Jak pergola tarasowa może ożywić ogród? Na jakie zadaszenie tarasu warto się zdecydować?
Pergola tarasowa jest miejscem wieczornego odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. To nowoczesny sposób na zabudowę tarasu i altany, a nawet pawilonu na zimowy ogród lub garden party. Umiejętnie wkomponowana w styl ogrodu i bryłę budynku, świetnie ożywi otoczenie. O czym pamiętać przy projektowaniu i wyborze pergoli? Jakie są rodzaje nowoczesnych pergoli i jak je urządzić? Wyjaśniamy i podpowiadamy.
Jak wygląda nowoczesna pergola tarasowa?
Tradycyjne pergole ogrodowe kojarzyć się mogą z markizami na wysięgu nad tarasem. Pergolami nazywano też łuki z drewnianych kratownic, porośniętych roślinnymi pnączami i tworzących romantyczne przejście z jednej części ogrodu do drugiej. Od kilkunastu lat na popularności zyskują nowoczesne pergole tarasowe w formie stabilnej konstrukcji słupów i belek lub kratownicy ze stali, aluminium, drewna bądź żelbetu. Konstrukcja taka, zarówno zadaszenie, jak i boki, wypełnione są ruchomymi roletami lub ekranami z tekstyliów bądź szkła. Wypełnienia te chronią przed mocnym nasłonecznieniem, wiatrem oraz spojrzeniami sąsiadów bądź przechodniów. Konstrukcję można zbudować na tarasie już w trakcie budowy domu lub ustawić w dowolnym momencie, gdy domownicy zamówią montaż pergoli. Równie często spotyka się pergole ogrodowe wolnostojące, tworzące nowoczesne altany. To świetne miejsce na odpoczynek w zaciemnionym miejscu w ogrodzie, ale też na organizację spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Poznaj rodzaje pergoli
W zależności od rodzaju materiałów, które inwestor wybierze na wypełnienie zadaszenia i boków, wyróżniamy pergole:
- lamelowe, gdzie osłoną są pióra aluminiowe;
- typu screen z bokami i zadaszeniem z ekranów tekstylnych, montowane w prowadnicach;
- segmentowe, w których zadaszenie tworzą zsuwane lub rolowane segmenty ekranów;
- pergole szklane, w których zadaszenie wykonuje się ze szkła, uzupełnionego zaciemniającą roletą, a boki dowolnie z ekranów, bądź przesuwnych paneli szklanych;
- pergole rzymskie z zadaszeniem i bokami w formie rolet rzymskich.
W zależności od wybranego rodzaju, boki i zadaszenie są sterowane elektrycznie, a w przypadku lameli w niektórych modelach można je ustawić pod dowolnym kątem, w zależności od ekspozycji na słońce. Panele szklane montowane są w prowadnicach do przesuwania. Nowoczesne pergole znakomicie chronią przed słońcem, wiatrem i deszczem.
Jak urządzić taras i altankę w pergoli?
Sposób aranżacji wnętrza pergoli zależy od stylu ogrodu, bryły budynku oraz oczywiście od pomysłu i potrzeb mieszkańców. Wiele osób zamawia usługę zaprojektowania tarasu przez profesjonalnego architekta. Równie dobrze można to zrobić samodzielnie. Wystarczy wybrać meble tarasowe i oświetlenie. Zrobić kompozycje roślinne w eleganckich donicach. Ustawić leżaki do odpoczynku, a całość uzupełnić dodatkami, takimi jak świece zapachowe czy instalacje z kamieni i ogrodowych kul. Warto pamiętać, że taras jest przejściem z salonu do ogrodu. Dlatego też sposób aranżacji powinien nawiązywać do stylu wnętrz domu i otoczenia budynku. Pergole szklane mogą służyć jako zimowy ogród, bo to świetne miejsce do przezimowania doniczkowych roślin ogrodowych, wrażliwych na mróz i wiatr.
Pergole tarasowe i ogrodowe – nowoczesny design i funkcjonalność
Ładnie urządzone pergole tarasowe świetnie pasują do klasycznej i nowoczesnej bryły domu mieszkalnego. Podkreślają styl budynku i ogrodu, a także robią duże wrażenie na gościach. Przede wszystkim są jednak kameralnym miejscem na wypicie porannej kawy, relaks z papierosem i drinkiem, na odpoczynek z widokiem na zieleń i zorganizowanie grilla. Odpowiednio zaaranżowane i profesjonalnie zamontowane pergole będą pięknie wyglądały i służyły domownikom przez wiele sezonów.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.