4 sposoby na bycie bardziej eko
Choć pojedyncza osoba wiele nie zmieni, to jednak suma drobiazgów uczynionych przez nas wszystkich może realnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego. Jak więc być bardziej eko w życiu codziennym? Mamy dla was kilka pomysłów w tym zakresie.
1. Stawiaj na opakowania wielorazowe
Choć w ostatnich latach udało się znacząco ograniczyć liczbę plastikowych torebek zakupowych, nadal jest ich sporo. A przecież bez problemu można się bez nich obyć, chociażby po prostu nosząc ze sobą własne opakowania wielorazowe wszędzie tam, gdzie kupujemy coś na wagę – szczególnie gdy mowa o warzywach i owocach. Co ciekawe, w niektórych miastach powstają również sklepy, w których można w ten sposób kupować produkty sypkie (np. kaszę).
Ale stosowanie opakowań wielorazowych to również kwestia np. tego, że tam, gdzie mamy wybór pomiędzy zakupem kilku sztuk zapakowanych w plastik lub kilku luzem, które możemy przełożyć do własnego opakowania, można wybrać to drugie rozwiązanie. Tym bardziej, ze często przy okazji będzie ono tańsze.
Więcej wiadomości na temat robienia zakupów w przemyślany, ekologiczny sposób znajdziesz na stronie Eko360.pl.
2. Nie wszędzie trzeba dojeżdżać
Często użycie samochodu w celu dojechania do miejsca odległego raptem kilometr lub dwa może kusić wygodą. Czy jednak jest to naprawdę niezbędne? Piesza wycieczka w takim przypadku nie jest szczególnym wyzwaniem, a przy okazji jest po prostu przyjemna – a i dla podtrzymania kondycji nie zaszkodzi.
Podobnie zresztą bywa z dojeżdżaniem do pracy, mimo że w tym przypadku odległość zwykle jest większa. Jeśli skorzystasz z roweru, czy ze środków komunikacji zbiorowej, nie tylko zaoszczędzisz finansowo (bilet miesięczny wychodzi jednak znacznie taniej, niż koszty paliwa), lecz również oszczędzisz sobie mnóstwo stresu związanego z poszukiwaniem miejsca parkingowego – co w dużych miastach bywa naprawdę kłopotliwe.
3. Oszczędzaj prąd
Czy faktycznie wszystkie urządzenia muszą być cały czas podłączone do prądu? Czy to w trybie stałym, czy nawet jako ustawione w tryb czuwania? Oczywiście, że nie! O ile lodówka rzeczywiście powinna być cały czas zasilana, to już na przykład w przypadku laptopa czy sprzętu RTV spokojnie można odłączyć wtyczkę, gdy kończymy ich użytkowanie. Podobnie nie musimy mieć włączonego światła w pomieszczeniu, z którego w danej chwili nie korzystamy. To co prawda drobiazgi, jednak będące kolejnym „kamyczkiem” do ogródka zwanego oszczędzaniem energii – a tym samym, jeśli nie korzystamy ze źródeł odnawialnych, również i środowiska.
4. Segreguj śmieci
Prawidłowe segregowanie śmieci, prowadzone z dbałością o takie kwestie, jak chociażby rozdzielanie papieru i plastiku w przedmiotach wykorzystujących różne rodzaje materiałów, może wydawać się męczące. Jednak w praktyce dbając o coś takiego, znacząco ułatwiamy późniejsze procesy recyklingowe, a także – o czym rzadziej się mówi – jakość materiałów, które w tymże recyklingu się uzyskuje. A ponieważ tworzywa wtórne to nie tylko oszczędność surowców nieodnawialnych, lecz również zmniejszenie obciążenia środowiska wynikającego właśnie z ich pozyskania ze źródeł pierwotnych, to i tu można mówić o małym, ale jednak znaczącym kroku do bycia bardziej eko.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.