Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 stycznia 202418:10

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta?

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Cewnikowanie jest procedurą najczęściej kojarzoną z oddziałami urologicznymi, ale bardzo często stosuje się ją również na oddziałach wewnętrznych i intensywnej terapii, a także w zakładach opiekuńczych i u chorych pozostających w domu. Istnieje kilka podstawowych wskazań do założenia cewnika. Istnieją też różne ich rodzaje, odmienne pod względem zasady działania i możliwej długości stosowania. Sprawdź, co warto wiedzieć o cewnikowaniu.

 

W jakim celu stosuje się cewnikowanie i jaki sprzęt jest potrzebny?

Założenie cewnika ma na celu umożliwienie odpływu moczu, który z różnych powodów nie może zostać wydalony w sposób naturalny. Do przeprowadzenia procedury wymaganych jest kilka podstawowych akcesoriów – przede wszystkim sam cewnik, worek do zbiórki moczu oraz żel znieczulający (wszystko możesz wygodnie kupić w jednym internetowym sklepie medycznym: https://eplaster.pl/pl/c/Cewniki-i-dreny/256). Dodatkowo trzeba zadbać o zachowanie higieny – niezbędne są środki dezynfekujące i myjące.

Podstawowy powód zakładania cewnika – problemy z oddawaniem moczu

Najczęściej cewnik zakłada się wówczas, gdy doszło do zatrzymania moczu w drogach moczowych lub w pęcherzu pacjenta. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – np. choroba (rozwijający się stan zapalny, blokujący światło cewki moczowej nowotwór pęcherza), uraz mechaniczny (np. w konsekwencji uszkodzenia miednicy w trakcie wypadku komunikacyjnego), blokada tymczasowa (np. w przebiegu porodu lub w wyniku obstrukcji jelit), a także zaburzenia przewodnictwa nerwowego (np. na skutek urazu kręgosłupa). Zaleganie moczu w pęcherzu może być bardzo niebezpieczne – prowadzi do rozwoju chorób bakteryjnych i do ryzyka uszkodzenia narządów w obrębie układu moczowego. Dlatego też w razie potrzeby z cewnikowaniem nie należy zwlekać.

Diagnostyka z użyciem cewnika

Czasami cewnik zakłada się również pacjentom nie mającym problemów z opróżnianiem pęcherza. Można dzięki temu przeprowadzić diagnostykę (np. poprzez wprowadzenie kontrastu do badań obrazowych), a także podać pewne leki, które muszą trafiać bezpośrednio do pęcherza (np. chemioterapia w przypadku choroby nowotworowej tego narządu). Cewnik można poprowadzić jeszcze dalej, przechodząc z pęcherza aż do moczowodu, co zwiększa możliwości diagnozy i leczenia.

Cewnikowanie jednorazowe – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Nie zawsze istnieje potrzeba zakładania cewnika na dłuższy czas. Większość badań diagnostycznych wymaga tylko krótkotrwałej obecności cewnika w pęcherzu. Podobnie w trakcie porodu czy innych operacji, główną przyczyną założenia cewnika jest ułatwienie pracy lekarzom oraz ulżenie pacjentowi. Lekarz za każdym razem musi rozważyć plusy i minusy cewnikowania, niesie ono bowiem pewne ryzyko, głównie poprzez ułatwianie szkodliwym drobnoustrojom wniknięcia do organizmu.

Długotrwałe cewnikowanie – kiedy jest niezbędne?

Jeśli problemy z mikcją mają charakter przewlekły, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować długotrwałe cewnikowanie. Najczęściej nawet chorzy leżący korzystają z basenu i kaczki (jeśli są świadomi) albo pieluch (gdy zupełnie nie kontrolują swoich odruchów fizjologicznych). Cewnik zakłada się na dłuższy okres tym pacjentom, którzy w inny sposób nie są w stanie oddać moczu (np. z urazami krocza, z pęcherzem neurogennym).

Jak często trzeba wymieniać cewnik?

Przy długotrwałym użytkowaniu szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja cewnika, czyli przede wszystkim restrykcyjne zachowanie zasad higieny i dezynfekcji. Bakterie nadal mogą się jednak rozwijać i prawdopodobieństwo ich przedostania się do organizmu wzrasta z czasem. To dlatego nawet drożny cewnik trzeba wymienić co 2-4 tygodni (lateksowy) albo i co 3 miesiące (silikonowy). Cewnik należy wymienić od razu, kiedy występuje problem niedrożności albo dolegliwości bólowe w okolicy ujścia cewki moczowej, podbrzusza czy okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Cewnik zewnętrzny – kiedy się go zakłada?

W niektórych przypadkach wystarczające jest zastosowanie cewnika zewnętrznego. Z uwagi na anatomię, z rozwiązania tego mogą skorzystać wyłącznie mężczyźni. Cewnik taki zakłada się na prącie, a nie do cewki moczowej. Tym samym nie rozwiązuje on problemu zalegania moczu w pęcherzu – stanowi ułatwienie tylko w sytuacji, gdy chory nie ma kontroli nad prawidłowo zachodzącą mikcją (np. na skutek urazu rdzenia kręgowego).

Standardowy cewnik wewnętrzny może założyć wyłącznie osoba z wykształceniem medycznym, odpowiednio do tego przeszkolona. Z uwagi na możliwe powikłania i wdanie się zakażenia, cewnik musi być stale kontrolowany a mocz pacjenta warto systematycznie badać. Warto przy tym pamiętać, że cewnikowanie najczęściej jest procedurą krótkotrwałą i po zakończeniu leczenia mikcja przebiega już normalnie.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Strony Partnerskie22 lipca 202411:12

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Jak pielęgnować zniszczone włosy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.