Zmarszczki - wszystko co chciałabyś wiedzieć!
Chociaż niejednokrotnie możemy mieć wrażenie, że wyglądamy od dłuższego czasu tak samo, to nie da się ukryć, że nasza skóra zmienia się każdego dnia. Przyjmuje się, że organizm produkuje mniej kolagenu już po 25 roku życia, co oznacza, że nasza skłonność do powstawania zmarszczek jest wówczas większa.
Zmarszczki - czym są?
Jedni uważają, że są oznaką upływu czasu, inni wręcz na ich widok popadają w dość duże przygnębienie. Zmarszczki, bo o nich tutaj mowa, to nic innego jak głębokie odkształcenia na skórze, które mogą przyjmować kształt linii, fałd czy też głębszych bruzd. Dlaczego jednak u jednych osób są one widoczne wcześniej, a u innych o wiele później?
Przyczyny zmarszczek - w wyniku czego powstają?
To, że ilość kolagenu, produkowanego przez naszą skórę jest z roku na rok coraz mniejsza, to jedno. Przyczyn zmarszczek jest jednak znacznie więcej. Wpływ na nie mają bowiem zarówno geny (czynniki endogenne), jak również nasz styl życia (to czy się stresujemy, czy też nie), to jak się odżywiamy, ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu oraz na słońcu; fakt, czy palimy papierosy, bądź też czy nadużywamy alkoholu oraz wreszcie to, jakie jest nasze podejście do pielęgnacji - czy przykładamy się do niej czy też niekoniecznie (czynniki egzogenne).
Jak to się zatem dzieje, że gładka i napięta twarz staje się, mówiąc kolokwialnie, pomarszczona?
Pierwotna przyczyna powstawania zmarszczek nie jest do końca znana, ale pewnym jest, że proces tworzenia się zmarszczek jest genetyczny i w ciągu naszego życia zmieniają się funkcje skóry oraz jej budowa - liczba włókien kolagenowych oraz włókien elastycznych ulega zmniejszeniu. Dodatkowo też dochodzi do uszkodzenia DNA i zmniejsza się też zdolność naprawcza i regeneracyjna skóry, czego efektem są właśnie zmarszczki.
Zmarszczki statyczne oraz dynamiczne
Wyróżnia się dwa rodzaje zmarszczek - statyczne oraz dynamiczne. Pierwsze z nich związane są z upływem wieku oraz wspomnianą już wyżej mniejszą produkcją kolagenu przez nasz organizm, a zmarszczki dynamiczne odnoszą się stricte do mimiki twarzy - uśmiechu, marszczenia czoła i wszelkich innych ruchów naszej twarzy, które po latach zostawiają widoczne ślady.
Jak pozbyć się zmarszczek
Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się zmarszczek i czy jest to w ogóle możliwe. Na szczęście XXI w. daje nam już mnóstwo możliwości, z których naprawdę warto skorzystać. Mowa tutaj chociażby o specjalnych kremach, botoxie oraz wypełniaczach zmarszczek. Czym charakteryzuje się każdy ze sposobów?
Botoks, innymi słowy toksyna botulinowa ma na celu zaprzestanie migracji bodźców z nerwów do mięśni twarzy, co powoduje, że mięśnie te się nie poruszają, a skóra nie marszczy. Polega to na tym, ze pacjentowi wstrzykuje się wspomniany jad kiełbasiany. Zabieg trwa około 15 minut i powinien być widoczny przez okres około 6 miesięcy.
Równie ciekawą alternatywą jest zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, co ma na celu przywrócenie sprężystości twarzy oraz oczywiście zniwelowanie tychże zmarszczek. Na początku skóra może być nieco zaczerwieniona oraz opuchnięta, ale kiedy się ona zagoi, możemy cieszyć się jej gładkością i blaskiem.
Pielęgnacja twarzy oraz styl życia
Lepiej zapobiegać niż leczyć. ta dewiza życiowa powinna również odnosić się do dbania o naszą skórę. Jeżeli będziemy prowadzić zdrowy styl życia (odpowiednia ilość snu, dbanie o nawodnienie, zdrowa dieta, ruch na świeżym powietrzu,ochrona przeciwsłoneczna) oraz dołączymy do tego systematyczne oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie oraz natłuszczanie skóry dobrymi składowo kosmetykami (odżywczymi kremami), to możemy mieć pewność, że będziemy cieszyć się zdrową, młodą i promienną skórą przez długi czas.
Warto, żeby kupowane przez nas kosmetyki (sera oraz kremy) miały w swoim składzie wit. C, peptydy, ceramidy czy też nawilżający kwas hialuronowy.
Który sposób jest najlepszy?
Co wybrać? W przypadku zmarszczek statycznych specjaliści polecają wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, a w przypadku zmarszczek dynamicznych właśnie botox. Nie zapominajmy jednak w tym wszystkim o odpowiednio dobranej i przemyślanej pielęgnacji, która jest kluczem do sukcesu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.