Zaburzenia trawienne – przyczyny powstawania i objawy
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być wywołane stanami chorobowymi. Jednak część z nich jest blisko związana z nieprawidłowym stylem życia. Jakie złe nawyki mogą wpływać na problemy trawienne? Co poprawić, by czuć się lepiej?
Jakie są objawy zaburzeń trawiennych?
Zaburzenia ze strony żołądka i jelit dają uporczywe objawy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dokuczliwe symptomy to jasny sygnał wysyłany przez układ trawienny, że niezbędna jest interwencja lekarska i dietetyczna. Leki kupowane bez recepty przynoszą tylko chwilową ulgę, a w dłuższej perspektywie niestety mogą pogłębić problem. Środki przeczyszczające, tabletki zobojętniające kwas żołądkowy lub leki na zatrzymanie biegunki, to tylko przykłady ogólnodostępnych preparatów. Nieleczony stan zapalny żołądka i poszczególnych odcinków jelit może prowadzić do poważnych chorób, wywołanych uszkodzeniem błony śluzowej przewodu pokarmowego, w tym nowotworów.
Zaburzenia trawienne mają także niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Wiele osób cierpiących na te dolegliwości unika kontaktów społecznych, wizyt w restauracji, czy odwiedzin u znajomych w obawie, że pojawią się dobrze już znane problemy.
Do najczęściej występujących objawów zaburzeń trawiennych należą m.in.:
- zgaga;
- skurcze; nudności;
- wzdęcia;
- gazy;
- ból brzucha;
- przelewanie w jelitach;
- biegunka;
- zaparcia;
- nieprzyjemny, gnilny zapach z jamy ustnej.
Problemy żołądkowe, a styl życia
Niezdrowe odżywianie będzie miało decydujący wpływ na prawidłową pracę układu pokarmowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale jak jemy, czyli nasze nawyki żywieniowe.
Co negatywnie wpływa na proces trawienia?
- Brak zaplanowanych posiłków oraz pór ich spożycia będzie wpływać na to, że powstają bardzo długie przerwy pomiędzy poszczególnymi pozycjami menu. Silne uczucie głodu lub brak czasu sprawia, że jemy w pośpiechu, często w drodze do pracy lub po powrocie do domu. Posiłki najlepiej przygotować dzień wcześniej, żeby nie doprowadzać do spontanicznych wyborów żywieniowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też dieta pudełkowa, czyli codziennie dostarczane świeże posiłki dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania na kalorie.
- Brak skupienia na posiłku, niedostateczne przeżuwanie kęsa pokarmowego, będzie obciążać układ pokarmowy, zmuszając go do bardziej wytężonej pracy. Dodatkowo pospieszne przełykanie sprawia, że dostanie się wraz z jedzeniem więcej powietrza, niż przy wolnym jedzeniu. Przez to będą powstawać gazy jelitowe i uczucie odbijania po posiłku.
- Wysoko przetworzona, niskiej jakości dieta, bogata w tłuszcze nasycone i węglowodany, czyli jedzenie typu fast food, słodkie i słone przekąski. Dania niskiej jakości, smażone w głębokim tłuszczu, to częste przyczyny powstawania zaburzeń trawiennych. Niezdrowe jedzenie będzie też przyczyniać się do powstawania nadwagi i otyłości.
- Niedostateczne spożycie warzyw i owoców, będzie potęgować zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Obecność błonnika pokarmowego pobudza trawienie, wpływa na rytm wypróżnień i formowanie masy kałowej. Dodatkowo włókno pokarmowe wypełniając i pęczniejąc w żołądku, powoduje szybsze zaspokojenie uczucia głodu i zapewnia sytość przez dłuższy czas.
- Niewystarczające nawodnienie organizmu będzie przyczyniać się do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Bardzo często uczucie pragnienia jest mylone z odczuwaniem głodu, co może przyczyniać się do powstawania nadmiernej masy ciała.
- Brak aktywności fizycznej będzie negatywnie wpływać na proces trawienia. Regularne ćwiczenia oraz spontaniczny ruch związany z codziennymi obowiązkami korzystnie wpływa na pasaż jelitowy, poprawia metabolizm i tym samym wspiera utrzymanie należnej masy ciała.
- Przewlekły stres bardzo źle wpływa na pracę układu pokarmowego. W trakcie silnego napięcia nerwowego dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi, co utrudnia proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.