dla dzieci działa także w obszarze szeroko rozumianych kompetencji zawodowych - przystosowania do życia w jego najtrudniejszych, ale też najbardziej aktualnych wymiarach. Choćby dedykowane projekty: Akademia Młodych Finansistów lub Junior Project Manager - pokazują jak funkcjonować w skomplikowanym środowisku zawodowym dużego miasta oraz jak skutecznie (i odpowiedzialnie!) zarządzać własnymi finansami. Dlatego dobra matematyka to także taka, które uczy oszczędności, a poprawny język polski to taki, który ułatwia przemawianie publiczne w trakcie referatów czy spotkań biznesowych. Twoja firma może ułatwić dzieciom w pieczy zastępczej zyskać te wszystkie kompetencje. Wystarczy zadeklarować czas, miejsce i wspólnie pracować nad pomysłami.
Wolontariat pracowniczy, czyli autoterapia
Inną, bardzo istotną potrzebą dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych jest psychoterapia. Fundacja Dobrych Inicjatyw zbiera fundusze i w ramach działań statutowych ułatwia dostęp do opieki terapeutycznej podopiecznym z terenów wiejskich i z małych miasteczek.
Ale czasem warto spojrzeć na problem także od strony korzyści dla darczyńców. W końcu wszyscy sami codziennie walczymy o dobrostan psychiczny i emocjonalny. A czy istnieje lepszy sposób na autoterapię niż pomoc innym? Organizacje pozarządowe - w tym FDI - oferują bogaty program dla wolontariuszy z firm i korporacji. Wolontariat pracowniczy polega na wykonywaniu drobnych prac fizycznych (np. remontowych) w tzw. domach dziecka, ale także na współorganizacji wydarzeń lub dzielenia się wiedzą w ramach swoich szczegółowych kompetencji. Dzięki takiemu wsparciu mogą powstawać dobre inicjatywy dla dzieci - takie, które dostarczają narzędzia do samodzielności. Oto praca, która procentuje przez całe życie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.