Nadmierne wydzielanie sebum przez skórę — przyczyny, przeciwdziałanie
Skłonności do błyszczenia, trądziku, nieestetycznych zmian i wyprysków to jedne z objawów przetłuszczającej się cery. Nadmierne wydzielanie sebum może być bardzo kłopotliwe i uciążliwe, a nieodpowiednia troska o taki typ cery niestety zazwyczaj potęguje występowanie niepożądanych objawów. Co jednak powoduje, że dochodzi do nadmiernej produkcji łoju? Czy można skutecznie radzić sobie z tym problemem?
Co przyczynia się do nadmiernej pracy gruczołów łojowych w skórze?
Przede wszystkim nadmiar sebum dotyczy twarzy, a w szczególności strefy T, czyli obszaru czoła, nosa i brody. To właśnie te trzy okolice są narażone na nadprodukcję łoju, który nieestetycznie się błyszczy, może zatykać pory, co z kolei często kończy się stanami zapalnymi i pojawieniem się trądziku, wyprysków, zaskórników.
Istnieje co najmniej kilka przyczyn nadmiernego wydzielania sebum. Eliminując większość z nich, można wykonać pierwszy krok w kierunku walki z nadprodukcją łoju, który nie sprzyja zdrowej pielęgnacji i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
Bardzo często na przetłuszczanie się cery wpływ mają hormony. Mowa tutaj nie tylko o zmianach, z którymi borykają się nastolatkowe w okresie dojrzewania, ale także nieuregulowaną gospodarką hormonalną u dorosłych.
Kolejny aspekt, który należy rozważyć, to skłonności genetyczne, które dodatkowo potęgowane niedoborami witamin A oraz tych z grupy B czy niepotrzebnym, nadmiernym dotykaniem skóry twarzy i przenoszeniem na nią zanieczyszczeń, również może powodować nadmiar sebum.
Chcą uregulować pracę gruczołów łojowych, warto zastanowić się również nad warunkami klimatycznymi oraz adekwatnie dobieraną do warunków pogodowych odzieżą. Nadmierne opalanie, eksponowanie twarzy na mróz i wiatr sprzyja jej wysuszeniu, które również mobilizuje cerę do dalszego przetłuszczania się w celach ochronnych.
Co zrobić, by zredukować wydzielanie sebum przez skórę?
Podstawą w skutecznej walce ze skórą z tendencjami do przetłuszczania się jest wyeliminowanie wymienionych wyżej czynników, które mogą determinować gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum.
Ponadto warto wprowadzić prawidłową pielęgnację takiej cery, chociażby przez zrezygnowanie z korzystania z kosmetyków zawierających alkohol. To preparaty, które w mgnieniu oka usuną sebum całkowicie, co jednak stanowi informację dla organizmu, iż naturalna ochronna warstwa cery została naruszona i wymaga szybszej, mocniejszej odbudowy.
Jakie kosmetyki będą zatem odpowiednie? Przede wszystkim te, które opierają się na naturalnych recepturach, eliminują nadmiar sebum, ale jednocześnie nawilżają cerę, dzięki czemu zachowana zostaje równowaga pomiędzy jego nadmiarem a całkowitym wysuszeniem.
Świetną propozycją są kosmetyki marki Avene o delikatnej formule, dzięki którym można zadbać kompleksowo o skórę — począwszy od jej oczyszczania, nawilżania, przed wyrównywanie kolorytu, redukowanie niedoskonałości, poprawę struktury skóry, jej matowienie i przywracanie jej tym samym ochronnej warstwy lipidowej. Prawidłowa higiena skóry, usuwanie zanieczyszczeń, unikanie kosmetyków z olejami mineralnymi, lanoliną i alkoholem to z pewnością dobry początek w uzyskaniu równowagi w produkcji sebum.
Zdrowy styl życia a przetłuszczająca się skóra
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jak codzienny tryb życia i rutynowe nawyki mogą przeszkadzać cerze w utrzymaniu pożądanego balansu?
Należy pamiętać o zaprzestaniu palenia papierosów. Unoszące się w powietrzu toksyny, które są również bezpośrednio wchłaniane przez skórę, mogą powodować jej przesuszenie, stany zapalne i wchodzić w reakcję z barierą ochronną naskórka, co determinuje go do nadmiernego przetłuszczania.
Kolejny aspekt to aktywność fizyczna, która sprzyja redukcji stresu, jakże negatywnie wpływającego na cały organizm. Otóż powoduje on wydzielanie hormonów, które mogą zwiększać potliwość, a tym samym przetłuszczanie się skóry.
Nie można zapominać o jeszcze jednym istotnym aspekcie, mianowicie o diecie. Warto spożywać wyłącznie tłuszcze nienasycone i zredukować do minimum posiłki zawierające cukry proste, które także aktywują nadmierną pracę gruczołów łojowych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.