Dokucza Ci alergia? Zobacz, jak wybrać krople na katar sienny!
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią czas… problemów z alergią? Niestety, dla wielu osób miesiące wiosenne są trudnym okresem, w którym trzeba zmagać się z różnego typu dolegliwościami, takimi jak katar sienny. Na szczęście w wielu przypadkach wystarczy wybrać dobre krople na katar alergiczny. Pytanie tylko, jak znaleźć preparat, który rzeczywiście będzie skuteczny?
Czym jest katar sienny?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest katar sienny. Otóż jest to stan zapalny błony śluzowej, który nasila się w przypadku problemów z alergią. Z tego powodu katar sienny bywa nazywany katarem alergicznym. Błony śluzowe są podrażnione alergenami wziewnymi, co z kolei powoduje zwiększone wydzielanie śluzu – czyli katar. Dochodzi wtedy do aktywacji komórek tucznych i wydzielania przez nie dużej ilości histaminy.
Bardzo często katar sienny jest niezwykle uciążliwy i trudno sobie z nim poradzić, co negatywnie wpływa na samopoczucie. Objawy towarzyszące alergii mogą przypominać przeziębienie. Oprócz kataru siennego pojawia się na przykład ból gardła i osłabienie.
Co ważne, katar sienny występuje nie tylko wiosną – choć w tym okresie najwięcej osób zmaga się z takimi dolegliwościami. Przyczyną alergii mogą być zarówno kwitnące rośliny, jak i kurz, sierść zwierząt czy pleśń.
Leki na katar sienny i alergię – na co zwrócić uwagę?
Choć istnieje wiele różnego typu leków na katar sienny, często wybór najlepszego preparatu nie jest prostym zadaniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie uwagi na składniki aktywne, które znajdują się w danym produkcie. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
- ektoina – działa nawilżająco i regenerująco, a przy tym tworzy na powierzchni błon śluzowych specjalną barierę, która zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem alergenów. Przyspiesza również proces regeneracji śluzówek,
- azelastyna – to popularny składnik leków na katar sienny. Azelastyna blokuje działanie histaminy, dzięki czemu działa przeciwalergicznie. Wykazuje ona szybkie i długotrwałe działanie,
- kromoglikan sodu – składnik ten uniemożliwia degranulację komórek tucznych, które gromadzą histaminę, hamując tym samym reakcję alergiczną. Co ważne, kromoglikan sodu nie ma działania przeciwhistaminowego, dlatego leki takie sprawdzą się raczej w przypadku łagodnych objawów,
- nafazolina – jest niezwykle skuteczna w osłabianiu objawów alergii, w szczególności kataru. Obkurcza ona naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk i produkcja wydzieliny.
Wybór preparatów na katar sienny jest bardzo szeroki, dlatego – oprócz zwrócenia uwagi na składniki aktywne – warto dopasować lek do konkretnych objawów.
Wiesz już, które leki na katar alergiczny wybrać
Odpowiednio dobrane leki na katar sienny i alergiczny mogą przynieść ulgę osobom, które zmagają się z objawami alergii. W wielu przypadkach leki takie działają już po kilkunastu minutach, a efekty utrzymują się nawet przez 12 godzin. Jeśli jednak dostępne leki bez recepty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z alergologiem. Istnieją bowiem inne metody leczenia, takie jak odczulanie. Jedno jest pewne – odpowiednie metody w walce z alergią sprawią, że na nowo zaczniesz cieszyć się wiosną!
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.