Szkoła oczami ekspertów – konkurs na publikacje o edukacji
Polska szkoła jest dość konserwatywna, przez co nie wykorzystuje w pełni potencjału uczniów i nie zapewnia im należytych warunków rozwoju. Wśród nad są osoby, które dostrzegają bolączki polskiego systemu edukacji. Widząc konkretne problemy, poszukują rozwiązań, korzystając z doświadczeń innych państw europejskich. Jako praktycy piszą publikacje branżowe, które adresują do swoich kolegów i koleżanek. Dziennikarze bacznie przyglądają się problemom współczesnej szkoły, reagują na bieżąco, gdy dzieje się coś niedobrego. Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego postanowiła docenić i podziękować autorom i autorkom, którzy specjalizują się w tematyce edukacji. Po raz szósty przyzna Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego. Jak zgłosić się do konkursu?
Z jakimi problemami zmaga się współczesna szkoła?
Szkoła to nie tylko lekcje, sprawdziany i egzaminy, ale przede wszystkim utalentowane uczennice i utalentowani uczniowie, którzy zmagają się z wieloma wyzwaniami. Potencjał wielu z nich zostaje zmarnowany i zaprzepaszczony. Spora ilość materiału do opanowania, niekończące się zadania domowe i nauka do sprawdzianów – wszystko to odbiera wielu z nich czas niezbędny na rozwój pasji. Sami nauczyciele zauważają, że lekcje często są nudne i mało angażujące. Nie uczą samodzielnego myślenia, nie skłaniają do refleksji i zadawania pytań. W szkole panuje atmosfera przymusu, która demotywuje do poszerzania wiedzy. Program nauczania jest przestarzały i nie nadąża za nowoczesnymi trendami w edukacji we współczesnym świecie.
Publikacje ukazujące problemy i wyzwania systemu edukacji
Edukacja powinna promować współpracę zamiast rywalizacji, jednocześnie kształtując umiejętności miękkie. System współtworzą uczniowie, nauczyciele, rodzice i dyrektorzy szkół. Wszyscy wzajemnie na siebie oddziałują. Np. kiedy nauczyciel zadaje za dużo zadań domowych, dezorganizuje życie rodzinne. Istnieje wiele zagadnień, które wymagają pogłębionej analizy i poszukiwania optymalnych rozwiązań. Niektórym z nich przyglądają się dziennikarze, naukowcy i nauczyciele, którzy dzielą się swoimi badaniami, koncepcjami i rozwiązaniami w publikacjach. Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego postanowiła nagrodzić ich za pracę i zaangażowanie.
Piszesz teksty poświęcone edukacji? Zgłoś się do konkursu!
Autorzy i autorki tekstów poświęconych edukacji mogą ubiegać się o Nagrodę imienia profesora Romana Czerneckiego. Kapituła konkursu, powołana przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego, przyznaje ją w trzech kategoriach:
- naukowej – artykuły w formie drukowanej lub cyfrowej, rozdziały w monografii zbiorowej;
- publicystycznej – artykuły w wersji drukowanej lub elektronicznej;
- specjalistycznej – artykuły w wersji cyfrowej lub drukowanej, które posiadają charakter branżowy. Są skierowane do nauczycieli, edukatorów i dyrektorów szkół.
Jak zgłosić się do konkursu im. prof. Czerneckiego?
Nagroda im. prof. Czerneckiego po raz szósty zostanie wręczona naukowcom, dziennikarzom i praktykom, którym bliskie są problemy polskiej szkoły. Autorzy publikacji z zakresu edukacji, którzy spełniają wymogi zawarte w regulaminie konkursu, mogą nadsyłać zgłoszenia do 30 czerwca 2023 roku włącznie. Wystarczy wypełnić formularz na stronie Fundacji.
Nagroda pieniężna dla najlepszych autorów publikacji o edukacji
Popularyzacja tematyki związanej z edukacją zostanie nagrodzona poprzez wręczenie laureatom i laureatkom porcelanowej statuetki oraz 10 tysięcy złotych. Każda publikacja jest ważna, ponieważ może zainicjować szeroką debatę o polskiej szkole. Uroczyste rozdanie nagród zawsze idzie w parze z pogłębioną dyskusją o wyzwaniach, z którymi mierzy się dziś edukacja, w której uczestniczą laureaci, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem.
Więcej znajdziesz na: https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.