Czym kierować się podczas wyboru nieruchomości na wynajem?
Nieruchomości — o tym, że trudno na nich stracić wie chyba każdy inwestor. Mieszkania i lokale użytkowe nie tracą z czasem na wartości, a w obliczu rosnącego popytu — wręcz na niej zyskują. My dzisiaj skupimy się na inwestowaniu w mieszkania na wynajem; zastanowimy się, jaką lokalizację dla naszej nieruchomości wybrać, aby zapewnić sobie spore zyski z najmu na długie, długie lata!
Kto wynajmie nasze mieszkanie?
Zanim zaczniemy myśleć na poważnie o zakupie mieszkania warto się zastanowić, jaką formę najmu chcielibyśmy prowadzić. To od tego w dużej mierze zależy, jakie grupy najemców trafią pod nasz dach - a to podyktuje wybór odpowiedniej lokalizacji naszej inwestycji!
Pierwszą opcją jest oczywiście najem długoterminowy — najpopularniejsza i stosunkowo prosta z perspektywy wynajmującego forma najmu. Podpisując umowę z lokatorem na dłuższy okres (na przykład na rok) zapewnimy sobie regularne, stałe zyski przez cały czas jej trwania - nie musimy się przejmować szukaniem nowych najemców! Z najmu długoterminowego korzysta praktycznie każda grupa lokatorów - studenci oraz osoby, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy; młode pary i rodziny z dziećmi.
Alternatywą jest najem krótkoterminowy - możliwość wynajęcia mieszkania na kilka dni lub tygodni przyciąga przede wszystkim turystów, klientów biznesowych oraz pracowników sezonowych. Najem krótkoterminowy często przynosi większe zyski, niż długoterminowy - wymaga jednak znacznie większego zaangażowania i bycia dostępnym przez 24 godziny na dobę!
Miasto ma ogromne znaczenie…
Miasto miastu nierówne - w kontekście wynajmu musimy o tym pamiętać! Zasady przy wyborze miasta, w którym kupimy mieszkanie, są dosyć proste. Im większa aglomeracja, tym większy popyt na wynajem mieszkania! W dużych ośrodkach miejskich mieszkają grupy, które najczęściej są zainteresowane najmem - studenci i młodzi dorośli, rozpoczynający swoją karierę zawodową.
Początkującym inwestorom radzimy zatem rozglądać się za nieruchomościami w stolicach województw - tam znajdują się najważniejsze uczelnie wyższe i siedziby dużych przedsiębiorstw. A także, co za tym idzie - to właśnie do takich miast najczęściej przeprowadzają się mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy z pewnością będą poszukiwali nowych czterech ścian. My będziemy mogli im je zaoferować!
Najwygodniejszym rozwiązaniem dla każdego inwestora jest oczywiście zakup mieszkania w mieście, w którym sam mieszka; ułatwi to obsługę najmu i zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa. Nie musimy się jednak ograniczać! Wiele agencji nieruchomości oferuje usługi kompleksowego zarządzania najmem, dzięki którym właściciel nie musi osobiście doglądać mieszkania, prowadzić negocjacji z najemcami czy zajmować się naprawą usterek. Jeżeli więc myślimy na przykład o inwestycji w nieruchomość w Katowicach, a sami mieszkamy kilkadziesiąt (lub kilkaset!) kilometrów dalej — biuro nieruchomości homfi Katowice może nam pomóc!
… tak, jak jego dzielnica!
Wybór miasta to jedno - prawdziwym dylematem może się okazać wybór jego dzielnicy. Atrakcyjna lokalizacja to praktycznie gwarancja sporego zainteresowania i wysokich zysków; jednak jeśli z nią nie trafimy, możliwe, że przyjdzie nam się zmierzyć z… pustostanem. Nawet w największych miastach - konkurencja na rynku jest bowiem ogromna!
Aby wybrać mieszkanie w dobrej lokalizacji powinniśmy wejść w buty potencjalnych nabywców. Studentom z pewnością będzie zależeć na lokalu położonym jak najbliżej uczelni, a do tego — dobrze skomunikowanym z tętniącym życiem studenckim centrum. Analogicznie, nieco starsi poszukają mieszkania z dobrym dojazdem do pracy. A rodziny z dziećmi? Będą oczekiwały, że w pobliżu ich czterech kątów znajdzie się dobra szkoła, trochę przestrzeni do zabawy dla ich pociech oraz zaufana przychodnia.
Dla każdej z wymienionych grup kluczowym warunkiem będzie bliskość sklepów - marketów, drogerii czy aptek. Wszystkich powinny ucieszyć również tereny zielone, dające nieco wytchnienia od codziennego zgiełku miasta. No i nie zapominajmy o hałasie; niech będzie go w okolicy jak najmniej! Najemcy chcą przecież móc cieszyć się spokojem we własnym domu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.