Jak wygląda praca strażaka? Wymagania i obowiązki
Pracę strażaka bez wątpienia można zaliczyć do grona najbardziej niebezpiecznych zawodów. Związana jest nie tylko z ogromnym podziwem społecznym, ale także ciągłym ryzykiem i adrenaliną. Warto wiedzieć, jakie zadania wchodzą w zakres codziennych obowiązków strażaków.
Osoby, które chcą zostać zawodowym strażakiem, muszą spełniać wiele warunków. Mowa tutaj nie tylko o dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej, ale także wymaganiach formalnych.
Na czym dokładnie polega praca strażaka?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, strażak to osoba, która nie tylko bierze czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych – czyli gasi pożary. Obowiązki strażaków mają o wiele szerszy zakres i obejmują między innymi:
● minimalizowanie zagrożeń pożarowych, ekologicznych i chemicznych,
● ewakuację zwierząt i ludzi z zagrożonych pożarowo terenów,
● pomoc przy akcjach ratowniczych podczas wypadków komunikacyjnych,
● likwidację gniazd niebezpiecznych owadów – między innymi os i szerszeni,
● wsparcie przy organizacji imprez masowych,
● usuwanie niszczycielskich skutków klęsk żywiołowych.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zawód strażaka to o wiele więcej niż praca zarobkowa. To także powołanie, ratowanie życia ludzkiego i swego rodzaju misja.
W jaki sposób można zostać zawodowym strażakiem?
Dla wielu osób praca strażaka to spełnienie marzeń z dzieciństwa. Osoby, które chcą zająć się pracą na tym stanowisku, mogą:
● przyjąć się do służby kandydackiej w szkole Państwowej Straży Pożarnej;
● przyjąć się do służby przygotowawczej – wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym ogłoszonym przez powiatową lub miejską komendę straży pożarnej.
Kandydaci do pracy strażaka oceniani są nie tylko poprzez wyniki testów sprawnościowych. Dodatkowe punkty podczas aplikacji mogą otrzymać za uprawnienia przydatne w zawodzie strażaka oraz wyższe wykształcenie. Szanse na pracę w Państwowej Straży Pożarnej zwiększa przynależność do Ochotniczej Straży Pożarnej.
Każdy kandydat na strażaka z pozytywnym skutkiem musi przejść postępowanie kwalifikacyjne. Składa się na nie:
● ocena dostarczonej przez kandydata dokumentacji,
● rozmowa kwalifikacyjna,
● test sprawności fizycznej,
● ustalenie przygotowania kandydata do służby.
Kandydat do pracy, który pomyślnie zdał postępowanie kwalifikacyjne, zostanie przyjęty do pracy w Państwowej Straży Pożarnej. Przez trzy lata jest zatrudniony w służbie przygotowawczej, a następnie otrzymuje stałą umowę.
Wymagania zdrowotne w zawodzie strażaka
Z uwagi na to, że praca strażaka jest bardzo wymagająca, kandydat do służby musi wyróżniać się doskonałą kondycją fizyczną. Liczne akcje wymagają od niego bowiem dużej sprawności.
Warto pamiętać o tym, że strażak najczęściej pracuje na 24-godzinnych dyżurach, po których odpoczywa przez 48 godzin.
W pracy strażaka nie bez znaczenia jest również kondycja psychiczna kandydata. Strażak musi wyróżniać się twardym, zdecydowanym charakterem, umiejętnością podejmowania decyzji w trudnych warunkach oraz umiejętnością zachowania trzeźwej głowy i zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych. Kandydat do pracy na stanowisku strażaka pod żadnym pozorem nie może mieć lęku wysokości – jest to sprawdzane podczas kwalifikacji.
Jak widać, nie każdy może zostać strażakiem. Nie bez powodu – jest to praca trudna, wymagająca i bardzo obciążająca pod względem fizycznym.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.