Czy warto zdecydować się na łóżko sosnowe? Zalety i wady tego rozwiązania
Łóżko to najważniejszy mebel w każdej sypialni, a może i w całym domu. To od niego w dużej mierze zależy jakość nocnego wypoczynku. Pojawia się więc pytanie - jaki mebel kupić? Do wyboru są meble tapicerowane, drewniane czy wykonane ze zwykłej sklejki. Oczywiście każde ma swoje zalety i wady, ale eksperci polecają przede wszystkim meble z naturalnego drewna. Świetnie wypadają np. łóżka sosnowe. Co warto na ich temat wiedzieć?
Łóżka sosnowe i ich największe zalety
Nie da się ukryć, że łóżka sosnowe od kilku lat zyskują na popularności. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim drewno sosnowe jest łatwo dostępne - sosna rośnie w zasadzie w każdym regionie Polski i to bardzo szybko. Jest to drzewo bardzo wytrzymałe, które dobrze radzi sobie nawet zimą. Jednocześnie drewno sosnowe jest dość lekkie i dzięki temu bezproblemowe w transporcie.
Ogromną zaletą drewna tego rodzaju jest jego duża plastyczność. Tworzyć z niego można dzięki temu meble o różnorodnym kształcie. To dobra informacja dla tych osób, które preferują mniej standardowe rozwiązania, które pozwalają wyróżniać się z tłumu. Mimo swojej lekkości łóżka sosnowe są naprawdę wytrzymałe. Cechuje je wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Można z nich korzystać bez obaw przez wiele długich lat. Jednocześnie wspomnieć należy o tym, że wbrew pozorom nie są to meble bardzo drogie. Wynika to w dużej mierze ze wspomnianej już powszechności drewna sosnowego. Na zakup łóżka tego typu pozwolić sobie może każdy.
Na końcu warto wspomnieć o tym, że łóżka sosnowe są idealnym wyborem dla alergików. Drewno sosny ma bowiem właściwości elektrostatyczne i dzięki temu nie przyciąga kurzu. Cechuje się poza tym higroskopijnością. Tym samym reguluje poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.
Czy łóżka sosnowe są trudne do utrzymania w czystości?
Wiadomo już, że łóżka sosnowe mają wiele zalet i posłużyć mogą przez długie lata. Trzeba jednak o nie w odpowiedni sposób dbać. To na szczęście nie jest trudne. Warto przede wszystkim regularnie przecierać ramę drewnianego łóżka wilgotną ściereczką w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń. Poza tym kluczowe znaczenie ma impregnacja drewna, a dokładniej jego olejowanie.
Warto zainwestować w specjalny olej do drewna a następnie nanieść go na ściereczkę i wetrzeć w powierzchnię mebla. Dobrze jest robić to regularnie np. raz na miesiąc. Dzięki temu sosnowe łóżko prezentować się będzie przez długi czas doskonale.
Czy łóżka sosnowe to rozwiązanie bez wad?
Każde rozwiązanie ma nie tylko swoje zalety, ale i wady. Tak jest również w przypadku sosnowych łóżek.
Drewno sosny jest miękkie i plastyczne. Z jednej strony jest to jego zaleta, bo tworzyć z niego można meble o różnorodnych, często fantazyjnych kształtach. Może być to jednak również wada - dlaczego? Problem mogą mieć przede wszystkim osoby o większej wadze. Duży nacisk może prowadzić z czasem do wyrobienia się otworów montażowych i zniszczenia mebla. Dlatego łóżka sosnowe nie są niestety raczej odpowiednie dla osób otyłych i z dużą nadwagą. Są za to idealnym wyborem dla wszystkich innych, także dzieci.
Poza tym należy zdawać sobie sprawę z tego, że surowe drewno sosnowe pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ciemnieje. Może więc po jakimś czasie zmienić swój wygląd. To również jednocześnie wada i zaleta.
Na jakie łóżko sosnowe warto się zdecydować?
Wybór sosnowych łóżek na rynku jest dość szeroki i nikt nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie mebla.
Do wyboru są przede wszystkim sosnowe łóżka pojedyncze i podwójne. Te pierwsze przeznaczone są dla singli, a drugie dla par. Przyjmuje się, że minimalna szerokość łóżka podwójnego powinna wynosić 140 cm, ale jeśli jest taka możliwość, dobrze jest wybrać mebel jeszcze szerszy.
Sporą popularnością cieszą się sosnowe łóżka utrzymane w naturalnej kolorystyce drewna, ale równie dobrze postawić meble pomalowane farbą na inny kolor.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.