Niestandardowe i indywidualne tablice rejestracyjne: kompendium wiedzy
Zdecydowana większość tablic rejestracyjnych na polskich drogach to czarne litery i cyfry na białym tle, z paskiem zawierającym oznaczenie państwa i flagą Polski lub Unii Europejskiej. Można jednak napotkać też auta z tablicami żółtymi, zielonymi, niebieskimi, a nawet czarnymi. Jakie pojazdy mają takie nietypowe tablice rejestracyjne i co one oznaczają? Sprawdzimy też, jak to możliwe, że niektórzy kierowcy mają na tablicy rejestracyjnej wypisane swoje imię lub inne, wybrane przez nich słowo.
Żółte tablice rejestracyjne z czarnymi literami
Tablice rejestracyjne z tłem o barwie żółtej informują o tym, że auto, do którego są doczepione, jest samochodem zabytkowym. Mogą je dostać kierowcy jeżdżący samochodami starszymi niż 25 lub 30 lat (wymagany wiek minimalny takiego samochodu zależy od województwa, w którym jest zarejestrowany), którzy złożyli wniosek o to, a ich pojazd został uznany za zabytkowy przez konserwatora zabytków. Warunkiem jest także to, aby minimum 75% części auta było oryginalnych, a dany model samochodu nie był produkowany na polskim rynku motoryzacyjnym od co najmniej 15 lat. Dlaczego warto ubiegać się o żółtą tablicę? Kierowcy, którzy otrzymali pozwolenie na ich używanie mogą cieszyć dożywotnim przeglądem technicznym oraz tańszym ubezpieczeniem OC. Dlatego mimo, że wyrobienie takiej tablicy rejestracyjnej jest dość kosztowne, posiadaczom starych aut się to opłaca.
Więcej na temat tablic rejestracyjnych (żółtych i nie tylko) dowiesz się z artykułu na blogu Kia: https://kiawiarnia.pl/tablice-rejestracyjne-wszystko-co-musisz-i-co-chcesz-o-nich-wiedziec/
Nowość: czerwone litery na żółtym tle
Warto wiedzieć, że już wkrótce nie każda żółta tablica rejestracyjna będzie oznaczać auto zabytkowe. Taką barwą „blach” z czerwonymi literami będą też mogli od czerwca 2024 roku poszczycić się właściciele samochodów przeznaczonych do celów sportowych, które normalnie nie są dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych. Takie auta (np. rajdówki) będą od tego czasu mogły legalnie przejechać np. w dniu zawodów z miejsca garażowania do miejsca startu.
Dlaczego niektórzy kierowcy mają czarne tablice rejestracyjne?
Kiedyś czarne tablice rejestracyjne były normą na polskich dogach: od 1976 do 2000 roku miały je wszystkie auta. Obecnie jednak takie tablice nie są już wydawane, a od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono obowiązek wymiany czarnych tablic rejestracyjnych na białe w ciągu 30 dni od daty ich zakupu. Teoretycznie więc można nadal jeździć autem z czarnymi blachami, ale tylko przez krótki czas.
Zielone tablice rejestracyjne: na jakich autach?
Coraz częściej na ulicach polskich miast można zauważyć samochody z zielonymi rejestracjami. Oznacza to, że są to auta elektryczne, a ich kierowcy mogą cieszyć się takimi przywilejami jak uprawnienia do jazdy po buspasach i możliwość bezpłatnego parkowania w strefach, które oznaczone są w miastach jako płatne. Zieloną tablicę rejestracyjną mogą zamówić w miejskim wydziale komunikacji m.in. kierowcy SUV-ów Kia e-Soul i Kia Niro EV.
Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?
Niebieskie tło mają rejestracje samochodów należących do przedstawicieli placówek dyplomatycznych i konsularnych, członków zagranicznych misji specjalnych, a także organizacji międzynarodowych. Każdy kraj ma przypisane indywidualne oznaczenie numerowe, dzięki czemu widząc auto z niebieską rejestracją, można dowiedzieć się, skąd pochodzą jego pasażerowie.
Indywidualne tablice rejestracyjne: co może na nich być i jak je zamówić?
Zdarza się, że zamiast losowego ciągu liczb i liter na rejestracji widnieje np. imię kierowcy, jego ksywka albo inne wybrane przez niego hasło. Jest to personalizowana tablica rejestracyjna – taką usługę można zamówić w urzędzie ds. komunikacji odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania, jednak oczywiście nie jest ona bezpłatna, a wybór haseł do umieszczenia na rejestracji nie jest niczym nieograniczony. Numer rejestracyjny pojazdu musi być całkowicie unikalny, gdyż tylko w ten sposób policja i inni uczestnicy ruchu mogą zidentyfikować jego kierowcę. Treść napisu musi spełnić też określone wymagania dotyczące liczby i rodzaju znaków oraz nie może być uznawana za wulgarną, obraźliwą czy też naruszającą zasady współżycia społecznego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.