Sepowskie uprawnienia: które są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?
Uprawnienia sepowskie to przepustka do kariery w przemyśle elektroenergetycznym. Jednak nie wszystkie kategorie uprawnień są równie popularne. Nie wiesz, na jaki kurs – G1, G2 czy G3 – się zapisać? Zapoznaj się z poniższym artykułem – podpowiadamy, które uprawnienia sepowskie są dziś najpopularniejsze.
Uprawnienia sepowskie elektryczne – wciąż najpotrzebniejsze
Z „Barometru zawodów” (prognozy zapotrzebowania na pracowników) wynika, że w 2023 r. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy znajdują się wśród zawodów deficytowych. Oznacza to, że firmy borykają się z permanentnym brakiem fachowców posiadających uprawnienia i doświadczenie. To właśnie oczekiwania rynku powodują, że uprawnienia sepowskie G1 cieszą się największym zainteresowaniem.
Osoby, które uzyskały uprawnienia sepowskie G1, mogą pracować z różnymi urządzeniami, a także instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi, które m.in. wytwarzają energię elektryczną. Praca w tym przypadku oznacza zarówno eksploatację, jak i dozór. Odbycie kursu i ukończenie egzaminu z wynikiem pozytywnym pozwala na podjęcie pracy na stanowisku, w ramach którego do zadań pracownika będzie należeć choćby:
- eksploatacja zespołów prądotwórczych o mocy wyższej niż 50 kW;
- dozór nad urządzeniami techniki wojskowej;
- eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
Uprawnienia sepowskie gazowe – ich popularność wciąż rośnie
W ostatnich latach wiele mówi się o odejściu od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Mimo to wciąż niezastąpieni są fachowcy posiadający uprawnienia sepowskie gazowe – transformacja energetyczna będzie odbywać się przez kolejne dekady. To właśnie sprawia, że popularność kursów G3 utrzymuje się na wysokim poziomie. Pracownicy, którzy posiadają uprawnienia sepowskie gazowe, nie narzekają na brak ofert pracy.
Co daje posiadanie uprawnień sepowskich gazowych? To szansa na legalną i dobrze płatną pracę związaną z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. Pracownicy z uprawnieniami G3 mają wiedzę, która pozwala im wykonywać obowiązki w zakresie eksploatacji lub dozoru m.in. następujących urządzeń:
- do magazynowania paliw gazowych;
- do produkcji paliw gazowych i generatorów gazu;
- do przetwarzania i uzdatniania paliw gazowych;
- o ciśnieniu do 5 kPa lub o ciśnieniu powyżej 5 kPa.
- przemysłowych odbiorników paliw gazowych;
Uprawnienia sepowskie cieplne – najmniej popularne, ale to szansa
Przeglądając oferty firm szkoleniowych oferujących kursy przygotowujące do państwowego egzaminu, łatwo zauważyć, że proponują one też szkolenia G2. W porównaniu do kursów G1 i G3 cieszą się one mniejszym zainteresowaniem, ale z pewnością warto je rozważyć. Dlaczego? Powodów jest kilka, chociaż najważniejszym jest liczba fachowców, którzy posiadają uprawnienia SEP G2 – to stosunkowo niewielka grupa osób. To sprawia, że znalezienie zatrudnienia nie jest szczególnie trudne.
Osoby posiadające uprawnienia SEP G2 mogą pracować z urządzeniami wytwarzającymi, przetwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi ciepło oraz innymi urządzeniami energetycznymi. Fachowcy znajdują pracę jako palacze CO, zajmują się też montażem urządzeń wentylacji i klimatyzacji oraz turbin parowych i wodnych. Dodatkowo pracowników z uprawnieniami G2 i nawet niewielkim doświadczeniem są skłonne zatrudniać firmy specjalizujące się w modernizacji systemów ciepłowniczych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.