Gorączka – jakie są przyczyny jej pojawiania i jak ją zbić?
Gorączka, czyli podwyższona ciepłota ciała to temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza jest zwykle reakcją organizmu na toczący się w nim stan zapalny. W ten sposób ciało chroni się przed atakiem wirusów lub bakterii i ogranicza ich namnażanie. Temperatura rośnie także w innych sytuacjach. Podpowiadamy, jak radzić sobie z gorączką i czym najlepiej ją zwalczać!
Najczęstsze przyczyny pojawienia się gorączki
Walka organizmu z patogenami – wirusami, bakteriami, pasożytami lub alergenami to najczęstsza przyczyna pojawienia się gorączki. Wtedy podwyższona temperatura ciała ma ograniczyć namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów lub zabić je. Czasami jednak gorączka wynika ze stanu chorobowego w przebiegu schorzeń układu immunologicznego lub poważnych zakażeń, przy których niezbędne jest włączenie antybiotykoterapii. Niekiedy może być reakcją na szczepienie.
Jak działa gorączka na organizm?
Z zasady gorączka jest korzystna dla organizmu i pomaga uporać się z infekcją. Gdy występuje, pojawia się zwiększona produkcja leukocytów i przeciwciał. Ma też swoją gorszą stronę. Podczas gorączki serce bije szybciej niż zwykle, komórki nerwowe mogą ulegać uszkodzeniu, a chory czuje się źle. Dlatego gorączka jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych oraz dla kobiet ciężarnych.
Z tego powodu gorączkę należy kontrolować i nie dopuszczać do tego, by osiągnęła niebezpieczny poziom. Czasami warto ją zwalczać, ponieważ długotrwała podwyższona temperatura ciała, a także bardzo wysoka gorączka mogą okazać się niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego jeśli ten stan utrzymuje się długo, a Ty czujesz się źle, możesz zastosować skuteczne leki przeciwgorączkowe – https://www.allecco.pl/goraczka.html.
Jak zwalczać podwyższoną temperaturę ciała?
Gorączkę można skutecznie zwalczać przy pomocy dwóch substancji dostępnych bez recepty: paracetamolu i ibuprofenu. Są to składniki popularnych leków przeciwgorączkowych. Ibuprofen dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, a obie substancje działają przeciwbólowo. Leki przeciwgorączkowe można stosować oddzielnie lub łącznie. W obu przypadkach należy bezwzględnie przestrzegać maksymalnej dawki dobowej dostosowanej do wieku i masy ciała chorego. Ibuprofen należy przyjmować co 4 godziny. Paracetamol dawkuje się co 4-6 godzin. Leczenie gorączki bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Podczas tego czasu warto wspierać się naturalnymi metodami uśmierzania objawów.
Naturalne sposoby uśmierzania objawów gorączki
W czasie gorączki dobrze jest przyjmować duże ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Można pomóc sobie, stosując chłodne kompresy na czoło, klatkę piersiową i kark. Warto też stosować kąpiele i prysznice, które pomagają schłodzić ciało. Trzeba też pamiętać o zmianie pościeli i odzieży. Regularne wietrzenie pomieszczeń również przynosi ulgę.
W niektórych sytuacjach warto zbijać gorączkę. Ma to na celu poprawę samopoczucia pacjenta, gdy naturalna funkcja gorączki zastępowana jest przez działanie innych środków przepisanych przez lekarza.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.