Bakterie Legionella w budynkach. Gdzie może wystąpić Legionella?
Legionella to niebezpieczna bakteria, która przy zaniedbaniach właścicieli i administratorów budynków może rozmnożyć się sprowadzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Aby zapobiec rozwojowi Legionelli, istotne jest odpowiednie monitorowanie i utrzymanie właściwej jakości wody, regularna dezynfekcja i konserwacja instalacji wodnych, a także edukacja użytkowników budynków w zakresie odpowiednich praktyk higienicznych związanych z korzystaniem z wody.
Czym jest Legionella?
Bakteria Legionella to drobnoustrój, który występuje naturalnie w środowisku, zwłaszcza w wodzie. Jest to patogen, który może powodować groźne dla zdrowia ludzkiego schorzenia, które wiążą się z zakażeniem dróg oddechowych.
Jedną z najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób wywoływanych przez bakterię Legionella jest legionelloza, w tym jej najcięższa postać, nazwana gorączką legionistów. Zakażenie Legionellą następuje poprzez wdychanie oparów zawierających bakterie, które dostają się do powietrza na przykład podczas podczas brania prysznica.
W jakich budynkach najczęściej występuje ryzyko Legionelli?
Ważnym artykułem w tym kontekście jest wpis blogowy na Bluecare.pl - bluecare.pl/legionella-a-budynki/. Bakteria Legionella może rosnąć i namnażać się w różnych typach budynków, szczególnie w tych, w których funkcjonują skomplikowane instalacje wodne, które nie są należycie konserwowane. Do najbardziej newralgicznych obiektów należą:
Szpitale i placówki opieki zdrowotnej
Pacjenci przebywający w szpitalach, zwłaszcza ci z osłabionym układem odpornościowym, mogą być bardziej podatni na zakażenie Legionellą. Systemy klimatyzacyjne i prysznice w takich placówkach stanowią potencjalne środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.
Hotele i ośrodki wypoczynkowe
W tego typu obiektach często występują zbiorniki ciepłej wody, jacuzzi, prysznice, co tworzy wyjątkowo dobre warunki do rozwoju Legionelli, szczególnie jeśli nie są one odpowiednio utrzymywane i dezynfekowane.
Obiekty sportowe i baseny
Baseny, prysznice i inne urządzenia wodne, a także systemy wentylacyjne w obiektach sportowych mogą stać się źródłem rozwoju Legionelli, oczywiście jeśli nie są prawidłowo czyszczone oraz poddawane regularnej dezynfekcji.
Budynki biurowe i handlowe
Systemy klimatyzacyjne, fontanny w galeriach handlowych, toalety publiczne i inne instalacje wodne w dużych budynkach mogą stanowić środowisko dla rozwoju Legionelli.
Obiekty edukacyjne, w tym szkoły i uniwersytety
Duże budynki edukacyjne, w których znajdują się różnego rodzaju instalacje wodne, mogą być podatne na zanieczyszczenie Legionellą, szczególnie jeśli nie są one odpowiednio utrzymane, czyszczone i konserwowane.
Obiekty przemysłowe i zakłady pracy
Zakłady przemysłowe, szczególnie te związane z przetwórstwem wody lub chłodzenia, mogą być miejscem rozwoju bakterii jeśli nie są zachowane odpowiednie normy higieniczne.
Czynniki sprzyjające namnażaniu Legionelli w budynkach
Rozwojowi bakterii w budynkach sprzyjać mogą różne czynniki, związane głównie z warunkami środowiskowymi panującymi w instalacjach wodnych. Zasiedla ona systemy wodne, takie jak klimatyzacje, bojlery, fontanny, systemy nawadniania, a także naturalne zbiorniki wodne.
- Bakteria Legionella rozwija się szczególnie dobrze w ciepłej wodzie o temperaturze między 20°C a 45°C. Woda o tej temperaturze występuje w zbiornikach ciepłej wody, bojlerach, czy instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej.
- Zanieczyszczenia w wodzie, takie jak osady lub kamień tworzą sprzyjające miejsce dla rozwoju Legionelli. Bakteria ta potrafi zakotwiczyć się szczególnie w osadach biologicznych.
- Woda długo stojąca w instalacjach, czyli zjawisko, które często ma miejsce w budynkach, które przez jakiś czas były nieczynne, na przykład podczas sezonowych przerw w użytkowaniu, także sprzyja namnażaniu groźnej bakterii.
- Legionella może rozwijać się w wentylacji lub systemach klimatyzacyjnych, szczególnie jeśli te urządzenia nie są prawidłowo utrzymane i systematycznie dezynfekowane.
- Zbiorniki, takie jak bojlery, szczególnie jeśli nie są regularnie czyszczone, dezynfekowane i konserwowane, są idealnym środowiskiem do rozwoju kolonii bakterii.
- Skomplikowane sieci rur, przewodów i urządzeń wodnych w dużych budynkach mogą utrudniać monitorowanie i utrzymanie właściwej jakości wody, także sprzyja rozwojowi Legionelli.
- Niskie ciśnienie wody w instalacjach powoduje tworzenie się warstw bioosadu, a co za tym idzie, ryzyko wzrostu Legionelli.
To na barkach zarządzających budynkami i instalacjami wodnymi spoczywa regularnie monitorowanie jakości wody i przestrzeganie odpowiednich procedur utrzymania higieny. Zapobieganie rozwojowi Legionelli wymaga ścisłego monitorowania norm i wytycznych dotyczących czyszczenia, dezynfekcji i konserwacji systemów wodnych. Istotna jest także edukacja pracowników i użytkowników budynków w zakresie odpowiednich praktyk higienicznych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.