Jak organizacja gry miejskiej przyczynia się do rozwoju miast?
Gra miejska to rozgrywka, której „planszą” są ulice danej miejscowości. Uczestnicy, wykonując kolejne zadania, odkrywają uliczki, place i inne wskazane przez organizatorów miejsca. A co zyskują miasta, w których gry terenowe są przeprowadzane?
Pozytywny wpływ na wizerunek miast
Warto zaznaczyć, że taki scenariusz jest interesujący zarówno dla mieszkańców, jak i osób, które na rozgrywkę przyjeżdżają z innych miejscowości. Ta pierwsza grupa może na nowo odkryć swoje miasto. Zwiedzić nieznane dotąd miejsca czy spojrzeć na nie z nowej, świeżej perspektywy. Ponadto, to dobry sposób na integrację mieszkańców, poznawanie ciekawych ludzi czy rozwijanie relacji w społeczności miejskiej. Co lepiej łączy nas ze sobą, niż wspólne rozwiązywanie problemów i działanie zespołowe? Właśnie takich zachowań uczą gry terenowe.
Udział w grze miejskiej to atrakcyjna oferta również dla przyjezdnych. Kto wie, może dane miasto stanie się nowym punktem na turystycznej mapie regionu lub Polski? Gry tego typu są organizowane nie tylko na terenie dużych miejscowości. Odbywają się także w tych mniejszych. Organizacja gry terenowej może być punktem wyjścia do promocji danego miasta czy regionu. Ciekawe zadania, które połączą rozrywkę z elementami historii i kultury, a także architektury miejsca, mogą spowodować znaczny wzrost zainteresowania.
Gry miejskie kreują turystyczny wizerunek miast
Organizacja gry terenowej w danym mieście może być jednym z czynników kreujących jego turystyczny wizerunek. Wiadomo, że jest to proces długotrwały. Gra miejska może go urozmaicić lub przyspieszyć. Przez udział w zabawie, pokonywaniu wyzwań i rozwiązywaniu zagadek na terenie miasta, przyjezdni będą mieć z nim dobre wspomnienia. Dzięki temu rosną szanse na powrót do danego miejsca. Dużo zależy też od scenariusza. Jeśli będzie on różnorodny, uczestnicy rozgrywki nie będą się nudzić. Ważne, by obfitował w zwroty akcji. Elementy zaskoczenia czy niespodzianki uczynią rozgrywkę fascynującą. Wtedy na pewno będzie ona niezapomnianym przeżyciem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
W umyśle każdej osoby, która odwiedziła dane miejsce, prędzej czy później kształtuje się jakaś opinia. To zbiór przeżyć, subiektywnych odczuć i wspomnień, związanych z miastem. Udział w grze terenowej sprawi, że będą one jak najbardziej pozytywne. Na uczestników czekają wyzwania, które sprawdzą zdolność logicznego myślenia, umiejętność negocjacji i pracy w grupie, ale i zadania zręcznościowe. Członkowie zespołów wspólnie wezmą udział w przygodzie. Odkryją zapomniane uliczki i ciekawe fakty z historii danego regionu. Jak się okazuje, aby przeżyć coś niesamowitego, nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko.
Wykorzystanie „silnych stron” miasta
Konstruując scenariusz gry terenowej, warto wziąć pod uwagę „silne strony” miasta. Pokazać uczestnikom nie tylko jego najważniejsze zabytki, ale i te mniej znane okolice. Nie każda miejscowość musi być z czegoś znana. Sztuką jest znajomość historii regionu, by tę popularność stworzyć. Z pomocą mogą przyjść miejskie muzea czy lokalni przewodnicy. Pomogą oni wskazać ciekawe miejsca na mapie miasta, zwrócą uwagę na niezbędne punkty przy tworzeniu scenariusza. W ten sposób uczynimy dane miejsce interesujące dla turystów i przyjezdnych.
A co do takich mocnych stron może należeć? Lista jest długa. Na początku warto wymienić choćby obiekty, które w bezpośredni sposób nawiązują do historii lub kultury danego miejsca, takie jak pomniki, kościoły czy zabytki. Warto także zwrócić uwagę na lokalny koloryt, np. sklep, z którym wiąże się interesująca historia. Może to miejsce uwielbiane przez mieszkańców albo trwający przez pokolenia rodzinny biznes? Do takich punktów należeć mogą też obiekty gastronomiczne. Organizując grę miejską, warto uwzględnić w niej również muzeum. W ten sposób uczestnicy bezpośrednio zetkną się z historią danego regionu. Ponadto warto zwrócić uwagę na elementy przyrody, jak parki, rzeki czy jeziora. W ten sposób zapewnimy uczestnikom różnorodną rozrywkę.
Jedną z firm, która zajmuje się organizacją gier miejskich, jest Ekspedycja Express. To zespół doświadczonych osób z indywidualnym podejściem do klienta. Organizowali gry miejskie m. in. w Krakowie, Trójmieście, ale i Sobótce. Żadne wyzwanie nie jest im straszne. Fascynujące zadania, wyzwania zarówno na logiczne myślenie, jak i zręcznościowe, dobrze skonstruowany scenariusz – takimi słowami można opisać realizowane przez nich gry. Każde miasto da się zamienić w miejsce ekscytującej przygody - udowodni to Ekspedycja Express.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.