Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pielęgnacji oświetlenia, ale boicie się zapytać
Jak ważne jest systematyczne sprzątanie mieszkania czy domu – nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Jednak wciąż wiele osób, nawet robiąc tzw. generalne porządki, zapomina o odpowiedniej pielęgnacji lamp lub nie wie, jak się za nią zabrać. Wyjaśniamy wątpliwości i podsuwamy praktyczne wskazówki.
Dlaczego trzeba czyścić oświetlenie?
Mimo że czyszczenie lamp może wydawać się nieco kłopotliwe, zdecydowanie powinno się je uwzględnić w planowaniu porządków. Przyczyn jest kilka.
Przede wszystkim ważne są aspekty higieniczne i zdrowotne. Gromadzący się kurz nigdy nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie. W szczególności dotyczy to małych dzieci i alergików, ale tak naprawdę nie służy nikomu.
Druga kwestia to estetyka. Dobrze wiemy, jak niezachęcająco wygląda przykurzony blat czy półki. Dotyczy to również lamp, które – pokryte warstewką kurzu – stają się po prostu nieatrakcyjne. Patrząc na zakurzone klosze, można mieć wrażenie, że cały dom jest słabo posprzątany. Szczególnie podatne na gromadzenie się brudu jest oświetlenie kuchenne. Czyste, piękne lampy to piękniejszy dom.
Względy praktyczne mogą wydawać się mało istotne, jednak faktem jest, iż brudne żarówki to słabsze światło. Zapobiegajmy gromadzeniu się na nich kurzu poprzez systematyczne czyszczenie.
Najważniejsze – bezpieczeństwo!
Zanim zabierzemy się do pracy, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Konserwując wszelkie urządzenia elektryczne, a do takich przecież należą lampy, mamy do czynienia z prądem. Nawet jeśli wydaje nam się, że możemy bezpiecznie przetrzeć klosz lekko wilgotną ściereczką, lepiej dmuchać na zimne! W pierwszej kolejności wyłączamy samą lampę, a następnie – prąd.
Pamiętajmy też, by nie rozpylać żadnych środków czyszczących bezpośrednio na żarówkę znajdującą się w lampie.
Po czyszczeniu, zanim z powrotem zmontujemy i włączymy lampę, upewnijmy się, że wszystkie jej elementy są całkowicie suche!
Ostatnia zasada bezpieczeństwa nie wiąże się z samym oświetleniem, jednak i o niej warto przypomnieć. W przypadku lamp sufitowych lub wysoko zainstalowanych kinkietów konieczne może być użycie podwyższenia, by się do nich dostać. Lepiej nie wspinać się po skomplikowanych konstrukcjach ze stołów i krzeseł. Użyjmy porządnej drabiny lub poprośmy o pomoc kogoś wysokiego.
Jak czyścić sprawnie i skutecznie?
W kilku punktach podpowiadamy, jak efektywnie zadbać zarówno o żarówki, jak i oprawy naszego oświetlenia.
- Najlepiej czyścić lampy zdjęte i całkowicie rozłożone na części.
- Żarówka
Jeżeli przed wyłączeniem prądu lampa była zapalona, w pierwszej kolejności musimy zaczekać, aż żarówka ostygnie. Następnie wykręcamy ją i wycieramy szmatką zwilżoną w wodzie z detergentem. W przypadku większych zabrudzeń można wykorzystać alkohol. Oczyszczoną żarówkę osuszamy ręcznikiem papierowym.
- Klosz ze szkła
Przede wszystkim pamiętajmy, z jakim materiałem pracujemy – bądźmy ostrożni, nie spieszmy się, używajmy produktów, które nie zostawią rys. Szklane klosze wycieramy szmatką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Do spłukiwania dobrze jest użyć wody z odrobiną octu – pomaga to zapobiec matowieniu i usunąć zacieki. Na koniec warto wypolerować szkło na sucho. Podobnie postępujemy z kloszami z plastiku.
- Lampa metalowa
Metalowe klosze są dosyć podatne na zarysowania. Czyścimy je więc delikatną, miękką ściereczką. Najpierw ścieramy kurz, potem – jeżeli jest potrzeba – wycieramy ponownie szmatką zwilżoną w wodzie z detergentem. Starannie wycieramy do sucha.
- Abażur z tkaniny
To trudny przeciwnik. Najpierw zbieramy z niego kurz odkurzaczem. Następnie powinniśmy oczyścić go na mokro, przestrzegając zaleceń producenta. Niektóre klosze z materiału można zanurzyć w letniej wodzie z delikatnym detergentem i delikatnie uprać. Czasem jednak jedynym dopuszczalnym sposobem czyszczenia jest wytarcie lekko wilgotną gąbką. Postarajmy się sprawnie osuszyć wilgotny abażur, by uniknąć zacieków.
- Elementy drewniane
Elementy lamp wykonane z drewna przecieramy delikatnie wilgotną ściereczką (woda z łagodnym detergentem lub octem). Na koniec warto wypolerować je dodatkowo preparatem do pielęgnacji drewna, np. z woskiem.
Zadbane i czyste lampy to nie tylko zadbany dom, ale także jeden ze sposobów na oszczędzanie.
Po wymarzone lampy zapraszamy do sklepu: LampyStudio.pl/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.