Owijanie paczek i palet folią stretch – jak robić to szybko i efektywnie?
Owijanie paczek i palet przy pomocy specjalistycznej folii stretch określa się mianem stretchowania. Pozwala ono na odpowiednie zabezpieczenie towaru przed kurzem i innymi zabrudzeniami, na jakie jest narażony w trakcie transportu. Dzięki stretchowaniu możliwe jest także zapewnienie właściwego ułożenia i stabilności produktów, co zapobiega ich mechanicznemu uszkodzeniu. W jaki sposób owijać paczki i palety folią stretch, by osiągnąć jak najlepsze efekty?
W jaki sposób stretchować paczki i palety?
Paczki i palety można stretchować na dwa sposoby: ręcznie i maszynowo.
Stretchowanie ręczne
Stretchowanie ręczne polega na manualnym owinięciu towaru folią stretch. Umożliwia zapakowanie praktycznie każdego produktu, pozwala bowiem na bardzo dokładne dopasowanie folii do towarów o nawet bardzo nieregularnym kształcie. W wypadku owijania palet, stretchowanie ręczne wymaga zastosowania niskich palet, gdyż tylko w ten sposób operator może dosięgnąć do nich z poziomu posadzki. Ta metoda owijania wykorzystywana jest przede wszystkim w przedsiębiorstwach i magazynach, które w ciągu jednego dnia roboczego pakują niewielką ilość towarów, a więc głównie małych firmach, osiedlowych sklepach spożywczych i innych punktach handlowych działających na niewielką skalę.
Stretchowanie maszynowe
Stretchowanie maszynowe polega na owijaniu palet w towarem folią stretch przy pomocy specjalnych urządzeń zwanych owijarkami, które gwarantują pełną powtarzalność procesu i zapewniają dużą oszczędność czasu. Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim w miejscach, w których wymagana jest pełna integracja procesu pakowania palet, a więc głównie w halach i magazynach o dużej kubaturze, sieciach hipermarketów oraz korporacjach zajmujących się transportem dużych ilości towarów.
Prawidłowe owinięcie palety do transportu krok po kroku
Aby prawidłowo owinąć palety do transportu, należy postępować zgodnie z określonym schematem.
- Ułożyć produkty na palecie w taki sposób, by nie wystawały poza jej obręb.
- Zadbać o równomierne rozłożenie wagi na powierzchni całej palety.
- Zabezpieczyć ostre krawędzie przy pomocy kątowników lub tektury.
- Ustawić paletę w miejscu umożliwiającym swobodny dostęp z każdej strony.
- Szczelnie i dokładnie owinąć paletę z towarem kilkoma warstwami folii stretch.
Przy owijaniu folię stretch należy przeciągać po przekątnej, zaczynając od jednego z rogów palety, pozwala to bowiem zapewnić lepszą stabilizację towaru.
Dlaczego do zabezpieczania paczek i palet warto używać folii stretch?
Folia stretch to uniwersalna i równocześnie najbardziej efektywna forma zabezpieczania zarówno paczek, jak i palet z towarem. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych, magazynach i firmach transportowych. Folia stretch charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz doskonałą przyczepnością, co sprawia, że idealnie dopasowuje się do nawet najbardziej nieregularnych kształtów. Jej rozciągliwość przekłada się na oszczędność dla użytkownika, pozwala bowiem na owinięcie większej ilości produktów przy użyciu jednego metra tworzywa. Folia ta jest ponadto niezwykle wytrzymała, hydrofobowa i odporna na rozrywanie, a przy tym łatwa w aplikacji. Dzięki tym cechom zapewnia doskonałą ochronę owiniętych obiektów przed zniszczeniem, wilgocią, zabrudzeniem i zjawiskami atmosferycznymi. Pozwala równocześnie skrócić czas na owinięcie towaru i ograniczyć ryzyko nieprawidłowego zabezpieczenia palety lub paczki, a także zmniejszyć ilość zmarnowanej folii, przyczyniając się do większej oszczędności dla przedsiębiorstwa.
W ofercie CAST znajdują się różnorodne rodzaje folii stretch. Można je podzielić na:
- ręczne, służące do ręcznego owijania paczek i palet z towarem,
- maszynowe, przeznaczone do owijania palet z towarem przy zastosowaniu automatów owijających,
- folie stretch mini, tzw. minirolki, służące do wstępnego zabezpieczania ładunków paletowych, łączenia i banderolowania produktów oraz grupowania niewielkich przesyłek.
Oferta producenta folii stretch CAST (https://cast.pl/) cieszy się zaufaniem szerokiego grona użytkowników. Swoją popularność zawdzięcza dostępności wielu wariantów, niskiemu kosztowi owinięcia palety oraz generowaniu niewielkiej ilości odpadów, co ma pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego i pozwala obniżyć ślad węglowy prowadzonej działalności.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.