Dlaczego zakrzepicy żył nie wolno lekceważyć?
Jedną z poważniejszych chorób jest zakrzepica żył. Nie wolno tej dolegliwości w żaden sposób lekceważyć. Warto zwracać uwagę na to czy przypadkiem nie chorujemy na tę chorobę. Zlekceważenie tej przypadłości może mieć dla nas poważne konsekwencje. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich i dlaczego osoby podejrzewające u siebie zakrzepicę żył powinny udać się do lekarza
Zakrzepica żył może dotyczyć ludzi po czterdziestym roku życia, osób z otyłością, osób prowadzących siedzący tryb życia, osób po operacjach, pacjentów onkologicznych czy kobiety w ciąży. Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego ciała, by stwierdzić ewentualne anomalie i nieprawidłowości i natychmiast udać się do lekarza.
Objawy zakrzepicy żył
Zakrzepica żylna (zakrzepowe zapalenie żył) to choroba, podczas której dochodzi do powstawania zakrzepów krwi w żyłach i powoduje zaburzony przepływ krwi. Oderwanie zakrzepu od ścianki żyły może doprowadzić do przemieszczenia się go do naczyń płucnych i doprowadzić do zatoru śmiertelnego. Duże niebezpieczeństwo niosą za sobą powikłania zakrzepicy, w ich konsekwencji może dojść do nagłego zatrzymania krążenia. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka zakrzepicy żylnej.
Zakrzepica żył głębokich może dotyczyć pacjentów w różnym wieku dotkniętych różnymi chorobami. Przyczyny zakrzepicy żył są różne. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy występuje szczególnie jeśli chodzi o kobiety w ciąży czy osoby po operacjach. Jednak w ich przypadku podejmowane jest przeciwzakrzepowe działanie i podawanie odpowiednich leków, mających na celu zmniejszenie ryzyka wytworzenia się zakrzepu. Jeśli jednak chodzi o pacjentów z chorobami takimi jak cukrzyca, niedokrwienna choroba serca, otyłość czy osoby, które z jakichś powodów są na dłużej unieruchomione.
Wśród objawów zakrzepicy, które powinny nas zastanowić są między innymi takie jak zaczerwienienie skóry w określonym miejscu, nasilający się ból nóg podczas chodzenia, bóle w klatce piersiowej, a nawet wymioty. To mogą być pierwsze objawy zakrzepicy żył, która może prowadzić nawet do śmierci.
Zakrzepica żył głębokich i zakrzepica żył powierzchownych - jak wygląda diagnoza i leczenie zakrzepicy?
Już na pierwszej wizycie lekarskiej lekarz flebolog może wstępnie stwierdzić objawy zakrzepicy żylnej. Jednak przeprowadza się także odpowiednie badania diagnostyczne, które mają tę diagnozę potwierdzić zanim lekarz zleci odpowiednie leczenie. Należy do nich USG żył (USG Doppler). Pacjenci przyjmują między innymi leki rozrzedzające krew i tak zwane leki antyzakrzepowe. Dzięki wcześnie wdrożonemu leczeniu pacjent jest o wiele mniej narażony na wystąpienie zakrzepu i oderwanie się go od ściany żyły. Pamiętajmy, że przemieszczanie się samego zakrzepu może być bardzo groźne dla pacjenta, ponieważ zakrzep może dostać się między innymi do mózgu bądź płuc i narazić nasz organizm na poważne dysfunkcje, a tym samym doprowadzić nawet do śmierci. Warto więc, jeśli podejrzewamy u nas zakrzepicę żył, udać się do lekarza na wizytę kontrolną i poprosić o ewentualne zdiagnozowanie w kierunku zakrzepicy.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.