Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy?
Bezpieczeństwo pracy to szerokie pojęcie, obejmujące szereg działań podejmowanych w celu zapobiegania urazom i schorzeniom związanym z wykonywaną pracą. Głównym celem jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku. Drogą do tego celu – zbiór norm, nakazów i zakazów.
Co wpływa na bezpieczeństwo pracy?
Pracując w nowoczesnym biurowcu raczej nie myślimy na co dzień o tym, czy w miejscu naszego zatrudnienia może dojść do wypadku, który skutkowałby odniesieniem obrażeń. Zwykle zagrożenie takie widzimy np. u pracowników budowlanych, zwłaszcza tych pracujących na wysokości. Tymczasem, nawet w przyjaznej przestrzeni biurowej może dojść do takich zdarzeń jak upadek ze schodów, zranienie czy porażenie prądem eklektycznym. Istotne jest to, aby każdy z pracowników miał świadomość możliwości wystąpienia potencjalnych zagrożeń i aby wiedział, jakie działania podjąć, gdy do wypadku już dojdzie.
Okresowe szkolenie zapewni bezpieczeństwo?
Wielu pracowników traktuje okresowe szkolenia BHP jako przykry obowiązek. Często zajęcia mają formę kursów on-line, a całość sprowadza się do klikania kolejnych slajdów. Tymczasem celem takiego szkolenia jest przede wszystkim podniesienie świadomości pracowników. Na każdym stanowisku są inne czynniki, które mogą stać się zagrożeniem. Dzięki szkoleniom pracownik dowiaduje się też, jakiego sprzętu i stroju ochronnego powinien używać aby zapewnić bezpieczeństwo pracy.
Pracodawca musi dbać nie tylko o to, aby każdy z pracowników zaliczył okresowe szkolenie BHP. Istotnie jest także to, czy sam program szkolenia jest odpowiednio dobrany, a przekazywana wiedza – aktualna. Pomocne może być tu skorzystanie z oferty firm, które dokonują kompleksowego audytu w zakresie zapewniania bezpieczeństwa w firmie. Pomoc może obejmować także stworzenie nowych materiałów do szkoleń BHP i weryfikację stanu prawnego.
Różne rodzaje zagrożeń
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń, które należy brać pod uwagę, jest bezpieczeństwo pożarowe. Zaprószenie ognia, zwarcie instalacji elektrycznej, nawet w nowoczesnym biurze może skutkować stratami materialnymi oraz, co równie ważne, zagrażać życiu pracowników.
Przyczyny pożarów w miejscach pracy mogą być różnorodne, począwszy od awarii elektrycznych po niewłaściwe przechowywanie materiałów łatwopalnych. Do pożaru może też dojść wskutek działań pracowników – nieumiejętnej obsługi maszyn czy nawet celowego działania.
Kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa
W zależności od typu zakładu pracy, wachlarz zagrożeń dla pracowników może się znacząco różnić. W zakładach produkcyjnych zagrożeniem mogą być także używane środki chemiczne. Innym istotnym zagrożeniem jest stres związany z pracą, który może wynikać z presji czasu, nadmiernego obciążenia obowiązkami, czy też konfliktów interpersonalnych.
Pracodawca musi do tak trudnego tematu jakim jest bezpieczeństwo pracy podjeść kompleksowo. Pomocne może być skorzystanie z usług fachowej firmy, która stworzy kompletny program ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem jest zwykle audyt stanu obecnego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.