Jak wkomponować plac zabaw w zieloną przestrzeń?
Jakie jest idealne miejsce na plac zabaw? Większości z nas od razu przyjdzie do głowy park pełen rozłożystych drzew zapewniających dzieciom cień, uroczych krzewów i kwitnących kwiatów. Ale jak sprawić, by ten sielski obrazek stał się rzeczywistością? Czy pośród zieleni lepiej będą się prezentować metalowe czy drewniane place zabaw? O czym w ogóle należy pamiętać, wybierając miejsce pod budowę? Jakie są przepisy prawa w tym zakresie i dlaczego tak ważne jest, by wybrać doświadczone biuro projektowe? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na tego typu pytania.
Określ miejsce na plac zabaw
Jeśli ktoś chce się zabrać za projektowanie placów zabaw, to w pierwszej kolejności powinien sobie uświadomić, że znajdujące się na takich obiektach wyposażenie jest niczym innym jak małą architekturą. W związku z tym w odniesieniu do urządzeń zabawowych obowiązują przepisy prawa budowlanego. Najlepiej poprosić profesjonalne biuro projektowe o wykonanie projektu, gdyż tylko wtedy mamy gwarancję, że zostaną w nim uwzględnione wszystkie wymagane normy.
Oczywiście, najpierw należy się upewnić, że miejsce, w którym ma powstać nasz metalowy albo drewniany plac zabaw, nie zostało już przeznaczone na nic innego. W tym celu należy się zapoznać z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opublikowanym dla danej gminy czy miasta.
Upewnij się, że w wybranym miejscu można zbudować plac zabaw
Projektowanie placów zabaw obwarowane jest licznymi przepisami, dotyczącymi m.in. zachowania minimalnych odległości od innych obiektów czy wymaganego nasłonecznienia. Jednym z najważniejszych przepisów jest tutaj § 40 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który brzmi:
,,1. W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych, przy czym co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
2. Nasłonecznienie placu zabaw dla dzieci powinno wynosić co najmniej 4 godziny, liczone w dniach równonocy, w godzinach 10:00–16:00. W zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niż 2 godziny.
3. Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m, przy zachowaniu wymogów § 19 ust. 1”.
W § 19 rozporządzenia zawarte są szczegółowe wytyczne dotyczące odległości placów zabaw od parkingów. Niezależnie, czy budujemy metalowy czy drewniany plac zabaw, pomiędzy poszczególnymi urządzeniami zabawowymi również należy zachować wymagane odległości (tzw. strefa bezpieczeństwa), aby nie dochodziło do żadnych zderzeń podczas korzystania z nich.
Poza wymogami czysto formalnymi należy wziąć pod uwagę również kwestie czysto praktyczne. Projektowanie placów zabaw w sposób funkcjonalny oznacza uwzględnienie m.in. drzew zapewniających cień bawiącym się dzieciom oraz elementów małej architektury sprzyjających wygodzie oraz utrzymaniu porządku (ławki, pojemniki na śmieci, przewijaki dla niemowląt, stojaki rowerowe itp.).
Wkomponuj plac zabaw w scenerię
Projektowanie placów zabaw jest sprawą znacznie bardziej złożoną niż mogłoby się wydawać. Należy nie tylko skomponować ze sobą poszczególne elementy wyposażenia, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, ale też dopasować cały obiekt do jego otoczenia pod kątem wizualnym.
Większość placów zabaw sytuuje się na terenach zielonych, dlatego biuro projektowe powinno wziąć pod uwagę, by zastosowane do budowy materiały oraz ich kolory harmonijnie współgrały np. z zielenią parkowych drzew.
Dobrym pomysłem może się okazać przeznaczenie pewnego obszaru na ogródek ziołowo-warzywny dla dzieci, łąkę kwietną rabaty czy tzw. żywe budowle (np. szałasy, altanki, tunele i labirynty, których elementem konstrukcyjnym są żywe pnącza). Taki plac zabaw od razu wydaje się bliższy naturze i pozwala maluchom lepiej poznać świat roślin, uwrażliwić na ich piękno oraz nauczyć podstaw pielęgnacji ogrodu.
Naprawdę przemyślane, a zarazem oryginalne i zgodne z przepisami projektowanie placów zabaw są nam w stanie zapewnić jedynie profesjonaliści. Szukając wykonawcy placu zabaw, warto więc wybrać firmę, która nie tylko sprzedaje urządzenia zabawowe, ale też zapewnia kompleksową realizację inwestycji od A do Z.
Świetnym przykładem może tu być producent Activeline z Lublina. Zatrudnieni w firmie fachowcy rozumieją znaczenie etapu, jakim jest projektowanie obiektu rekreacyjnego - w zasadzie jest to faza, od której zależy finalny efekt. Dla klienta dostępne jest całe biuro projektowe Activeline, które czuwa nad każdym detalem projektu i którego pracownicy są w stanie dobrze doradzić oraz rozwiać ewentualne wątpliwości.
Odpowiednie materiały
W zielonej scenerii najlepiej zaprezentują się naturalne materiały, dlatego warto stawiać na drewniane place zabaw. Wysokogatunkowe drewno będzie funkcjonalnym wyborem, który stworzy harmonijną całość z drzewami wokół. Do wyboru mamy jaśniejsze i ciemniejsze odcienie. To, na które się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych upodobań oraz specyficznych cech otoczenia.
Wyposażenie metalowe z reguły lepiej współgra z budowlami z betonu i szkła, doskonale prezentując się w centrum miasta, np. jako element nowoczesnego osiedla. Nie oznacza to jednak, że w parku, ogrodzie miejskim, zagajniku czy na zielonym skwerze nie można zamontować urządzeń rekreacyjnych z metalu. Czasami takie projektowanie placów zabaw jest celowe - chodzi o uzyskanie wizualnej opozycji natura vs modernistyczny design, będący symbolem osiągnięć współczesnej cywilizacji.
Dopasuj kolory
Aby stworzyć spójną kompozycję, musimy też zadbać o odpowiednio dobraną kolorystykę. Drewniany plac zabaw najlepiej zaprezentuje się w naturalnych odcieniach drewna, a obecne na nim elementy z innych tworzyw powinny wizualnie nawiązywać do przyrody. To przede wszystkim barwy ziemi - brązy, beże, zielenie, szarości czy delikatne pomarańcze.
Biuro projektowe może jednak zasugerować dobór kolorów na zasadzie kontrastu. Nasycone czerwienie, jaskrawe róże, intensywne fiolety czy neonowe żółcie będą wyraźnie odznaczać się na tle zieleni natury. W końcu plac zabaw ma być centrum całej aranżacji, więc musi przyciągać uwagę.
Podsumowanie
Projektowanie placów zabaw to trudny, ale niezwykle ważny etap realizacji całej inwestycji. Najlepiej, gdy nad jego przebiegiem czuwa profesjonalne biuro projektowe. Niezwykle istotna jest funkcjonalność przestrzeni oraz jej rozplanowanie w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
W zielonej scenerii szczególnie korzystnie prezentują się drewniane place zabaw. Ich kolorystyka powinna być w miarę możliwości naturalna lub nawiązywać do barw najczęściej spotykanych w przyrodzie, choć intensywne kontrasty czasami także są wskazane.
Artykuł powstał w konsultacji ze specjalistami z firmy Activeline, której biuro projektowe ma na swoim koncie setki udanych realizacji obiektów rekreacyjnych. Zdecydowanie warto oddać swój projekt w ręce osób, dla których projektowanie placów zabaw to nie tylko praca, ale też prawdziwa pasja.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.