Poplon — w jaki sposób wpływa na jakość gleby?
Sianie poplonów staje się coraz popularniejsze nie tylko wśród osób, które mają przydomowe ogródki, ale także wśród rolników uprawiających ziemię na dużą skalę. Nic dziwnego. Te rośliny słyną z tego, że pomagają poprawić jakość gleby. Im lepsza ziemia, tym bardziej udane plony. Dowiedz się jednak, jak dokładnie poplon wpływa na podłoże i dlaczego warto go siać na polu.
Poplon — poznaj korzyści i świadomie uprawiaj glebę
Poplonem określa się rośliny wysiewane przed plonem głównym lub po nim. Mogą stanowić zielony nawóz, a także być wykorzystane na paszę dla zwierząt. Jednak to nie jedyne ich zalety. Poplon przede wszystkim poprawia stan gleby.
- Korzenie roślin poplonowych wnikają głęboko w ziemię. Tym samym tworzą podziemne korytarze i rozbijają grudy podłoża. To sprawia, że do wnętrza gleby dociera więcej wody i powietrza, które są potrzebne pożytecznym mikroorganizmom do rozwoju. Im bardziej rozdrobniona ziemia, tym łatwiej się rośliny ukorzeniają. To z kolei wpływa na ich wzrost, a także wytwarzane plony.
- Poplon, np. rośliny strączkowe, absorbują azot z powietrza i gromadzą go w swoich korzeniach. Gdy się je zetnie i pozostawi na ziemi, wszystkie substancje są uwalniane do ziemi. A zatem poplon wzbogaca glebę w cenne składniki mineralne. Dzięki temu rośliny, które stanowią główny plon, mają łatwy dostęp do azotu. To zmniejsza potrzebę nawożenia w trakcie sezonu.
- Poplon zacienia i osłania glebę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zatem wiatr nie wysusza ziemi ani nie pozbawia jej cennych składników mineralnych. To sprawia, że rośliny, które stanowią plon główny, mogą spokojnie się rozwijać bez walki o wodę czy potrzebne substancje. Ponadto poplon wypełnia puste przestrzenie na polu, co zmniejsza ilość rosnących chwastów.
- Rośliny poplonowe mogą pomagać w oczyszczaniu ziemi z patogenów. Szczególnie przydatne są rośliny strączkowe takie jak łubin, który usuwa niepożądane organizmy. To sprawia, że w trakcie sezonu główny plon jest mniej narażony na choroby.
Nasiona poplonowe, np. z oferty Nasiona Lawrenowicz, to dobry wybór także, jeśli chcesz zwiększyć bioróżnorodność na swoim polu. Gdy te rośliny kwitną, przyciągają bardzo dużo zapylaczy. Ponadto po ścięciu mogą stać się schronieniem dla różnych organizmów, małych owadów, czy innych pożytecznych zwierząt. One mogą wspomóc m.in. walkę ze szkodnikami.
Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem czy rolnikiem, nasiona na poplony koniecznie powinny się znaleźć w Twoim gospodarstwie! Dzięki tym roślinom możesz w prosty sposób poprawić warunki wodno-powietrzne na polu. Przekonaj się w praktyce.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.