Czy warto wybrać dom modułowy?
Posiadanie własnego domu jest dla wielu osób celem w życiu. Daje to poczucie bezpieczeństwa, pozwala zorganizować swoje życie i zapewnia stabilność, która pozwala normalnie funkcjonować. Obecnie nowoczesna technologia pozwala na stworzenie wymarzonego budynku w znacznie krótszym czasie i taniej niż dotychczas.
Czym jest dom modułowy?
Domy modułowe to budynki, których elementy powstają w fabrykach. Po ich połączeniu powstaje cała konstrukcja. Mogą się one składać z jedynie kilku komponentów, czasami jednak jest ich o wiele więcej. Całość składana jest na placu budowy. Dzięki temu, że budynku nie tworzy się od zera, a jedynie składa z już przygotowanych elementów, całość przebiega bardzo szybko. Bywa, że dom modułowy jest gotowy już po kilku dniach. To zatem szybki, stosunkowo tani i bezpieczny sposób. Na rynku dostępne są także domy prefabrykowane oraz domy kontenerowe - należy pamiętać, że nie są one tym samym co domy modułowe.
Gotowe domy modułowe całoroczne - jakie mają wady i zalety?
Ogromną zaletą domów modułowych jest fakt, że ich budowa jest naprawdę szybka. Dzięki temu, że tworzy się je z gotowych elementów, przygotowanych w fabryce wybudowanie domu modułowego zajmuje kilka dni. Czas potrzebny do doprowadzenia budynku do stanu, w którym można się już do niego wprowadzić to około dwa miesiące. Pozwala to także uniknąć wielu trudności, jakie napotyka zwyczajny plac budowy, takich jak trudne warunki atmosferyczne, bałagan, kłopoty konstrukcyjne. Kolejną zaletą budynków modułowych jest ich uniwersalność - mogą one być stawiane w miejscach o bardzo różnych warunkach. Niektórzy z powodzeniem stawiają je nawet na podłożu piaszczystym. Ich wadą jest fakt, że ze względu na sposób budowania nie wszystkie rozwiązania mogą być zastosowane. Oznacza to, że sprawdzają się one raczej dla osób, którym nie przeszkadza tradycyjny kształt bryły domu. Co więcej, trzeba pamiętać że w domach modułowych najczęściej mieszka się okazjonalnie. Są one wykorzystywane na przykład jako budynki letniskowe. Istnieje jednak coś takiego jak dom modułowy całoroczny. Jest to konstrukcja przeznaczona do użytku bez względu na porę roku. Może być zatem zwyczajnym domem, w którym mieszka cała rodzina. To świetny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie pełną niezależność, a jednocześnie dla tych, którym zależy na jak najszybsze wprowadzenie się. Trzeba pamiętać, że domy modułowe wymagają zgromadzenia i wydania środków za jednym zamachem. Nie można zatem, jak przy budowie domu tradycyjnego, rozłożyć koszty na dłuższy czas.
Domy modułowe pod klucz - na co zwrócić uwagę, wybierając budynki modułowe dla siebie?
Wybierając domy modułowe należy przede wszystkim zdecydować się na usługi producenta, który doskonale zna się na swoim rzemiośle. Warto sprawdzić opinie poprzednich klientów oraz skontaktować się z pracownikami, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Konieczne jest także oczywiście ustalenie dobrej wielkości budynku. Przykładowo, domy modułowe 100m2 to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapewnić sobie przestrzeń do życia z całą rodziną. To duże, wygodne budynki, które mogą zostać doskonale zorganizowane. Nieco mniejsze domy modułowe 70m2 sprawdzają się dla tych, którzy cenią sobie przytulne warunki życia, lecz nie potrzebują tak dużej przestrzeni. Warto zauważyć, że na rynku można znaleźć także znacznie mniejsze domy całoroczne modułowe, które świetnie sprawdzą się dla osób samotnych lub dla młodych małżeństw. Dzięki dużemu wyborowi można z łatwością znaleźć model budynki idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Warto postawić na domy modułowe z drewna. Dzięki temu są one nie tylko solidne i wytrzymałe, ale także maksymalnie ekologiczne.
Ile czasu trwa budowa domu modułowego?
Przed podjęciem decyzji na temat zakupu i budowy domu modułowego warto przeanalizować realny czas realizacji inwestycji. Postawienie budynku z gotowych elementów to kilka dni, nie jest to jednak wszystko, co musi zostać wykonane. Całość tak naprawdę trwa nieco dłużej. Przede wszystkim, po podpisaniu umowy i złożeniu zamówienia rozpoczyna się czas oczekiwania na przyjazd elementów prefabrykowanych. Może to trwać nawet do kilku miesięcy, zazwyczaj jednak jest nieco szybsze. Później, po montażu całej konstrukcji konieczne jest także wykończenie wnętrz. Zazwyczaj trwa to do dwóch miesięcy, wiele zależy jednak od wymagań klienta. W zależności od wybranego standardu wykończenia proces może zająć mniej lub więcej czasu. Cały proces budowy domu modułowego może zatem zająć nawet do około pół roku. Zazwyczaj jest jednak znacznie krótszy od stawiania budynku w sposób tradycyjny. Oczywiście wiele zależy od stopnia zaawansowania projektu (domy parterowe powstają na przykład łatwiej i szybciej niż piętrowe), od tego, jakie decyzje i metody stosuje producent domów modułowych oraz od tego, jaki model domu został wybrany.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.