Implanty stomatologiczne - odpowiedź na piękne zęby
Utrata nawet jednego zęba często jest powodem przesuwania się zębów sąsiednich i przeciwstawnych, a brak wczesnego leczenia może doprowadzić do zaburzenia zgryzu, zapadnięcia warg i nawet deformacji twarzy. Jedną z metod odbudowy uzębienia jest wszczepienie implantu zębowego, czyli najczęściej tytanowej śruby, która w połączeniu z koroną protetyczną zastępuje naturalny ząb. Dzięki implantom można nie tylko uzupełniać pojedyncze ubytki zębowe, ale również leczyć bezzębie.
Czym są implanty zębowe?
Implanty to sztuczne zamienniki zębów, które na stałe pełnią rolę naturalnego uzębienia. Dzięki materiałom, z których są wykonane, nie powodują one reakcji alergicznych i w 99% integrują się z kością. Po wszczepieniu implantu i zakończeniu procesu gojenia (około 2-6 miesięcy), na implantach montuje się korony, mosty lub protezy, które wyglądają jak naturalne zęby. Implanty zębów charakteryzują się stabilnością i trwałością.
Wyróżniamy dwa rodzaje implantów zębowych: cyrkonowe i tytanowe. Implanty cyrkonowe są stosowane w stomatologii krócej niż tytanowe i są od nich mniej stabilne. Dlatego najlepszym obecnie rozwiązaniem jest stosowanie implantów tytanowych, gdyż tytan to materiał trwały, biokompatybilny, zapewniający najwyższą stabilność i integrację z kością.
Jak przebiega leczenie za pomocą implantów?
Po tym, jak lekarz zdecyduje o odbudowie uzębienia poprzez wszczepienie implantu, wdrażany jest kilkuetapowy plan leczenia. Na samym początku implant jest wszczepiany przy znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje otwór w dziąśle i umieszcza implant w odpowiednim położeniu. Następnie implant jest zaszywany pod dziąsłem na ok. 3-6 miesięcy, co powoduje całkowite zrastanie się z kością. Po upływie tego czasu, lekarz odsłania implant poprzez nacinanie błony śluzowej i zostawia do wygojenia się na okres 1-2 tygodni. W tym czasie wykonywany jest wycisk, na podstawie którego dentysta przygotowuje dopasowane korony, mosty czy protezy. Pełna integracja implantu z dziąsłem trwa do 6 miesięcy, w tym czasie pacjent odwiedza gabinet stomatologiczny na wizytach kontrolnych.
Implanty zębowe a inne metody odbudowy uzębienia
Nowoczesna stomatologia oferuje różne metody odbudowy braków w uzębieniu w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Oprócz implantów stomatolog może zaproponować uzupełnienie ubytków za pomocą włókna szklanego, sztyftu, kompozytu (w przypadku ukruszenia się zęba) czy protezy (w przypadku braku kilku zębów lub całkowitego bezzębia).
W porównaniu do innych metod leczenia, implantacja jest zabiegiem absolutnie bezpiecznym i charakteryzuje się brakiem ryzyka uszkodzenia sąsiednich zębów. Stanowi lepszą alternatywę także ze względu na niezawodność materiałów, z których wykonana została śruba. Dzięki stabilnej konstrukcji implanty nie ruszają się podczas jedzenia, co zwiększa komfort ich użytkowania i umożliwia wprowadzenie różnego rodzaju produktów do diety.
Ważną kwestią jest także ich estetyczny wygląd – implanty wyglądają jak naturalne zęby. Implanty dentystyczne to obecnie najbardziej zaawansowany sposób uzupełnienia ubytków zębowych. Estetyka wyglądu, wysoka jakość życia i długotrwałe efekty sprawiają, że coraz częściej są wykorzystywane podczas leczenia stomatologicznego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.