Nadgodziny w sobotę i niedzielę
W wielu zakładach pracy zdarzają się sytuacje, w których pracownicy z jakichś przyczyn muszą stawić się do pracy w wolną sobotę i niedzielę. Takie sytuacje są zwykle związane z problemami typu awaria czy innymi szczególnymi okolicznościami. Jeśli więc dojdzie do takich sytuacji, warto wiedzieć, co przysługuje w zamian za pracę w nadgodzinach przez weekend. Kodeks pracy określa te rozliczenia – jego przepisy powinni znać pracownicy, zwłaszcza że pracodawcy czasami próbują obejść prawo z korzyścią dla siebie.
Rekompensata za godziny nadliczbowe
Jako że praca w wolną sobotę i niedzielę stanowi godziny nadliczbowe, za jej wykonanie przysługuje rekompensata. Określa to art. 1511 Kodeksu pracy, wskazując, że rekompensata to dodatkowe wynagrodzenie za godziny nadliczbowe – oprócz normalnego wynagrodzenia za nie. Dodatek ten ma różną wysokość. Może wynosić aż 100% wynagrodzenia, jeśli dodatkowe godziny przypadły odpowiednio:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto,
- za przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy, jednak wyłącznie wtedy, gdy pracownik nie dostał dodatku z racji przekroczenia normy dobowej.
Jeśli nadgodziny przypadły w innych okolicznościach, przysługuje za nie dodatek w wysokości 50% kwoty wynagrodzenia.
Jeśli chodzi o pracę w dzień wolny dla pracownika – tj. np. w sobotę niepracującą – to warto pamiętać, że zgodnie z przepisami przysługuje za to w zamian inny dzień wolny (niepłatny). Może to być rozliczone w taki sposób, że jeśli np. w wolną sobotę pracownik musiał pracować 11 godzin, to dostanie dzień wolny (8 godzin) i wypłatę z rekompensatą za pozostałe 3 godziny.
Praca w niedzielę
Praca w niedzielę w polskich warunkach jest wyjątkiem szczególnym – jako że niedziela zasadniczo jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym za wyjątkowe świadczenie pracy właśnie w niedzielę pracownik powinien otrzymać dzień wolny – w okresie do 6 dni przed lub po takiej niedzieli. Bywa oczywiście tak, że nie uda się wykorzystać takiego dnia wolnego. Wówczas – na podstawie Kodeksu pracy – dana osoba otrzyma inny dzień wolny oraz dodatek w kwocie 2 x 100% wynagrodzenia za przepracowane godziny.
Dobrze też mieć świadomość, że praca w weekend krótsza nawet niż 8 godzin i tak powoduje prawo do zapłaty za cały dzień. Dodatkowo jeśli pracodawca ma możliwość udzielenia dnia wolnego, a tego nie chce robić, tylko zgadza się na wypłacenie dodatku, to jest to wykroczenie niezgodne z prawem.
Rozliczenie nadgodzin za świadczenie pracy w weekend
Jak więc widać, rozliczenie nadgodzin za pracę weekendową zakłada zarówno wypłatę wynagrodzenia (w tym z dodatkiem), jak i udzielenie dodatkowego dnia wolnego – w zależności od okoliczności danej sytuacji.
Na mocy Kodeksu pracy „za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy, czyli za każdą godzinę przepracowaną ponad obowiązujące normy udziela jednej godziny czasu wolnego (1:1)”. Jeśli natomiast brak wniosku pracownika, dzień wolny powinien być udzielony do końca okresu rozliczeniowego – w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1:1,5).
Często więc pracodawcom „nie opłaca się” udzielać dnia wolnego. Warto zatem tym bardziej znać swoje prawa, by móc skutecznie ich dochodzić w odpowiednim czasie.
Więcej informacji na https://www.eporady24.pl/nadgodziny,pytania,2,15,12017.html
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.