Dmuchawy przemysłowe – rodzaje i zastosowanie
Przepływ powietrza o odpowiednim ciśnieniu jest niezbędny w procesach zachodzących w wielu zakładach przemysłowych w różnych branżach. Jedną z maszyn, która może go zapewnić jest dmuchawa elektryczna przemysłowa. Podpowiadamy, gdzie i do czego się ją wykorzystuje oraz jakie są najważniejsze rodzaje dmuchaw przemysłowych.
Czym są dmuchawy przemysłowe oraz co je odróżnia od wentylatorów i sprężarek?
Dmuchawa przemysłowa to elektromechaniczna maszyna, która generuje przepływ powietrza przy stałej różnicy ciśnień. Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie przepływ ten ma służyć transportowi pneumatycznemu materiałów lub ich zasysaniu, a także wentylacji, chłodzeniu i napowietrzaniu.
Od wentylatorów i sprężarek dmuchawy przemysłowe różnią się ciśnieniem powietrza. W przypadku wentylatorów jest ono najniższe, a różnica ciśnienia wylotowego do wlotowego wynosi do 1,1. W dmuchawie mieści się ona zwykle pomiędzy 1,11 a 1,2, natomiast sprężarki – jak sama nazwa wskazuje – mogą sprężać powietrze znacznie silniej.
Dmuchawa elektryczna przemysłowa – gdzie znajduje zastosowanie i do czego jest używana?
Dmuchawy przemysłowe wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i medycznym oraz spożywczym, tekstylnym, opakowaniowym i papierniczym. Znajdują również zastosowanie w branży hutniczej, petrochemicznej, energetycznej i wodno-kanalizacyjnej, czy też w rolnictwie i hodowli ryb. Dmuchawa elektryczna przemysłowa może być używana w wielu procesach, takich jak między innymi:
- Transport pneumatyczny materiałów sypkich (granulaty, proszki, pyły itp.) przez instalacje rurowe;
- Nadmuch ssąco-tłoczący (np. zboża);
- Przenoszenie gazów (np. w przemyśle petrochemicznym);
- Generowanie sztucznego podmuchu (np. w hutnictwie);
- Odsysanie iskier w procesach spawalniczych;
- Odsiarczanie spalin w elektrowniach węglowych;
- Wspomaganie procesów odwadniania miazgi papierowej;
- Zasilanie zbiorników napowietrzających w oczyszczalniach ścieków;
- Mycie filtrów piaskowych do uzdatniania wody pitnej;
- Wstępne chłodzenie produktów mleczarskich;
- Napowietrzanie wody, zasilanie systemów karmienia, przemieszczanie narybku czy tworzenie kurtyn bąbelkowych w hodowli ryb;
- Pompowanie próżniowe (np. zasysanie powietrza ze sterylnych pomieszczeń);
- Czyszczenie próżniowe i osuszanie;
- Tłoczenie powietrza w organach piszczałkowych.
Jakie są najważniejsze rodzaje dmuchaw przemysłowych?
3 główne rodzaje dmuchaw przemysłowych to:
- Dmuchawy Rootsa (rotacyjne lobowe). Najszerzej stosowane, uniwersalne maszyny o stosunkowo prostej konstrukcji i jednocześnie wysokim przepływie powietrza. W dmuchawie elektrycznej przemysłowej tego typu powietrze jest sprężane i przesuwane przez ruch trójpłatkowych wirników w przeciwnych kierunkach, który jest zsynchronizowany przez przekładnię zębatą.
- Dmuchawy bocznokanałowe. Zasysają powietrze do kanału bocznego, gdzie jest ono sprężane przez wirnik zamontowany na wale silnika, który znajduje się w środku maszyny. Dmuchawy przemysłowe bocznokanałowe umożliwiają zarówno wytworzenie niewielkiego nad-, jak i podciśnienia, dostarczając powietrza niemal pozbawionego pulsacji.
- Dmuchawy śrubowe. Najnowszy typ dmuchaw przemysłowych, które sprężają powietrze poprzez blok śrubowy. Blok składa się z dwóch umieszczonych wewnątrz obudowy wirników o asymetrycznym profilu, które zamykają powietrze i sprężają je przy każdym obrocie. Dmuchawy śrubowe wyróżniają się wyjątkową energooszczędnością i bardzo cichą pracą.
Gdzie można kupić używane dmuchawy przemysłowe
Dmuchawy przemysłowe z rynku wtórnego sprzedaje między innymi Foeth (sprawdź https://www.foeth.com/pl/dmuchawy). Firma ma ponad stulenie doświadczenie w branży maszyn przemysłowych i jest obecnie największym sprzedawcą używanego sprzętu procesowego w Europie.Oferuje wysokiej jakości urządzenia od najbardziej znanych i cenionych producentów. Co więcej, zakup w Foeth to pewność, że dmuchawa przemysłowa będzie sprawna i w dobrym stanie, bo każda maszyna jest skrupulatnie testowana mechanicznie przed wysyłką.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.