Jaki klej do pianki będzie najwygodniejszy w użyciu? Jak go stosować?
W budownictwie często spotykasz się z piankami – czy to polietylenowymi, propylenowymi, izolującymi termicznie, czy dźwiękoszczelnymi. Są one jednak tworzywem sztucznym i nie zawsze wiadomo jak je przykleić w taki sposób, by połączenie było trwałe i pozwalało na tzw. pracę konstrukcji. Kontaktowy klej do pianki jest poszukiwanym rozwiązaniem, które pozwoli solidnie przymocować tworzywa – tak do drewna, jak i metalu.
Klej do pianki w sprayu – szybkość aplikacji
W przeciwieństwie do klejów kontaktowych, które trzeba wyciągać przy pomocy patyczka lub szpatułki z puszki, klej do pianki w formie sprayu jest o wiele czystszym rozwiązaniem. Każdy kto używał kleju kontaktowego w pierwszy z tych sposobów pamięta, że przypomina to nieco próbę nałożenia miodu łyżeczką bez rozlania wokół słoika – tylko trudniejszą, bowiem nitki kleju przylepiają się do czego tylko mogą i ciągną za szpatułką całą pajęczyną. Tymczasem w przypadku wariantu z rozpylaczem wystarczy nacisnąć dyszę i obserwować, jak zwartym strumieniem klej rozprowadza się niemal sam – wystarczy przesuwać rękę tak, by pokryć około 80% powierzchni pianki.
Jak przeprowadzić poprawnie proces klejenia?
Każdy środek ma swoją specyfikę – nie inaczej jest z klejem do pianki. Jeśli chcesz, aby Twoja spoina była elastyczna i wytrzymała, postępuj zgodnie z instrukcją:
1. Przygotuj podłoże
To oczywiste – jeśli na klejonych elementach pozostaną luźne drobinki, z pewnością nie dodadzą siły wiązaniu (wyobraź sobie piankę przysypaną piaskiem – klej przylgnie do piasku, nie do pianki). Pozbądź się brudu, zwłaszcza smarów i oleju – z nimi kleje niemal nigdy nie reagują.
2. Klejenie przez czekanie
To bardzo ważny punkt. Jeśli jesteś człowiekiem niecierpliwym lub potrzebujesz możliwie szybko wykonać swoją pracę, wybierz klej do pianki, który uzyskuje gotowość do klejenia jak najszybciej. Przykładowo, klejowi SOFA, który jest dostępny w ofercie https://opaskikablowe.pl/pl/p/KLEJ-SOFA-do-tkanin-pianki-filcu-materialow-tapicerskich-i-akustycznych-500ml/460, wystarcza zaledwie 40÷60 s. Spryskaj oba elementy i pozostaw je do wyschnięcia. Dobry klej pozwoli połączyć je nawet po godzinie od tego momentu; gorsze mają zdecydowanie krótszy czas otwarty.
3. Dociśnij!
Ostatnim etapem jest docisk. Nie musi trwać bardzo długo – wystarczy kilkanaście sekund; ważna jednak jest jego siła i od niej będzie zależało jak trwała będzie spoina. Jeśli obawiasz się, że klej do pianki nie będzie wystarczająco dobrze trzymał pod dociskiem ręcznym, wypróbuj wałki dociskowe, skupiające siłę na mniejszym obszarze, a zatem zwiększające ciśnienie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić – zniszczysz wtedy piankę!
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.