Jak długo utrzymują się efekty laserowej korekcji wzroku?
Twoim marzeniem jest wyraźne widzenie z bliska i daleka bez okularów i soczewek? Powinieneś rozważyć zabieg laserowej korekcji wzroku. Poprzedza go dokładna diagnostyka, na podstawie której dobierana jest odpowiednia metoda. W większości przypadków wystarczy jednorazowy zabieg laserowej korekcji wzroku, aby zredukować wadę wzroku do zera (+/- 0,5 dioptrii). Dowiedz się więcej na temat skuteczności tej procedury.
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to chirurgiczny zabieg, którego celem jest zmniejszenie wady wzroku i dzięki temu poprawienie jakości życia pacjenta. Zabieg wykonuje się na najbardziej zewnętrznej warstwie oka, czyli rogówce. Poprzez precyzyjne wymodelowanie tej struktury dąży się do tego, aby światło wpadające do oka skupiało się w odpowiednim miejscu na siatkówce, dzięki czemu stosowanie okularów czy soczewek kontaktowych staje się zbędne. Działanie laserowej korekcji wzroku opiera się na uwypukleniu rogówki w przypadku nadwzroczności lub spłaszczeniu w przypadku krótkowzroczności. Laserowa korekcja astygmatyzmu polega na wyrównaniu rogówki. Cała procedura trwa mniej więcej 20 minut. Laserowa korekcja wzroku w Warszawie wykonywana jest m.in. w Klinikach Okulistycznych Optegra na Ochocie i na Wilanowie.
Wskazania do laserowej korekcji wzroku
Laserową korekcję wzroku wykonuje się wyłącznie u osób pełnoletnich o ustabilizowanej wadzie wzroku, która nie uległa zmianie w okresie 12 miesięcy. Po wyborze odpowiedniej metody zabieg ten można z powodzeniem wykonywać nawet u osób po 60. roku życia.
Wady wzroku, jakie leczy się przy pomocy metody laserowej to:
- krótkowzroczność – do -10 dioptrii,
- dalekowzroczność – do +6 dioptrii,
- astygmatyzm – do 6 dioptrii cylindra.
Laserowa korekcja wzroku jest również skuteczną metodą korekcji starczowzroczności (presbiopii), której pierwsze oznaki można zauważyć już około 40. roku życia.
Czego nie można robić po laserowej korekcji wzroku?
Skuteczność laserowej korekcji wzroku w dużej mierze zależy od sumiennego przestrzegania zaleceń lekarskich po zabiegu. Na szczęście rekonwalescencja nie jest kłopotliwa, a zalecenia są łatwe do realizacji. W pierwszym tygodniu po laserowej korekcji wzroku należy unikać:
- pocierania i mocnego zaciskania powiek,
- prowadzenia samochodu,
- kontaktu oczu z wodą i substancjami drażniącymi,
- spania na boku,
- długotrwałego korzystania ze smartfonu, tabletu, komputera,
- wysiłku fizycznego.
Na dłużej należy zrezygnować z:
- podróży samolotem (do 7 dni po zabiegu),
- makijażu i demakijażu (do 14 dni po zabiegu),
- zadymionych i zakurzonych pomieszczeń,
- wystawiania oczu na słońce – należy używać okularów przeciwsłonecznych,
- kąpieli w basenie, jeziorze, morzu (do miesiąca po zabiegu),
- sauny (do 2 miesięcy po zabiegu),
- nurkowania (do 4 miesięcy po zabiegu),
- zachodzenia w ciążę (do roku po zabiegu).
Skuteczność laserowej korekcji wzroku
Efektem laserowej korekcji wzroku jest znaczna poprawa widzenia bez konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych, co w znaczący sposób podnosi jakość życia. Satysfakcjonującym wynikiem jest korekcja wady do +/- 0,5 dioptrii.
Poprawa widzenia po laserowej korekcji wzroku następuje szybko. Ostrość wzroku poprawia się już po jednym, dwóch dniach od zabiegu. Na pełen efekt trzeba jednak poczekać do zakończenia okresu neuroadaptacji, który trwa w większości przypadków od 3 do 6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji i zastosowanej metody laserowej korekcji wzroku. Ostrość widzenia stabilizuje się do 12 miesięcy od wykonania zabiegu.
Laserową korekcję wzroku przeprowadza się zazwyczaj raz na całe życie. Aby tak się stało, istotne jest przeprowadzenie właściwej kwalifikacji do badania oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich po zabiegu. Nawroty wad wzroku są rzadkie, zdarzają się tylko w kilku procentach przypadków i są częściowe, najczęściej wynikają z naturalnego starzenia się oka. Ponowna korekcja laserowa możliwa jest po ustabilizowaniu się wady.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.